Liaudies medicinoje putino uogos naudojamos nuo senų laikų. Jau XVI amžiuje buvo žinomas šių uogų sutraukiantis, diuretinis ir tonizuojantis poveikis. Uogos naudotos gerinti širdies veiklai ir skatinti žaizdų gijimą.

 

putino uogos, uogiene, sveikata

Ukrainiečiai pasakoja gražią legendą apie putino atsiradimą. Tai nutiko tais laikais, kai ukrainiečių žemes buvo užgrobusios totorių ordos. Kartą vietinė mergaitė miškuose rinko uogas ir pastebėjo, kad artėja priešų armija. Išsigandusi nubėgo į kaimą, kad įspėtų gyventojus apie gresiantį pavojų. Žmonės drąsiai kovojo, tačiau priešų pajėgos buvo kur kas didesnės, todėl jie pralaimėjo. Totoriai padegė kaimą, o mergaitei, kuri įspėjo apie artėjantį priešą, nukirto galvą. Toje vietoje, kur nukrito kraujo lašai išaugo po putino krūmą su kvapniais žiedais ir kraujo raudonumo uogomis.

 

Putino uogų kekės būdavo skinamos vėlyvą rudenį, surišamos ir pakabinamos palėpėje. Paskui sušalusios uogos būdavo naudojamos kaip daug vitaminų turintis produktas pyragų įdaruose, kisieliuose, sultyse, kompotuose bei uogienėse.

 

Putino grožis dažnai apdainuojamas liaudies dainose. Tačiau tai ne vienintelis jo privalumas, šis medis ir jo vedami vaisiai stiprina imuninę sistemą ir padeda, sergant daugybe skirtingų ligų.

 

Visos augalo dalys turi gydomųjų savybių. Žievėje apstu taninų, karčiųjų medžiagų, įvairių rūgščių (askorbo, palmitino, pentano, linolo ir acto), vitamino K. Uogose yra vitamino C, taninų, pektino.

 

Vertingiausia yra Putino žievė. Ji renkama tada, kai šie medžiai turi daugiausiai sulos. Žievę džiovinti galima lauke, pavėsyje. Džiovintos žievės nuovirai ir tinktūros naudojama stiprinti kraujagysles, stabdyti vidiniam kraujavimui. Padeda, kai pakyla temperatūra, ramina nervų sistemą. Nuovirui pasigaminti reikės 10 g putinų žievės užpilti 240 ml verdančio vandens ir palikti 90 minučių, kad pritrauktų. Gerti po šaukštą 4 kartus per dieną. Nuoviras gali padėti, jei per ilgai trunka menstruacijos, kraujuoja iš nosies ar vidaus organų, taip pat nuo peršalimo infekcijų ir gripo.

 

Kartoko skonio putinų uogos po šalnų nebebūna tokios karčios ir įgyja saldumo. Iš uogų gali būti verdamos uogienės, gaminami saldainiai ar tiesiog sutrinamos su cukrumi. Patiekalai su putino uogomis taip pat paprastai būna švelnaus skonio.

 

Putinų uogos turtingos vitaminų C ir E, bet aukštoje temperatūroje didžioji dalis žūsta. Geriausia gamtos gėrybes vartoti šviežias. Tada poveikis sveikatai bus geresnis.

 

Iš uogų gaminamas nuoviras padeda, esant sunkioms ir ilgoms menstruacijoms, kosuliui, peršalimui ir aukštam kraujo spaudimui. Apie 100 g putinų uogų užpilti litru vandens ir virti 10 minučių ant lėtos ugnies. Nukošti, įdėti medaus pagal skonį. Mišinio vartoti po pusę šaukšto 4 kartus per dieną. Nuoviru taip pat galima skalauti gerklę, ypač, jei yra dantenų pažeidimų, patinimų.

 

Putino uogos turi raminamąjį poveikį, todėl gali padėti asmenims, sergantiems nervinio pobūdžio egzema ir neurastenija. Sugrūsti apie 200 g putinų uogų ir užpilti litru verdančio vandens. Palikti kelioms valandoms, kad pritrauktų. Gerti po 120 ml 4 kartus per dieną.

 

Kraujagyslių ligų profilaktikai ir gydymui rekomenduojamas mišinys iš šermukšnių, putinų, gudobelių, erškėtrožių vaisių, razinų ir džiovintų abrikosų. Trintų uogų ir vaisių dėti po šaukštą. Mišinį užpilti litru verdančio vandens. Gerti po 6 valandų vietoj įprastos arbatos. Rekomenduojama vitaminingą arbatą laikyti termose, kad neatvėstų visą dieną.

 

Sergant peršalimo infekcijomis gali padėti karštas gėrimas su putinų uogomis ir juodųjų serbentų bei mėtų lapais. 400 g putinų uogų sutrinti su medumi ir sumaišyti su juodųjų serbentų ir mėtų lapais. Mišinį pavirinti. Vartoti po šaukštą į arbatą.

 

Kad ir kokios vertingos būtų putinų uogos, kai kuriems žmonėms jos gali pakenkti. Jų reikėtų vengti žmonėms, kurių skrandžio rūgštingumas yra padidėjęs, mažas kraujo spaudimas, inkstuose yra akmenų, kamuoja podagra, artritas, taip pat nėščioms ir krūtimis žindančioms moterims.