Lietuvos žmonės gauna vienus iš mažiausių atlyginimų Europoje, tačiau už vaistus ir kitas medicinos paslaugas primoka daugiausiai. Nors būtini tyrimai ir reabilitacija turėtų būti nemokami, dažnai už juos reikia primokėti. Pensininkai, kurie priskiriami prie pažeidžiamiausių socialinių grupių, sako, kad suma, kurios reikia vaistams, sudaro trečdalį pensijos. „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Ginčas“ trečiadienį 21.30 val. senjorai skundėsi, kad dažnai jiems tenka rinktis, apmokėti sąskaitas ar pirkti vaistus.

 

LR_TV_G_N. Puteikis

 

„Anksčiau pirkdavau vaistus, tačiau šiuo metu nebeperku. Mano pensija yra 270 eurų ir vaistams išleisdavau kone trečdalį. Aš turiu pasirinkti: arba mokesčiai arba vaistai. Vaikai man nepadeda, turiu išgyventi pati. Kai neturi pinigų, nevartoji vaistų, taip pat nesidarai operacijų. Per vasarą prisirenku žolelių ir šitaip gydausi. Taip pat atsiduodu į Dievo malonę, nes nieko kito man nebelieka“, – pasakojo pensininkė Laimutė Gerbutavičienė.

 

LR_TV_G_Salaseviciute su Puteikiu LR_TV_G_Salaseviciute

 

Kokios priežastys lėmė, kad Lietuvoje pensininkai turi atsiduoti Dievo valiai, užuot gydęsi vaistais, lankęsi pas gydytojus ir šitaip užtikrinę sveikatą? Buvusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė dėl visko kaltino lėšų stoką ir teigė, kad šiuo metu problemos išspręsti neįmanoma: „Lietuvoje sveikatos apsaugai skiriama 3,8 proc. BVP. Mes turime perpus mažiau lėšų tam, kad išlaikytume sistemą, palyginti su kitomis valstybėmis. Tą sistemą sudaro ligoninių, medikų išlaikymas, vaistų kompensavimas ir visos kitos susijusios išlaidos. Tačiau pinigai surenkami tik iš tų, kurie dirba. O valstybė draudžia ir vaikus bei pensininkus. Neįmanoma išspręsti vaistų kompensavimo klausimo šiandien ir čia pat. Stengėmės kompensuoti kuo daugiau naujų vaistų, kurie tikrai padeda.“Seimo narys Naglis Puteikis įsitikinęs kitaip – kad dėl neveikiančios sveikatos apsaugos sistemos kalti beširdžiai valdininkai, kurie visus pinigus iššvaisto nereikalingiems dalykams ir vagia: „Paimkime bet kokią žmonėms svarbią sritį ir pamatysime, kad ten pinigų bus skirta mažiau, nei reikia. Bet paimkime kokias nors statybas, pavyzdžiui, viadukų, kurie reikalingi tik tam tikriems verslininkams, tai ten skiriami šimtai tūkstančių eurų. Politikai vagia per statybos kompanijas. Lietuvos politikai užsiima asmeniniu turėjimu, o žmonių problemų nesprendžia.“

 

LR_TV_G_studija su sveciais

 

Humoristas Juozas Zavaliauskas džiaugėsi, kad jam už skirtus vaistus tenka primokėti nedaug, tačiau pabrėžė, kad Lietuvos sveikatos sistema neveikia taip, kaip turėtų: „Man gydytojai išrašė vaistų, kurie trims mėnesiams kainavo tik vieną eurą. Lietuvos medicinos galimybės yra visiškai beribės, tačiau ribotos mūsų žmonių galimybės. Kai Lietuvoje didžėjus uždirba 5 tūkstančius eurų, o gydytojas, baigęs du ar tris aukštuosius, uždirba tūkstantį, tai nėra ko stebėtis. Visi greitai išmirsime. Šiuo metu sveikatos apsaugos situaciją Lietuvoje galėčiau apibūdinti tik vienu žodžiu – „bardakas“.

 

LR_TV_G_Sveciai

 

Taip pat laidoje dalyvavo diabetu sergančios mergaitės mama Inga Agafanova, TILS TRANSPARENCY INTERNATIONAL ekspertė Rugilė Trumpytė, labai reta genetine liga sergančio berniuko mama Sandra Martinonytė, Seimo narys Naglis Puteikis, parlamentarė Rimantė Šalaševičiūtė, pensininkai Juozas Simas ir Laimutė Gerbutavičienė.

 

LR_TV_G_Zavaliauskas

 

Pokalbių šou ,,Ginčas“ – trečiadieniais 21.30 val. per ,,Lietuvos ryto“ TV.