Apie šią šakninę daržovę taip ir norisi sakyti – sena kaip pasaulis… Net senovės Egipte ridikai būdavo įtraukiami į kasdieninę piramidžių statytojų mitybą kartu su česnakais ir kopūstais. Užrašų apie ridikų auginimą rasta ir Didžiojoje Gizos piramidėje. Iš ridikų sėklų Egipte būdavo spaudžiamas aliejus, kuris buvo labai vertinamas tų laikų pasaulyje.

 

"strazdanos"

Ridikus augindavo ir senovės Kinijoje bei Japonijoje. Senovės Graikijoje ridikai savo verte prilygo auksui. Gali būti, kad mūsų protėviai be šių daržovių nebūtų išgyvenę. Ridikai buvo laikomi maistu, kuris apsaugo nuo daugelio ligų, suteikia jėgų ir ištvermės.

 

Šiose šakninėse daržovėse yra vitaminų: A, B1, PP, B2, C, baltymų, maistinių skaidulų, fermentų, fitoncidų, eterinių aliejų, mineralinių druskų, tarp kurių – kalio, natrio, kalcio, magnio, geležies, fosforo, sieros, chloro.

 

Norint gauti rekomenduojamą vitamino C dienos normą, pakanka suvalgyti 200 g ridikų. Ridikai laikomi dietiniu maistu, padedančiu deginti riebalus ir nepriaugti svorio. Ridikai gerina virškinimo trakto veiklą, padeda pašalinti „blogąjį“ cholesterolį ir apsisaugoti nuo aterosklerozės. Liaudies medicinoje  ridikai būdavo naudojami gydyti kepenų, tulžies pūslės, širdies, bronchų ligas. Išoriškai gali būti naudojami kaip priemonė nuo radikulito. Ridikų nuoviras gali būti vartojamas kaip gėrimas, mažinantis kūno tinimą ir skysčių kaupimąsi organizme.

 

Baltojo ridiko nuoviras: 500 g ridikų užpilti litru vandens, įdėti šaukštelį druskos ir virti 10 minučių, atvėsinti ir išgerti per dieną vietoj vandens.

 

Ridikai nuo senų laikų buvo naudojami kosmetinėms priemonėms gaminti. Net ir dabar kosmetinės priemonės su ridikais yra gana populiarios.

 

Maitinamoji kaukė iš ridikų. Sutarkuoti juodąjį ridiką. Šaukštą ridikų košelės sumaišyti su šaukšteliu medaus ir šaukštu grietinės, įpilti 2 lašus alyvuogių aliejaus. Kaukę tepti ant švariai nuvalyto veido ir palaikyti 5 – 7 minutes. Po to nuplauti.

 

Jeigu oda nedilgčioja, galite tepti dar vieną kaukės sluoksnį. Nuplauti po 10 minučių iš pradžių su šiltu vandeniu, po to – su vėsiu vandeniu. Paskui veidą galima patepti kremu.

 

Jauninanti kaukė iš ridikų. 2 šaukštus tarkuotų ridikų gerai sumaišyti su šaukštu alavijų sulčių, šaukštu stiprios žaliosios arbatos. Kaukę tepti ant švariai nuvalyto veido ir palaikyti 15 – 20 minučių. Nuplauti su kambario temperatūros vandeniu.

 

Strazdanas naikinanti kaukė iš ridikų. Išspausti sultis iš tarkuotų ridikų ir atskiesti vandeniu 1 : 1. Šiuo mišiniu valyti problemines vietas kiekvieną rytą ir vakarą.

 

Jeigu turite labai daug strazdanų arba norite, kad oda tiesiog atrodytų baltesnė. Ridiką supjaustyti plonais, beveik permatomais griežinėliais. Veidą patepti alyvuogių arba kitu augaliniu aliejumi, ant veido uždėti ridikų griežinėlius ir kaukę palaikyti 20 – 30 minučių. Nuimti griežinėlius ir nuvalyti veidą su šiltu pienu. Po 20 minučių nuplauti kambario temperatūros vandeniu.

 

Riebiai odai kaukė iš ridikų. Šaukštą tarkuotų ridikų sumaišyti su plaktu kiaušinio baltymu. Po 20 minučių kaukę nuvalyti vatos diskeliu, suvilgytu silpnoje žaliojoje arbatoje. Po 5 – 10 minučių nuplauti su vėsiu vandeniu.

 

Kaukė riebiems plaukams. Ridikus nuvalyti, sutarkuoti, išspausti sultis, įpilti dilgėlių nuoviro (šaukštą dilgėlių užpilti verdančiu vandeniu , palikti pusei valandos ir nukošti). Kaukę užtepti plaukų ir įtrinti į plaukų šaknis. Užsidėti dušo kepuraitę ir apsivynioti galvą su rankšluosčiu. Po 30 minučių kaukę išskalauti. Plaukų procedūrų kursas trunka mėnesį, 1 – 2 kartus per savaitę.