Birželis tradiciškai buvo tituluojamas vestuvių mėnesiu. Išvertus iš lotynų kalbos Iunius (birželis) pavadintas senovės romėnų deivės Junonos garbei. Junona buvo santuokos, motinystės, vaisingumo deivė. Tikima, kad šį mėnesį susituokę visą gyvenimą gyvens lyg medaus mėnesį. Kai kas mano, kad pirmojo vasaros mėnesio nuotaka bus ūmaus charakterio, bet labai dosni.

 

Sakoma, kad gimusieji birželio mėnesį turėtų nešioti amuletą su pusbrangiu agato akmeniu. Agatas padeda nugyventi sveiką, turtingą ir ilgą gyvenimą.

 

Birželio mėnesį renkamos vaistažolės: čiobreliai, raudonosios gudobelės, rugiagėlių žiedai, trikertės žvaginės žolė, trispalvės našlaitės, dirviniai asiūkliai, šalpusnio žiedai ir lapai, pelynų, mėlynių, plaukuotosios sukatžolės lapai.

 

Birželis – ypatingas metų laikas, žymintis ne tik vasaros pradžią. Šį mėnesį vykstanti Rasų (Joninių) šventė lietuviams asocijuojasi su vasaros kulminacija. Juk birželį diena tampia ilgiausia metuose, o naktis trunka vos porą valandų.

 

Birželio pavadinimas kilęs nuo žodžio beržas, berželis. Medis pasirinktas neatsitiktinai. Vasarą veši ir žaliuoja augalija,  beržas labai svarbus lietuvių simbolikoje. Birželio mėnesį senoliai žinodavo daug burtų, kad derlius gerai derėtų, kad karvės būtų pieningos, kaip namus nuo žaibo ir kitų nelaimių apsaugotų. Jaunimas burdavosi, ar sutiks šiais metais savo išrinktąjį (-ją), ar liks vieniši (-os).

 

Pranašiška net sapnuoti birželį. Dažniausiai pirmąjį vasaros mėnesį sapnuoti reiškia didelę sėkmę ir pelną. Tačiau jeigu birželį sausros alina Žemę, tai laukia liūdesys ir netektys.