Dar Sigmundas Freudas yra pasakęs, kad sapnai – tai karališkas kelias į pasąmonę. Mokslininkai sutinka, kad miegant atsiveria paslaptingi pasąmonės klodai, kuriuose slypi neatskleisti žmogaus sugebėjimai. Daugybė išradimų bei meno kūrinių, be kurių būtų sunku įsivaizduoti šiuolaikinį pasaulį, buvo susapnuoti.

 

Išrado siuvimo mašiną

 

"sapnai"

JAV mechanikas Eliasas Howe’is stengėsi sukonstruoti siuvimo mašiną. Tačiau jam niekaip nepavyko sugalvoti, kokia bus naujojo aparato adata. 1845 metais E.Howe‘is susapnavo sapną, kuriame jis buvo keistoje ir egzotiškoje saloje. Išradėją buvo pagrobę čiabuviai. Jie jį vertė pagaminti siuvimo mašiną jų karaliui. Karalius E.Howe‘is davė 24 valandas sukonstruoti siuvimo mašiną. Jei jis to nepadarysiąs – bus nubaustas mirties bausme. Sapne E.Howe‘is stengėsi, galvojo, bet niekaip negalėjo sukonstruoti mašinos. Praėjo duotas laikas. Išradėją sapne vietiniai gyventojai ėmė badyti ietimis. Ietys atrodė tarsi didelės adatos, kurių ietigaliuose buvo skylutės siūlui įverti. E.Howe‘is pabudo ir tuojau pat nuskubėjo į savo dirbtuves. Jis suvokė, kad skylutę siūlui įverti reikia įtaisyti adatos smaigalyje. Toliau visi darbai vyko sklandžiai – buvo sukurta siuvimo mašina.

 

Sapne pamatė knygos herojus

 

Daugelis žino populiarią knygų paaugliams seriją „Saulėlydis” (angl. „Twilight“). Pagal šias knygas buvo sukurti ir filmai, kurie sulaukė neįtikėtino populiarumo visame pasaulyje. Tačiau tik nedaugelis žino, kad rašytoja Stephenie Meyer garsiosios knygos siužetą išvydo sapne. 2003 m. birželio 2 d. ji susapnavo, kad miške stebi du jaunuolius. Mergina atrodė įprastai, tačiau vaikinas buvo vampyras. Jis buvo nuostabiai gražus, neįprastai švytintis. Jie kalbėjosi apie tai, kaip pradeda vienas kitą įsimylėti. Taip pat dailųjį vampyrą traukė merginos kraujo kvapas. Jis stengėsi susivaldyti ir jos nenužudyti. Pabudusi S. Meyer dar ilgai gulėjo lovoje ir galvojo apie sapną. Vėliau, per dieną ji suplanavo knygos siužetą. Visą knygą ji parašė pamažu, per tris mėnesius. Tuo metu moteris buvo namų šeimininkė, neturėjo jokios rašymo patirties. S. Meyer nesitikėjo, kad netrukus taps milijoniere, o jos knygą skaitys paaugliai visame pasaulyje.

 

Populiariausios dainos buvo susapnuotos

 

Sapnai yra ir muzikantų bei kompozitorių įkvėpimo šaltinis. Populiarios grupės „The Beatles” narys Paulas McCartney‘is 1964 m. sapne išgirdo negirdėtą melodiją. Pabudęs jis melodiją iš karto užrašė ir kelis kartus pagrojo pianinu. Muzikantas kažkodėl buvo įsitikinęs, kad dainą girdėjo jau anksčiau. Visgi paaiškėjo, kad kūrinys yra unikalus. Netrukus P. McCartney‘is sukūrė dainos žodžius. Kūrinį jis pavadino „Yesterday” (liet. „Vakar”). Vos tik daina buvo išleista, ji sulaukė negirdėto populiarumo. Šiuo metu tai viena iš geriausiai žinomų dainų visame pasaulyje. Grupės „The Rolling Stones” daina „(I Can’t Get No) Satisfaction” (liet. „Aš negaliu pasitenkinti“) taip pat laikomas vienu iš populiariausių XX a. kūrinių. Tačiau tik nedaugelis žino, kad dainą grupės gitaristas Keithas Richardsas tiesiog susapnavo. 1965 m. gegužės 7 d. K. Richardsas pavargęs po koncerto miegojo viešbučio kambaryje. Paryčiais jis sapne išgirdo melodiją. Pabudęs muzikantas įjungė diktofoną, tada paėmė į rankas gitarą ir sugrojo melodiją bei sumurmėjo būsimos dainos pavadinimą. Tada vėl užmigo. Diktofono neišjungė, todėl toliau įraše girdėjosi knarkimas. Kitą dieną muzikantas netgi neprisiminė kad buvo pabudęs ir paslaptingą įrašą atrado praėjus kuriam laikui. Netrukus buvo sugalvotas ir dainos tekstas. Vėliau daina sulaukė neregėto populiarumo. Ji taip pat laikoma viena iš skandalingiausių. Dėl tekste esančių užuominų į seksą, kūrinį netgi atsisakė groti kai kurios radijo stotys.

 

Susapnavo benzeno molekulę

 

XIX a. vokiečių chemikas Augustas Kekulé ilgai laužė galvą, kad išsiaiškintų, kokia yra benzeno molekulės struktūra. Atsakymas chemikui pasirodė sapnuose. Sapnuodamas jis pamatė, kaip yra išsidėsčiusios benzeno molekulės sudėtinės dalys. Nors sandara ir buvo aiški, tačiau molekulės forma vis dar buvo paslaptis. Kitame sapne mokslininkas išvydo senovės alchemikų amžinybės simbolį „Ouroboros“ – gyvatę, ryjančią savo uodegą. Tada A. Kekulé suvokė, kad benzeno molekulė yra apskritos formos.

 

„Terminatorius” režisierių užpuolė sapne

 

Režisierius Jamesas Cameronas 1981 m. dirbo Italijoje, režisuodamas vieną iš savo filmų. Tuo metu jis jautėsi vienišas ir atskirtas, nes buvo svetimoje šalyje, nepažįstamame mieste, toli nuo namų ir artimųjų. Apimtas slogios nuotaikos režisierius netrukus susirgo, jam pakilo aukšta temperatūra. Sirgdamas jis susapnavo keistą sapną, kuriame jį užpuolė metalinį skeletą ar robotą primenanti pabaisa. Būtybė galėjo eiti kiaurai per ugnies liepsnas, ji turėjo šiurpią šypseną, o akys švytėjo raudona šviesa. Ji slinko žeme, pasiremdama virtuviniais peiliais. J. Cameronas pabudo išpiltas šalto prakaito. Netrukus režisierius pasveiko, tačiau apie pabaisą galvoti nenustojo. Jis ją dažnai piešdavo, sugalvodavo istorijas, kuriose ji dalyvaudavo. Vėliau J. Cameronas parašė scenarijų filmui, kurį pats ir režisavo. Legendiniame filme „Terminatorius” sapnų pabaisa atkeliauja iš ateities.

 

Sapne išvydo periodinę elementų lentelę

 

Periodinė cheminių elementų lentelė – tikriausiai geriausiai žinomas atradimas, kuris buvo susapnuotas. Rusų chemikas Dmitri‘ius Mendeleevas ilgai svarstė, kaip būtų geriausia pavaizduoti visus žinomus cheminius elementus. Netikėtai vieną naktį jis susapnavo periodinę elementų lentelę, kurioje visi elementai idealiai išsidėstė. Mokslininkas pabudęs iš karto nupiešė lentelę. Ji buvo tobula ir išbaigta. Jos net nereikėjo taisyti – reikėjo šiek tiek papildyti tik vieną cheminį elementą.

 

Įkvėpė įkurti „Google“

 

Kai Google įkūrėjui Larry‘iui Page‘ui buvo 23 metai, jis susapnavo būsimą interneto paieškos sistemą. Sapne jam kilo fantastinė idėja parsisiųsti visus interneto puslapius, ir tada sudėti juos į nuorodas. Vos pabudęs studentas detaliai aprašė savo sapną. Netrukus L. Page‘as su savo geriausiu draugu įkūrė interneto paieškos sistemą „Google“. Kompanija netrukus išsiplėtė. Šiandien sunku įsivaizduoti internetą be „Google“. Milijonierius vis dar turi įprotį kas rytą pabudęs užrašyti savo sapnus. Sapnuose atrastą išmintį jis naudoja kasdieniniame gyvenime. Greičiausiai sapnų aiškinimo technikos duoda šiokią tokią naudą, nes „Google“ yra laikoma viena iš sėkmingiausių kompanijų pasaulyje.

 

Piešinius įkvėpė sapnai

 

Legendinis ispanų tapytojas Salvadoras Dali savo piešinius vadino sapnų nuotraukomis. Jis yra pasakęs: „Vieną dieną bus pripažinta, kad tai, ką mes vadiname realybe, yra dar didesnė iliuzija, negu sapnų pasaulis. Kitaip nei kiti menininkai, S. Dali nevartojo narkotikų, o alkoholį gerdavo retai. Dailininkas įkvėpimo pasisemdavo sapnuose ir reginiuose, kurie pasirodo prieš pabundant. S. Dali taip pat skaitė garsiojo psichoanalitiko S. Freudo knygas bei straipsnius apie sapnų tyrimus. Šiuos savo skaitinius, taip pat ir sapnų analizę dailininkas vadina vienu iš didžiausių atradimų savo gyvenime. Įdomu tai, kad kasdieninius įvykius dailininkas taip pat vertindavo kaip sapnus. Jo manymu, tiek sapnai, tiek realus gyvenimas yra stebuklingi, tereikia tai pastebėti.

 

Įdomu

  • Pranašingi sapnai – įrodytas reiškinys. Surinkta gausybė pasakojimų, kaip prieš 2001 m. rugsėjo 11 d. katastrofą žmonės sapnavo įspėjančius sapnus. Bent 19 žmonių, išgyvenusių laivo „Titaniko“ katastrofą, taip pat sapnavo pranašiškus sapnus. 1991 m. sausio 13 d. naktį prie Vilniaus televizijos bokšto žuvusi Loreta Asanavičiūtė savaitę prieš savo mirtį sapnavo įspėjantį sapną. Jame mergina regėjo tamsų debesį, iš kurio išėjo baisi būtybė.
  • Pastebėta, kad sapnuojant sunku pasakyti tikslų laiką, skaityti. Atrodo, kad nuolat keičiasi parašytas tekstas. Visgi žmonės, kurie nuolat praktikuoja sąmoningą sapnavimą, sapnuose skaito geriau.
  • Sapnus analizuojantys mokslininkai pastebėjo, kad apie 8 % sapnų slypi informacija, kurią galima panaudoti kasdieninėje veikloje. Jų manymu, sapnus verta užsirašinėti ir vėliau atsirinkti tuos 8 % sapnų, kurie gali kažko pamokyti.
  • Esant kai kurioms nervų sistemos ligoms, žmonės nepatiria REM miego fazės. Todėl jie visiškai nesapnuoja. Paprastai tokiems žmonėms sumažėja kūrybingumas, jie mažiau išradingai susitvarko su užduotimis.
  • Tiek vyrai, tiek moterys vienodai dažnai sapnuoja erotinius sapnus.
  • Sapnuoja ir nuo pat gimimo akli žmonės. Jų sapnuose nėra vaizdų, tačiau jie girdi garsus, jaučia prisilietimus, patiria emocijas.
  • Tyrimai parodė, kad rūkyti metę žmonės ima sapnuoti ryškesnius ir vaizdingesnius sapnus.
  • Alkoholis slopina smegenų žievės veiklą. Todėl apgirtę žmonės sapnuoja trumpus, nevaizdingus sapnus.
  • Senovės žydai tikėjo, kad sapnai yra siųsti Dievo. Kitaip negu kitos tautos, jie nesiekė sukelti sapnų dirbtiniais būdais (pavyzdžiui, žolelėmis ar apeigomis). Senovės žydų religinėje knygoje Talmude net aprašoma, kaip tyrinėti sapnus ir suvokti jų reikšmes.