Jeigu kas nors pasakytų, kad per tris savaites, kiekvieną vakarą suvalgant po šaukštą medaus, galima sulieknėti iki vienu dydžiu mažesnių drabužių, ar patikėtumėte? Tačiau, anot naujausių tyrimų, tai tikra tiesa.

 

Medaus dieta remiasi tuo, kad šis produktas pakeičia virškinimo sistemos veiklą, todėl lengviau atsisakyti kitų produktų, kuriuose gausu cukraus, ir net padeda deginti riebalus miegant.

 

Laikantis medaus dietos nereikia skaičiuoti kalorijų, pirkti brangių dietinių papildų, nei badauti. Žadama, kad laikantis šios dietos galima numesti iki 1,4 kg per savaitę.

 

Dietą po viso gyvenimo tyrimų sudarė dietologas Maikas Makinesas. Jis nustatė, kad meduje yra unikali natūralių cukrų kombinacija, todėl šis produktas – beveik tobulas lieknėjantiems ar norintiems išsaugoti nepriekaištingą figūrą.

 

Laikantis šios dietos daugiau nebereikės ieškoti pasiteisinimų per sočius šeimos pietus, bus galima užkandžiauti ir smaližiauti. Nedraudžiami net tokie produktai kaip duona, pyragai, sausainiai ir pudingai, tik juose vietoj cukraus turi būti medaus.

 

Šios dietos esmė – cukrų keisti medumi ir prieš miegą išgerti stiklinę karšto gėrimo, kuriame ištirpintas šaukštas natūralaus medaus. Teigiama, kad po kurio laiko smegenys nustos siųsti signalus, kad reikia suvalgyti ką nors saldaus.

 

Dietologas M. Makinesas yra įsitikinęs, kad daugeliui žmonių nepavyksta numesti svorio, nes jie suvartoja per daug cukraus ir perdirbtų maisto produktų. „Net tuose maisto produktuose, kurie laikomi sveikais ir nekaloringais yra cukraus arba baltų miltų (kuriuos organizmas greitai paverčia į cukrų). Tai reiškia, kad cukraus lygis kraujyje visą dieną yra nuolatos pakilęs“, – aiškino dietologas. Organizmas cukraus perteklių reguliuoja, išskirdamas hormoną insuliną, kuris jį išfiltruoja iš kraujo ir nuo tada cukrus pradedamas kaupti kaip riebalai.

 

Dietologas taip pat nustatė, kad organizmas saugodamas smegenų ląsteles nuo cukraus pertekliaus, siunčia signalą apie alkį. Jaučiant tokį smegenų alkį tampa praktiškai neįmanoma atsispirti saldiems ir kaloringiems maisto produktams. Dėl šios priežasties daugeliui nepavyksta ilgai laikytis dietos. Šį uždarą ratą gali užbaigti medus, kuris turi unikalių savybių, dėl kurių smegenys nustoja siųsti klaidingus signalus apie alkį.

 

Daugelis mitybos specialistų medų laiko tokiu pačiu „blogu“ produktu kaip ir cukrų. Meduje, taip pat kaip ir cukruje, yra fruktozės ir sacharozės, todėl, manoma, kad jis organizmą turėtų veikti panašiai. Tačiau M. Makinesas su tuo nesutinka: „medų išgauna bitės iš augalų nektaro, kurios natūraliai perdirba šį produktą, suvirškina cukrų ir iš dalies pakeičia jo sudėtį. Todėl mūsų organizmas jį virškina kitaip nei cukrų“.