Sojų produktai vis labiau populiarėja Lietuvoje ir visame pasaulyje. Daugelis sveikuolių džiaugiasi ir netgi didžiuojasi atsisakę mėsos ir ją pakeitę sojomis. Jie sako, kad sojų produktai skanūs, gana pigūs ir, svarbiausia, sveiki. Bet juk medalis visada turi dvi puses.

 

Baltymų bomba

Išvertus iš graikų kalbos žodis „soja“ reiškia „saldus“, greičiausia dėl to, kad jos šaknys saldokos. Soja yra vienas seniausių ankštinių šeimos augalų: Kinijoje jau prieš 4 tūkst. metų buvo žinomos gerosios jos savybės. Tačiau į Europą šis augalas atkeliavo vėlokai – tik XIX amžiaus antroje pusėje, o Lietuvoje sojos pradėtos auginti 1934 metais. Sojų pupelės labiausiai vertinamos dėl didelio jose esančio baltymų kiekio (apie 40 %), kurie yra artimesni gyvūninės kilmės baltymams. Likusieji procentai priklauso riebalams (20 %) ir angliavandeniams (35 %), iš kurių nemaža dalis – maisto skaidulos. Beje, sojose baltymų yra 1,5–2 kartus daugiau nei kiaulienoje. Štai kodėl soja jau seniai vadinama augaline mėsa. Apskritai su sojomis maisto medžiagų gausa negali varžytis nei rugiai, nei avižos, nei grikiai ar kviečiai.

 

Sveikatos šaltinis

Soja – ne vaistas, bet puiki profilaktinė priemonė nuo kai kurių ligų. Sojos stiprina kaulus ir stabdo osteoporozės vystymąsi, padeda užkirsti kelią mažakraujystei, stiprina širdį, efektyviai reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, mažina vėžinių susirgimų riziką. Taip pat sojos dosnios estrogenų (moteriškų hormonų), reikalingų moterų vaisingumui, lengvina menopauzę. Be šių augalų neišsiverčia ir daugybė tėvelių, kurių vaikai yra alergiški karvės pienui, mat sojos – įvairių mišinukų vaikams pagrindas.

 

Produktų gausa

Sojos gali pakeisti ne tik daugelio mėgstamą mėsą, bet ir pieno produktus. Sojų pienas yra kur kas liesesnis produktas už karvės pieno grietinėlę ar sūrį. Dar iš sojų gaminamas sviestas, margarinas, miltai, spaudžiamas aliejus, ruošiamas dirbtinis pienas, varškė, sūris, grietinėlė, įvairūs padažai ir jogurtai, šokoladas „be pieno“, ledai ir t. t. Taip pat gausu įvairių produktų su sojų priedais, kurie pagerina skonį. Nejaugi iš sojų galima pagaminti beveik viską? Gal ir ne, bet konkurentų dėl pagaminamų produktų kiekio sojoms rasti sunku.

 

Kita medalio pusė

Vis dėlto labai tikėtina, kad ne viskas auksas, kas auksu žiba. Soja yra įtraukta į labiausiai alergiją sukeliančių produktų sąrašą! Kadangi sojų vartojama vis dažniau, tai ir sergančiųjų kasmet daugėja. Ši problema ypač aktuali JAV: manoma, kad būtent ten pradėta auginti genetiškai modifikuotos sojos. Daug genetiškai modifikuotų sojų užauginama ir Argentinoje, Brazilijoje. Rodos, mes, europiečiai, esame gana saugūs, nes mus pasiekiančius produktus kontroliuoja įvairūs įstatymai, ES direktyvos dėl GMO naudojimo ir pan. Deja, netgi Europos Sąjunga oficialiai leidžia produkte naudoti iki 0,9 % GMO. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad niekada negalime būti visiškai tikri dėl to, ką dedame į burną. Taigi sojos yra sveikas produktas, tačiau kaip organizmą veikia genetiškai modifikuotas augalas, atsakyti negali niekas. Greičiausiai tik alergija yra iškalbingiausias faktas. Be to, genetiškai modifikuotų sojų kaip priedo yra dedama į įvairius maisto produktus, pavyzdžiui, batoną. Dar liūdniau, kad tokios sojos yra pagrindinis gyvulių ir paukščių pašaras.

 

Pavojus mažiausiems?

Kitas aktualus klausimas – sojų pieno mišiniai kūdikiams. Neseniai Jungtinės Karalystės toksikologijos ekspertai paskelbė, kad tokie mišiniai gali turėti neigiamą poveikį vaikų sveikatai. O Izraelio Sveikatos ministerija įspėjo, kad kūdikiai išvis neturėtų būti maitinami šiuo pienu. Kita vertus, daugybė tyrimų rodo, kad pavojus truputį perdėtas – JAV jau užaugo visa karta žmonių, visą vaikystę gėrusių sojų pieną. Vis dėlto sojų skeptikai atremia sakydami, kad sojų pienas – tai pirmiausia milžinišką pelną nešanti gamybos sritis. 1980 m. JAV pelnas už sojų pieno mišinius siekė 2 mln. dolerių, o praėjusiais metais pakilo net iki 300 mln. dolerių. Sau palankius tyrimus užsisakyti kompanijos tikrai turi iš ko…

 

Svarbiausia – džiaugtis gyvenimu

Taigi kokia ta tiesa? Dietologai sojų produktus giria kaip neišsenkantį maistingųjų medžiagų šaltinį, o įvairūs sojų produktų tyrimai vis labiau gąsdina. Galbūt tiesos vertėtų ieškoti kažkur per vidurį. Juk ne visi sojų produktai yra genetiškai modifikuoti. Be to, sojų pupelės auginamos ir čia pat, Lietuvoje, kur oras, žemė ir vanduo dar gana švarūs. Galų gale daugiausia ligų, kaip žinia, sukelia ne maistas, o stresas. Taigi galvokite, ką valgote, tačiau pirmiausia giliai įkvėpkite ir nusiraminkite.