Labai seniai, kai Žemė dar buvo jauna ir gyvybė dar tik pradėjo kurtis, sekliuose vandenyse jau gyveno milijonai bakterijų ir dumblių. Šių organizmų kolonijos iš nuosėdinių uolienų ir glitėsių suklijavo akmenų sluoksnius. Uolienų paviršius atrodo išlenktas todėl, kad jose gyvenantys mikroorganizmai gautų kuo daugiau tiesioginės saulės šviesos.

 

Stromatolitai laikomi seniausia Žemės gyvybės forma, kuri prieš 3,5 milijardų metų gausiai paplitusi vandens telkinių pakrantėse. Stromatolitai arba kitaip sluoksniuotosios uolienos susidarė iš kalcio karbonato. Neįprastą formą suteikė fotosintezę vykdančios cianobakterijos ir kiti mikroorganizmai. Šie organizmai laikomi vienu seniausiu Žemėje gyvų ir geologinių struktūrų pavyzdžiu.

 

Šiuolaikiniame pasaulyje stromatolitų kolonijos klesti tik tropinėse Atlanto ir Indijos vandenynų dalyse, prie Australijos krantų bei kai kuriuose, labai druskinguose ežeruose. Stromatolituose gyvenančiose bakterijos veisiasi ant jų viršaus, kad gautų daugiau saulės šviesos ir galėtų vykdyti fotosintezę. Tačiau jiems kyla grėsmė išnykti dėl vienaląsčių pirmuonių foraminiferų. Stromatolitų populiaciją labai sumažino įvairios gyvūnijos atsiradimas, kurie mito dumbliais ir mikroorganizmais.