Pratimai su gimnastikos kamuoliu treniruoja daugelį  raumenų grupių. 1963 metais Italijos naftos chemijos gamykla „Aquilino Casani“ atrado būdą, kaip pagaminti didelį, nepraduriamą, plastikinį kamuolį. Nors išradimas tam nebuvo skirtas, Šveicarijos fizioterapeutai kamuolius pradėjo naudoti reabilitacijoje.

 

Devintojo dešimtmečio pradžioje šveicarai kamuolį atvežė į Jungtines Valstijas ir dar po kurio laiko kamuoliai pradėti naudoti gimnastikos salėse. Nuo tada plastiko kamuolys naudojamas ne tik reabilitacijoje, bet ir siekiant pagerinti laikyseną ir koordinaciją.

 

Pratimai su gimnastikos kamuoliu veikia liemens raumenis. Šią raumenų grupę treniruoti ypač svarbu, jei atliekami kiti pratimai (bėgimas ar važiavimas dviračiu), kurie veikia apatinę kūno dalį. Liemens raumenų treniruotės metu reikia išlaikyti pilvo ir nugaros raumenų pusiausvyrą. Atliekant pratimus su nestabiliu kamuoliu svarbu išlaikyti pusiausvyrą. Jeigu šie raumenys nėra treniruojami, padidėja rizika susižeisti, atliekant nesudėtingus judesius: einant, bėgant ar traukiant.

 

Be to, su gimnastikos kamuoliu galima atlikti tempimo pratimus. Pilvo raumenų tempimo pratimas atliekamas ant kamuolio, gulint ant nugaros.

 

Šie pratimai nėra labai sudėtingi, todėl ypač tinkami tik pradėjusiems sportuoti. Žinoma, iš pradžių pratimus geriausiai atlikti, prižiūrint treneriui, kad būtų išvengta sužalojimų.

 

Moksliškai įrodyta, kad ilgas sėdėjimas kenkia sveikatai, todėl įprastą kėdę galima pakeisti gimnastikos kamuoliu. Sėdimas darbas reiškia, kad žmogus ilgas valandas kasdien sėdi ta pačia poza. Tačiau tai – neįmanoma, jei sėdima ant nestabilaus kamuolio.