Didieji kelionių organizatoriai pastebi kiekvienais metais didėjančią tendenciją vis dažniau atostogauti rudenį. Tokias atostogas poilsiautojai pasirenka dėl kelių priežasčių – kurortuose ar populiariose vietose sutinkama daug mažiau žmonių, nevargina saulės kaitra, o, svarbiausia, kainos būna gerokai žemesnės. Būtent pastarasis faktas yra itin palankus tiems, kurie negali per daug išlaidauti arba didelėms šeimoms. Tad kur nukeliauti rudenį?

 

Savaitgalio išvykos Lietuvoje

 

Nida

Nida. Renkantis vietą kur atostogauti gali pasirodyti, kad ruduo visai netinkamas metas vykti į prie jūros esančius Lietuvos kurortus. Tačiau mėgstantiems ramų ir kokybišką poilsį, nereikėtų atmesti šio varianto. Rudenį Nidoje ne tik sumažėja žmonių kiekis, bet krenta ir apgyvendinimo paslaugų kainos. Už apartamentus savaitgaliui dviem spalio mėnesį teks sumokėti apie 70 – 100 eurų. Lyginant su sezono kainomis, tai labai prieinama suma. Tačiau jei norisi pataupyti, visą laiką galima palaukti dar vėsesnių orų ar patrauklių akcijų. Norint keliauti su šeima taip pat galima įsiterpti į panašią sumą, kadangi daugelyje viešbučių kaina skaičiuojama už paras, o ne už žmogų. Be to, siekiančius sutaupyti galima pradžiuginti tuo, jog ne sezono metu ekologinis mokestis už įvažiavimą į Nidą taip pat yra gerokai mažesnis – tik 5 eurai. Atvykus į Nidą rekomenduojama aplankyti Parnidžio kopą, per kurią driekiasi 1,8 metro pažintinis takas. Nuo šio pažintinio tako atsivers ne tik kitos kopos, bet ir nuostabus Kuršių Nerijos vaizdas. Kopos viršūnėje bus galima pasitikrinti laiką, kadangi ten yra įrengtas gigantiškas saulės laikrodis. Nuo šios vietos taip pat atsivers didžiųjų kopų grandinės, Mirties slėnio bei didžiojo kalnagūbrio vaizdai. Besidomintiems Lietuvos istorija bei kultūra patartina aplankyti prie Nidos bažnyčios esančias senąsias kuršių kapines, kuriose galima pamatyti tik Žemaitijoje sutinkamus medinius įvairių atvaizdų kryžius, vadinamus krikštais. Įdomu tai, jog šios kapinės yra prižiūrimos ne tik lietuvių, bet ir vokiečių turistų. Greičiausiai tai nulėmė vienoje vietoje persipynusios pagoniškos ir liuteroniškos religijos tradicijos. Norint pajusti tikrąją Nidos dvasią vertėtų paragauti rūkytos žuvies. Žuvies paruošimo tradicijos šiame krašte yra itin gilios, kadangi jau nuo seno pagrindinis kuršių pragyvenimo bei prasimaitinimo šaltinis buvo žvejyba. Rūkytos žuvies galite paragauti praktiškai bet kurioje Nidos kavinėje ar įsigyti iš vietinių gyventojų. Jei įspūdžių bus negana ir norėsis ilgiau pabūti gamtoje, rekomenduojama aplankyti Urbo kalną, kuriame galima pamatyti Nidos švyturį. Tai vienas didžiausių ir svarbiausių švyturių Lietuvos pajūryje. Be to, Nidoje galima aplankyti legendines Vytauto Kernagio bei „Neringos“ skulptūras. Na, o palydėti saulės galima ateiti prie Vėtrungių ekspozicijos – tai nuostabi vieta tiek šeimai, tiek išsiilgusiai romantikos porai.

 

Druskininkai. Druskininkai, kaip ir bet kuris kitas kurortinis miestas, paprastai daugiausiai lankomas vasarą. Tačiau rudenį čia taip pat yra ką pamatyti. Esant geram orui galima pasivaikščioti po Druskonio žiedą bei šalia jo esantį Vijūnėlės parką. Nors ir retai, tačiau kai kuriuose kurortuose pasitaiko visus metus veikiančių dviračių nuomos punktų. Esant nešaltam ir pakankamai sausam orui galima išsinuomoti dviratį ir per kelias valandas apvažiuoti svarbiausias miesto vietas. Jei labiau domina kultūrinė veikla, vertėtų užsukti į Druskininkų miesto muziejų, kuris, sakoma, yra labiausiai turistų fotografuojama vieta. Tiems, kurie domisi architektūra, verta apsilankyti Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje, kuri yra pirmoji mūrinė bažnyčia, pastatyta dar XIX a. Tiesa, dar daugiau peno akims bus galima rasti į urbanistinį paveldą įtrauktame senamiestyje. Nors Druskininkai garsėja daugybe sanatorijų bei gydyklų, tačiau be jų čia taip pat yra bent keletas vietų, kur gali apsilankyti ir ekstremalių pojūčių mėgėjai. Viena iš tokių vietų yra „One“ pramogų parkas,  dirbantis ištisus metus. Ši pramogų erdvė itin tinkama šeimai arba draugų kompanijai. Ekstremalių pojūčių patirs ir tie, kurie apsilankys snieguotoje „Snow Arenoje“, na, o atostogautojai norintys prisiminti vasarą ir jos teikiamus malonumus galės apsilankyti Druskininkų vandens parke, kuriame netrūks nei šilumos, nei gerų įspūdžių.

 

Kėdainiai. Galbūt iš pirmo žvilgsnio toks pasirinkimas atrodo nepopuliarus, tačiau Lietuvos viduryje esantys Kėdainiai yra strategiškai patogi vieta bet kuriam keliautojui. Šis miestas tikrai turi ką parodyti smalsiam turistui. Tą liudija ir turtinga miesto istorija, kuri jau skaičiuojama nuo 1372 metų. Ankščiau Kėdainiai buvo daugiakultūrinis miestas, todėl dabar jame yra daug skirtingų religijų maldos namų – juos verta aplankyti dėl puikiai skirtingus laikmečius atspindinčios architektūros. Ypatingai rekomenduojama užsukti į Evangelikų reformatų bažnyčią, kurioje atsispindi Renesanso ir Baroko laikų puošyba. Kėdainiai yra vienas iš septynių miestų, turinčių senamiestį, jo gatvelės grįstos akmeniniu grindiniu, čia taip pat galima rasti istorinių namų. Daugelį gali nustebinti ir tai, kad šiame mieste vyrauja škotiško stiliaus architektūra.Visame mieste yra išsidėsčiusios net 6 turgaus aikštės, iš kurių iki šiol tik viena veikia pagal paskirtį. Tai unikalus atvejis Lietuvoje, tad pasivaikščioti po minėtas aikštes ir pajusti tų laikų dvasią tikrai verta. Kėdainiuose, be senamiesčio, taip pat galima aplankyti Kunigaikščių Radvilų muziejų. Verta susipažinti su šios giminės istorija, kuri itin prisidėjo prie Kėdainių gražinimo ir stengėsi, kad Kėdainiai neatsiliktų nuo žymiausių to meto Vakarų Europos miestų.

 

Savaitgalio išvykos užsienyje

 

 

Ryga. Šis miestas yra alternatyva, norintiems praleisti savaitgalį ne Lietuvoje. Latvijos sostinėje tikrai yra ką pamatyti, tačiau geriausia ją apžiūrėti vaikščiojant pėsčiomis. Kaip tik dėl šios priežasties į Latviją labiausiai apsimoka važiuoti su autobusu. Gerai paieškojus, galima rasti bilietų ir po 5 eurus vienam asmeniui. Tad kelionė kainuos itin pigiai. Užsisakyti viešbučio kambarį dviem naktims užteks turėti apie 100 eurų, nors ši suma labiau priklauso nuo kiekvieno norų. Dėl gausios ir unikalios Art Noveau architektūros Rygos senamiestis yra įtrauktas į „UNESCO“ pasaulio paveldo sąrašą. Rygos senamiestyje yra išlikę senieji gyvenamieji ir visuomeniniai pastatai, tad čia galima aplankyti įvairiausias bažnyčias, muziejus, bibliotekas. Na, o jei ką nors domina pamatyti kuo daugiau Art Noveau stiliaus pastatų, rekomenduojama užsukti į Elizabetes, Stelnieku bei Alberta gatves – čia jų stūkso bene daugiausiai. Rygos senamiestyje taip pat galima aplankyti ir Livu aikštę, Rygos katedrą bei Didžiąją ir Mažąją gildijas. Pavargus bus galima užsukti į jaukias kavinukes ir pasimėgauti šviežia kava bei užkandžiais.

 

Kopenhaga

Kopenhaga. Kalbant apie savaitgalio kelionę į Kopenhagą, reiktų atkreipti dėmesį, kad nuvykti į ją yra gana nebrangu – skrendant pirmyn ir atgal paprastai galima išsiversti ir su 40 eurų. Tačiau apskritai Danijos sostinėje viskas yra gana nepigu, todėl iš anksto reikėtų pasidomėti kur apsigyventi. Vienas pigiausių variantų apsistoti Kopenhagoje yra užsisakyti lovą svečių namuose. Tiesa, tokioje vietoje neverta tikėtis privatumo ir didelių patogumų, tačiau verta prisiminti, kad svečių namai įrengiami strategiškai patogiausiose vietose centre, o pro jų langus dažnai atsiveria nepakartojamas centro panorama. Be to, tai puiki galimybė susipažinti su kitais turistais. Kainos Kopenhagoje tikrai nenudžiugins tų, kurie tikisi sutaupyti. Todėl iš anksto reikėtų susidaryti maršrutą bei pasidomėti nemokamomis lankytinomis vietomis. Vienas iš tokių objektų yra pačiame miesto centre įsikūrusi Rotušės aikštė. Joje vyksta įvairūs miesto renginiai, koncertai, demonstracijos ir parodos. Mėgstantys alternatyvesnį gyvenimo būdą ir lengvą anarchiją gali užsukti į Kopenhagoje esantį Kristianijos rajoną. Kristianija – tai lyg atskira respublika su savo taisyklėmis. Tai 1971 metais hipių užimta kareivinių sritis, kuri ilgainiui tapo anarchistų miesteliu, kuriame vyrauja bene trys pagrindinės taisyklės – nefotografuoti, nebėgioti ir džiaugtis. Tiesa, paskutiniu metu šia erdve yra itin susidomėjusi miesto valdžia bei teisėsauga, tad gali būti, kad 45 metus gyvavusi Kristianija baigs savo erą arba keisis iš pagrindų. Ieškant aštresnių įspūdžių verta užsukti į Kopenhagos Gelbėtojo bažnyčią, kurios aukštis yra net 95 metrai. Norint pasiekti šios bažnyčios viršūnę, teks įveikti net 400 laiptelių, iš kurių net 150 yra pastato išorėje. Pastarieji yra paauksuoti ir jau vien dėlto įspūdingi. Nuo bažnyčios bokšto viršaus atsiveria neįtikėtina Kopenhagos panorama, taip pat bus galima pamatyti Orehundo tiltą, kuris jungia Švediją ir Daniją. Tad grįžus iš kelionės tikrai netrūks įsimintinų įspūdžių bei kvapą gniaužiančių akimirkų.

 

Įdomu

 

  • Nidoje yra apsilankęs ir garsus prancūzų filosofas Žanas Polis Sartras.
  • Alternatyviojo roko grupė „Bastille“ vaizdo klipą „Things we lost in the fire“ sukūrė garsiųjų Kėdainių fosfogipso kalnų apsuptyje.
  • 2003 metais Druskininkai pateko į geriausių Europos balneologijos kurortų dešimtuką, kurį sudarė žurnalas „Newsweek“.
  • Parkavimas Rygos senamiestyje kainuoja apie 5 eurus valandai.
  • Danijos sostinėje yra įsikūręs vienas seniausių pasaulio pramogų parkų „Tivoli“.