Nuostabu, kiek daug būtų galima pasakyti vien pažvelgus žmogui į akis! Pasirodo, net ir gydytojai gali daug pasakyti apie paciento sveikatos būklę, pažiūrėję į jo akis. Akyse matyti diabeto, aukšto kraujo spaudimo ir net smegenų auglių simptomai, nebūtinai darantys įtaką regėjimui.

 

akys

Iš tikrųjų nuo akių spalvos gali padidėti tam tikrų ligų ir sveikatos sutrikimų rizika. Žinoma, tai nereiškia, kad tam tikra akių spalva šimtu procentu lemia susirgimus. Tačiau supratimas, kad akių spalva gali būti susijusi su tam tikromis problemomis, gali padėti labiau pažinti save ir savo priešus, kurių reikėtų saugotis ir vengti.

 

Svarbūs dalykai, kuriuos atskleidžia akių spalva:

 
  • Šviesios akys. Jeigu asmens akys yra mėlynos, žalios arba pilkos, tai rodo didesnę negu tamsias akis turintiems žmonėms riziką susirgti odos vėžiu. Tačiau net ir tamsiaakiams rekomenduojama naudoti apsaugines priemones nuo saulės ir reguliariai tikrinti apgamus pas dermatologus. Šviesiaakiai taip pat turi didesnę geltonosios dėmes degeneracijos išsivystymo riziką. Tai viena dažniausiai aklumo priežasčių. Tačiau tokių akių savininkai turi mažesnę riziką sirgti katarakta ir baltme.
 
  • Tamsios akys. Jeigu asmens akys yra rudos arba lazdyno riešuto (šviesiai rudos) spalvos, moksliniai tyrimai rodo didesnę kataraktos vyresniame amžiuje riziką negu šviesių akių savininkams. Taip pat jie turi didesnę riziką, kad prasidės baltmė – tai sveikatos sutrikimas, kai sutrinka pigmento melanino gamyba ir atsiranda baltų odos plotų. Tačiau šie asmenys turi mažesnę riziką susirgti odos vėžiu ar geltonosios dėmės degeneracija.
 
  • Pasikeitusi akių spalva. Kai kuriais atvejais staigus akių spalvos pokytis gali būti rimtų ligų ženklas. Jeigu akys staiga parausta, tai gali rodyti sudirginimą, infekciją ar alergijas. O jeigu akių baltymai pagelsta, tai gali rodyti geltą, todėl reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus. Retai, bet pasitaiko, kad akių spalva pasikeičia, pakeitus mitybos įpročius – tapus veganu. Tačiau šio fenomeno negali paaiškinti nei iridologai (mokslininkai, tyrinėjantys akies rainelę).
 

Pastebėjus bet kokių, nerimą keliančių pokyčių akyse ir kitur, rekomenduojama kreiptis į gydytojus. Kurie įvertins galimas grėsmes sveikatai, paskirs reikiamus tyrimus ir, jei reikės, gydymą. Gali būti, kad akių spalva padės diagnozuoti sveikatos sutrikimus, o gali būti, kad ne. Tačiau visada geriau stebėti save ir pasitikrinti negu numoti ranka, naiviai tikintis, kad tai jums negalioja.