Akiniai nuo saulės – dėl įvaizdžio ar dėl sveikatos? Ar tikrai būtina saugoti akis nuo saulės ar tai tik rinkodaristų triukai?

 

akiniai

Saulės spinduliai skirstomi į keletą spektrų: infraraudonieji, matomi ir ultravioletiniai spinduliai. Pavojingiausi akims ir odai yra ultravioletiniai spinduliai. O akims iš tikrųjų reikia apsauginių filtrų. Yra trijų tipų ultravioletiniai spinduliai:

 
  • UVC spinduliai yra potencialiai žalingi žmonėms, tačiau jie nepasiekia žemės paviršiaus, nes juos sugeria ozono sluoksnis atmosferoje.
 
  • UVB – akių gleivinės membranos ir ragenos sugeria šio tipo spindulius. Ilgalaikis spindulių poveikis gali sukelti akių ragenos ir junginės uždegimus. Tačiau to nepajusite iš karto – žalingas saulės spindulių poveikis pasireiškia, praėjus 8 – 10 valandų.
 
  • UVA – tai patys pavojingiausi spinduliai regėjimui. Jie įsiskverbia giliai į akis ir gali pakenkti akies lęšiukui ir tinklainei. Visa tai didina kataraktos išsivystymo riziką. Šiandien kosmetologai dažnai naudoja sąvoką fotosenėjimas arba priešlaikinis odos senėjimas. Fotosenėjimas veikia ne tik odą, bet ir akis. UVA spinduliai didina amžinės geltonosios dėmės degeneracijos išsivystymo riziką. Ši akių liga siejama su dėl amžiaus atsirandančiu aklumu.
 

Kartais žiūrėjimas į baltą šviesą nėra labai malonus, bet ir netraumuojantis. Tačiau yra situacijų, kai saulės akiniai būtinai turėtų būti ant nosies:

 
  • Ilgiau būnant lauke. Net didelis debesuotumas neapsaugo nuo ultravioletinių spindulių patekimo į Žemę. Jeigu keletą valandų žmogaus akys gali juos toleruoti, tačiau ilgiau pabuvus daroma ilgalaikė žala, todėl akys privalo būti apsaugotos.
 
  • Nuo 10 iki 16 valandos. Ultravioletiniai spinduliai šiuo metu yra ypač aktyvūs.
 
  • Atogrąžų platumose. Kuo arčiau pusiaujo, tuo daugiau ultravioletinių spindulių absorbuoja akys.
 
  • Aukščiau jūros lygio. Ultravioletinės spinduliuotės kiekis didėja kas tūkstantį kilometrų nuo jūros lygio 5 %.
 
  • Netoli didelių vandens ir sniego paviršių. Vanduo ir sniegas atspindi ultravioletinius spindulius ir sustiprina jų poveikį. Per atostogas paplūdimyje ar slidinėjimo kurortuose rekomenduojama nešioti saulės akinius su didele apsauga nuo ultravioletinių spindulių.
 

Apskritai geriau nešioti saulės akinius mieste, net kai yra debesuota ir saulė neakina. Reikėtų pirkti akinius, kurie tinka idealiai. Jie turi būti patogūs ir nespausti nosies tilto. Atkreipti dėmesį į akinių formą ties smilkiniais: jie turi nespausti odos, tačiau gerai laikytis. Kuo tvirčiau akiniai laikysis, tuo mažiau žalingų spindulių pro juos pateks.

 

Skirtingoms vietoms ir progoms rekomenduojama turėti pora saulės akinių su skirtinga apsauga nuo saulės:

 
  • Skaidrūs saulės akiniai (0 kategorija) – šviesos pralaidumas yra 80 – 100 %. Tinkami tik uždarose patalpose ir naktį. Saulėtą dieną ar net debesuotu oru nuo UV neapsaugos.
 
  • Šviesūs saulės akiniai (1 kategorija) – šviesos pralaidumas yra 43 – 80 %. Su šiek tiek patamsintais stiklais. Gali būti nešiojami mieste ne labai saulėtomis dienomis arba debesuotu oru.
 
  • Vidutiniai saulės akiniai (2 kategorija) – šviesos pralaidumas yra 18 – 45 %. Šie akiniai tinkami nešioti vasarą mieste.
 
  • Stiprūs saulės akiniai (3 kategorija) – šviesos pralaidumas yra 8 – 18 %. Idealūs pietų klimatui, poilsiui prie vandens, taip pat vairuojant automobilį, kai šviečia ryški saulė.
 
  • Maksimalaus stiprumo saulės akiniai (4 kategorija) – šviesos pralaidumas yra 3 – 8 %. Šie akiniai turėtų būti nešiojami kalnuotose vietovėse, kur sniego atspindžiai yra labai stiprūs. Šios kategorijos akiniai nerekomenduojami vairuotojams.
 
  • Saulės akiniai su poliarizuotais stiklais. Jie gali turėti skirtingo laipsnio šviesos pralaidumą, tačiau speciali danga apsaugo nuo akinimo, todėl tokie akiniai yra tinkami vairuotojams.
 

Akiniai nuo saulės gali būti žalingi sveikatai, jeigu pasirenkami netinkamai: nešioti per šviesius akinius prie jūros ar kalnuose nėra prasmės, o 4 kategorijos saulės akiniai mieste gali sukelti traumas ir avarijas kelyje.

 

Ar rinktis stiklinius, ar plastikinius stiklus – tai labiau stiliaus klausimas, o ne sveikatos. Stikliniai akiniai atrodo solidesni ir yra brangesni, bet plastiko – lengvesni ir sportiškesni. Plastikiniai lęšiai yra neatsparūs braižymui, tačiau stiklinius akinius lengviau sudaužyti.