Dieta be angliavandenių žada greitus rezultatus, tačiau visai be angliavandenių numesti svorio sveikai nėra įmanoma. Norint sulieknėti reikia suvartoti mažiau kalorijų, bet baltymų, riebalų ir angliavandenių balansas turėtų idealus, kad svorio metimo procesas būtų saugus ir sveikas. Kasdien vartojamuose produktuose turi būti reikalingas kiekis sudėtinių angliavandenių, skaidulų ir vitaminų, kurie suteikia ilgiau trunkantį sotumo jausmą ir apsaugo nuo persivalgymo.

 

angliavandeniai

Svarbiausia atsiminti, kad tai angliavandeniai tiekia mums energiją. Net baltymų ir riebalų metaboliniai procesai nevyksta be jų. Kita vertus, angliavandeniai siejami ir su svorio augimu. Pagal savo struktūrą angliavandeniai skirstomi į dvi rūšis: paprastuosius ir sudėtinius.

 

Sudėtiniai angliavandeniai turi krakmolo, skaidulų, pektino ir glikogeno (duona, pupos, dribsniai, makaronai, bulvės, daržovės, riešutai):

 
  • jie yra lėtai įsisavinami ir suteikia sotumo jausmą (krakmolas + skaidulos);
  • gerina žarnyno veiklą ir palaiko normalią žarnyno mikroflorą (skaidulos);
  • mažina vandens susilaikymą organizme (skaidulos);
  • saugo skrandžio gleivinę ir gerina virškinimą (pektinas);
  • padeda augti raumenims (glikogenas).
 

Paprastieji angliavandeniai turi gliukozės, fruktozės, cukrozės ir maltozės (vaisia, pienas, saldumynai, pyragaičiai, alus, greitasis maistas):

 
  • jie sukelia cukraus šuolius kraujyje;
  • suteikia daugiau energijos.
 

Kai gliukozės lygis pakyla, kasa pradeda išskirti insuliną. Kuo daugiau angliavandenių valgome, tuo aukštesnis insulino lygis. Sudėtiniai angliavandeniai tai daro lėtai, o paprastieji sukelia svyravimus ir skatina valgyti dar daugiau. Jeigu paprastai valgome paprastuosius angliavandenius, mes skatiname greitą insulino lygio didėjimą. Tai neleidžia organizmui skaidyti riebalų ir štai todėl priaugame svorio. Tai nereiškia, kad reikia atsisakyti paprastųjų angliavandenių. Tiesiog mityba turi būti subalansuota. Reikia valgyti daugiau sudėtinių angliavandenių, norint numesti svorio.

 

Sveiki angliavandeniai, kurie padės numesti svorio, bet ne jo priaugti:

 
  • Avinžirniai. Juose yra baltymų ir daug nepakeičiamų aminorūgščių, kurie atsakingi už tinkamą metabolizmą, o skaidulos padeda kontroliuoti suvartojamo maisto kiekį. Avinžirniai tinka su daržovių sriubomis, prieskoniais ir alyvuogių aliejumi. Humusas, vienas iš žinomiausių arabų patiekalų, yra gaminamas iš trintų avinžirnių. Norint greičiau numesti svorio, rekomenduojama pakeisti produktus, turinčius sočiųjų riebalų į avinžirnius.
 
  • Kukurūzai. Baltymai ir vitaminai kukurūzuose padeda turėti sveiką odą, plaukus ir nagus, padeda deginti riebalus ir turi skaidulų, kurios stimuliuoja žarnyno veiklą. Įdomus faktas: kukurūzus sumaišius su pupelėmis svorio metimo procesas gali būti efektyvesnis, nes abejuose yra atsparaus krakmolo – angliavandenių, kurie gerina virškinimą ir metabolizmą.
 
  • Makaronai. Visadalių grūdų makaronai yra vienas iš pagrindinių produktų, kuriuos reikėtų įtraukti į dietą. Tokiuose makaronuose yra sudėtinių angliavandenių, kurie tiekia energiją ir valo organizmą nuo toksinų. Makaronai labai dera su daržovėmis (svarbiausia makaronų nepervirti).
 
  • Smidrai ir šparaginės pupelės. Žaliose šparaginėse pupelėse yra kalio, kuris stiprina raumenis ir normalizuoja žarnyno veiklą. Jos labai rekomenduojamos tiems, kurie nevartoja mėsos, nes šiose pupelėse yra labai didelis kiekis augalinių baltymų. Tai mažai kalorijų turintis maisto produktas, kuris yra labai populiarus tarp tų, kurie laikosi dietos, nes jis padeda ilgiau išlaikyti sotumo jausmą. Smidrai tokie pat naudingi. Juose yra skaidulų, vitaminų, mažina aukštą kraujo spaudimą, šalina toksinus ir stimuliuoja širdies darbą.
 
  • Grybai. Grybai yra labai maistingi, nors kalorijų neturi daug. Žaliuose pievagrybiuose yra tik 27 kcal, o keptuose – 50 kcal. Aminorūgštys, fosforas, natrio, kalio, vitaminai B, C ir D padaro grybus labai sveiku maistu. Skaidulos ir baltymai greitai patenkina alkį. Yra net specialių grybų dietų.
 
  • Ryžiai. Laukiniai ryžiai laikomi vienais sveikiausių produktų, kurie nėra grūdai. Ryžiai yra vandens žolės (lot. Zizania aquatica), kurie auga Šiaurės Amerikoje. Laukiniuose ryžiuose yra labai mažai kalorijų, bet daug skaidulų, baltymų ir triptofano (aminorūgšties, kuri veikia kaip natūralūs raminamieji). Riešutinio skonio laukiniai ryžiai suteikia sotumo jausmą labai greitai. Rekomenduojama laukinius ryžius valgyti, sumaišytus su kitais produktais, pavyzdžiui, baltaisiais ir rudaisiais ryžiais.
 
  • Bulvės. Ar bulves valgyti sveika dietologai nesutaria. Tačiau aišku viena, kad jų tariama žala yra perdėta. Nedaugelis žino, kad bulvėse krakmolo mažiau negu makaronuose ir kai kuriuose dribsniuose. Viskas priklauso nuo to, kaip gaminamos bulvės. Sveikiausia kepti bulves su šiek tiek alyvuogių aliejaus orkaitėje arba virti vandenyje. Rekomenduojama nustoti valgyti mėsą su bulvėmis.