Azijos Stounhendžu vadinami Laoso keistieji akmenys – indai yra viena didžiausių paslapčių Žemėje. Jau nuo 1930 metų, kai buvo atrasti šie akmenys, archeologai bando praskleisti paslapčių šydą, gaubiantį šiuos neįprastus dirbinius.

 

Tūkstančiai milžiniškų, akmeninių indų stūkso Xieng Khouang lygumoje ir aplinkiniuose slėnuose Laose. Laoso ir japonų archeologai spėja, kad šie akmenys galėjo būti naudojami laidotuvėse, nes juose rasta žmonių palaikų, laidotuvių reikmenų ir keramikos dirbinių. Ši šventų ritualų vieta turėjo būti įkurta jau geležies amžiuje (apie 500 m. pr. Kr – 50 m.).

 

Visame regione suskaičiuota daugiau nei 3000 keistųjų akmenų. Akmenys yra maždaug trijų metrų aukščio ir sveria keletą tonų. Dauguma jų išskaptuoti iš smiltainio, kai kurie iš granito ar kalkakmenio. Akmenų lyguma vadinama viena pavojingiausių archeologų kasinėjimų vietų, nes senųjų civilizacijų paveldas dažnai stūkso prie pat grėsmingų kraterių ar nesprogusių JAV sprogmenų. Mokslininkams šioje vietoje dirbti tenka kartu su išminuotojais, jei nenori rizikuoti gyvybėmis.

 

Dėl specifinės formos, manoma, kad šie akmeniniai indai kadaise turėjo tokius pačius, akmeninius dangčius. Tačiau faktiniai įrodymai liudija ką kita. Panašu, kad akmenys – indai buvo uždengiami mediniais arba pintais dangčiais.

 

Dabar Laoso akmenų dykuma įtraukta į „UNESCO“ paveldo sąrašą ir yra turistų dažnai lankoma vieta.