Tikriausiai dauguma lietuvių mano, kad krepšinis yra populiariausia pasaulyje sporto šaka. Deja, teks šiek tiek nusivilti. Krepšinis yra maždaug penktoje vietoje. O kokios sporto šakos pirmauja? Kad ir ką spėtumėte – nepamirškite kamuolio.

 

  • Pirmoje vietoje karaliauja futbolas. Jį žaidžia apie 250 mln. žaidėjų. Mėgiamas komandas palaiko net apie 3,5–4 milijardai žmonių. Futbolo karštinė apėmusi visus žemynus. Tik Antarktidoje spardyti kamuolį kiek per šalta…
  • Futbolas populiarus, nes tai gana paprastas ir itin ekonomiškas žaidimas. Jam tereikia kamuolio ir… savų kojų. Nors profesionalūs futbolininkai avi tūkstančius kainuojančius batus, Afrikos ar Azijos vaikai kamuolį puikiai spardo tiesiog basomis kojomis. Žaidimo įrankį pasigamina iš plastikinių maišų, senų padangų ar drabužių.
  • Antroje vietoje – kriketas. Daugeliui lietuvių šis sportas mažai žinomas. Tačiau apie 3 milijardams gerbėjų iš Anglijos, Australijos, Indijos, Pakistano, Šri Lankos ir kitų šalių – tokia pati religija kaip mums krepšinis.
  • Kriketas šiek tiek panašus į beisbolą. Abiejuose žaidimuose reikia kamuoliuko ir tinkamos lazdos jam atmušti. Kriketas atsirado XVI a. Didžiojoje Britanijoje. Manoma, kad iš pradžių tai buvo vaikiškas žaidimas. Vėliau juo susižavėjo suaugusieji. Kriketas pirmiausiai išplito britiškose kolonijose. Ir dabar tuose kraštuose jis išlikęs vienu mėgstamiausiu sportu.
  • Kriketas daugelyje šalių yra nacionalinė sporto šaka. Tiesa, įstatymiškai nepatvirtina – de facto. Tokį statusą kriketas turi Anglijoje, Bermuduose, Jamaikoje, salų valstybėje Antigva ir Barbuda ir t. t.
  • Trečiąją vietą užima žolės riedulys, kuris turi apie 2 milijardus gerbėjų. Pakistane ir Indijoje jis laikomas nacionaliniu sportu. Bangladeše, Australijoje, Argentinoje, Pietų Korėjoje, Malaizijoje ir kai kuriose Afrikos dalyse šis žaidimas taip pat turi daug gerbėjų.
  • Nors tenisas –  ne pats pigiausias sportas, pasaulyje jis vis tiek labai populiarus, turi apie milijardą gerbėjų. Labiausiai juo žavimasi ekonomiškai stipresniuose kraštuose – JAV, Europoje, Australijoje. Tenisą žaidžia arba žiūri ir dalis Azijos gyventojų.
  • Toliau populiariausių sporto šakų sąrašą sudaryti gana sunku. Skirtingais duomenimis, penktąją vietą užima krepšinis, tenisas arba beisbolas. Kiti paskaičiavimai rodo, kad krepšiniui turėtų atitekti tik dešimtoji vieta.
  • Manoma, kad visame pasaulyje yra nuo 240 iki 400 milijonų krepšinio gerbėjų. Daugiausia  – Amerikoje, Kanadoje, Filipinuose, Australijoje, Europoje.
  • Profesionalūs krepšinio žaidėjai uždirba bene daugiausiai iš visų sporto šakų atstovų. Beje, iš pradžių žaidime nebuvo krepšinio lentos. Ji sugalvota kaip apsauga nuo žiūrovų. Krepšinio aistruoliai, sėdėdami balkone, mėgdavo pagauti į krepšį metamą kamuolį…
  • Artimiausias krepšinio varžovas – tinklinis. Šis žaidimas išskirtinis, nes yra populiarus tarp abiejų lyčių žaidėjų. Tinklinį mėgsta Azijos, Europos, Amerikos ir Australijos gyventojai.
  • Krepšinis, tinklinis, beisbolas, golfas ir regbis turi panašų gerbėjų kiekį.
  • Beisbolas populiariausias JAV, Dominikos Respublikoje, Kanadoje, Kuboje, Japonijoje. Golfas –Anglijoje, Kanadoje, Airijoje, JAV, Australijoje, Europoje. Regbis – Australijoje, Pietų Amerikoje, Prancūzijoje, Naujojoje Zelandijoje, Anglijoje, Argentinoje ir Fidžio salų Respublikoje.
  • Stalo tenisas populiariausias Kinijoje. Jis taip pat mėgstamas Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Švedijoje. Tai vienas greičiausių sporto žaidimų, kuriame naudojamas kamuolys (kamuoliukas). Įgudę žaidėjai (dažniausiai kinai) kamuoliuką mušinėja taip greitai, jog jo beveik nematyti. Pasiekiamas apie 160 km/val. greitis. Gal todėl Sovietų Sąjungoje stalo tenisas 1930 – 1950 m. buvo uždraustas kaip akims kenkiantis sportas.
   

Ramutė Šulčienė