Regis, kasdien per įvairias žiniasklaidos priemones reklamuojami patys įvairiausi atvežtiniai, egzotiški vaisiai ir uogos. Informacijos apie unikalias ananasų, bananų, šokolado ar kavos savybes – labai daug. Tačiau juk visi žino, kad sveikiau vartoti vietinę produkciją. Tokie vaisiai auginami natūraliomis sąlygomis, be kenksmingų trąšų, skinami sunokę ir nevežami į prekyvietes tūkstančius kilometrų. Ypatingai daug vitaminų ir mineralinių medžiagų yra vaisiuose ir uogose, augančiose Šiaurinėje Europos dalyje.

 

Lietuvoje daugelis pažįsta Putino krūmą su saldžiai kartokomis, raudonomis uogomis. Šis krūmas, kiemo puošmena, subrandina uogas, kurios labai naudingos sveikatai. Jau rugsėjį prinokstančios uogos, nors ir nelabai skanios, tačiau neturėtų būti paliktos vien tik paukščiams sulesti. Putino uogos renkamos iki spalio mėnesio.

 

Įvairiuose moksliniuose tyrimuose patvirtinta putino uogų maistinė ir medicininė vertė. Uogose yra iki 32 procentų invertuoto cukraus, taninų, pektinų, glikozidų, organinių ir amino rūgščių. Putino uogose esantys pektinai šalina kenksmingas medžiagas, radionuklidus. Taip pat uogose daug mineralinių medžiagų: fosforo, kalio, kalcio, geležies, mangano, cinko ir seleno. Pastarosios uogos – tai vitaminų C, B9, R, K, E, A saugykla. Beje, putino uogose vitamino C daugiau nei citrinose.

 

Natūraliojoje medicinoje vartojamos ne tik putino uogos, bet ir žievė bei žiedai. Uogose gausu geležies, kuri būtina normaliai kraujo apytakai, hemoglobino lygiui. Uogos gali būti vartojamos kaip profilaktinė priemonė nuo mažakraujystės. Putino uogų arbata su medumi padeda įveikti peršalimo ligas. Taip pat jos mažina skausmą, ramina, turi priešuždegiminį, antiseptinį poveikį.

 

Paprastai iš putino uogų gaminamos uogienės arba džiovinamos. Putino uogas nuskinti su šakelėmis. Tada jas sumesti į verdantį vandenį ir po maždaug 5 sekundžių išgriebti. Palikti šiek tiek atvėsti. Uogas pertrinti per metalinį sietelį, kad atsiskirtų odelė ir sėklos. Tada uogų sultis sumaišyti su medumi santykiu 1 : 1. Masę supilti į švarius, pašildytus stiklainius ir sandariai uždaryti. Laikyti tamsioje ir vėsioje vietoje. Sakoma, kad po mėnesio konservuotos putino uogos praranda kartumą, tačiau visos naudingosios medžiagos išlieka net iki pavasario.