Kur tik eisite prieš šventes, pamatysite ryškiai raudonus puansetijos – Kalėdų žvaigždės – žiedus. Puansetija – turbūt pati populiariausia šv. Kalėdų gėlė visame pasaulyje. Kaip atsitiko, kad augalas iš Meksikos pakraščių tapo žiemos švenčių simboliu? Puansetijos (lot. k. Euphorbia Pulcherrima) istorija – labai įdomi. Iš viso priskaičiuojama apie 100 skirtingų tropinių krūmų rūšių, kurių aukštis natūraliomis sąlygomis gali siekti iki beveik 4 metrų.

 

Actekai šiuos augalus naudojo audinių dažams ir vaistams nuo karštinės gaminti. Puansetijas su raudonais lapais actekai naudojo religinėse ceremonijose, nes raudona spalva simbolizavo tyrumą, rašo tlchowstuffworks.com.

 

Daugelis mano, kad raudoni puansetijos lapai yra gėlės žiedai. Tačiau iš tiesų žiedai yra maži, gelsvi pumpurėliai puansetijos centre. Viršutiniai lapai būna raudonos, rožinės, baltos ar geltonos spalvos. „Omaro gėle“ ar „liepsnojančiu Meksikos lapu“ vadinamas augalas žydi gruodžio mėnesį, todėl tapo tradiciniu šv. Kalėdų augalu.

 

Pirmosios puansetijos į Jungtines Valstijas atvežtos tik XIX amžiuje. Pietų Meksikos dykumoje rastas augalas pavadintas JAV ambasadoriaus Meksikoje, Dr. Džoelio Robertso Puanseto, vardu. Prieš tapdamas politiku Dž. R. Puansetas paviršutiniškai domėjosi botanika. Porą puansetijos lapų ambasadorius išsiuntė namo į Jungtines Valstijas. Iki XX amžiaus augalas nebuvo labai populiarus. Gruodžio 12 dieną minima nacionalinė puansetijų diena, skirta pagerbti tiek augalą, tiek asmenį, kuris atvežė puansetiją į JAV.

 

Kaip puansetija susijusi su šv. Kalėdomis? Vieni mano, kad ji simbolizuoja Betliejaus žvaigždę, kuri parodė kelią trims karaliams pas kūdikėlį Jėzų. Meksikos legenda pasakoja apie vargšę mergaitę, kuri Kalėdų išvakarėse kūdikėliui Jėzui galėjo paaukoti tik piktžolių. Kai mergaitė atnešė dovaną į bažnyčią, piktžolės lapai nušvito ryškia raudona spalva. Todėl ispanakalbėse šalyse puansetijos vadinamos šventosios nakties gėlėmis.

 

Mitas, kad puansetijos lapai nuodingi. Buvo atliktas tyrimas, kurio metu išsiaiškinta, kad vaikas gali suvalgyti iki 500 puansetijos lapų ir neapsinuodyti. Žinoma, jų valgyti nederėtų, nes lapai gali sukelti viduriavimą.