Užgavėnės – diena, kai iki soties galime valgyti blynų. Mes – už sveikatai palankesnius blynus, kurie naudingesni, lengviau virškinami, gausūs organizmui reikalingų medžiagų ir vitaminų ir žinoma, labai labai skanūs. Tad raitojamės rankoves ir kepam blynus. O kad būtų iš ko rinktis, iniciatyva „Sveikatai palankus“ siūlo net 5 skirtingus receptus. Tiesa, prieš tai trumpa atmintinė, kad blynai būtų ne tik skanūs, bet ir sveiki.

 

blynai

 
  • Svarbu, kad riebalai ar aliejus naudojamas kepimui būtų atsparūs terminiam apdorojimui. Svarbu naudoti kepimui nedidelį kiekį kokybiško aliejaus ar riebalų. Neturi būti blynai “prisigėrę” riebalais ir apskrudę iki tamsiai rudos spalvos.
 
  • Blynams kepti tinkamiausias nerafinuotas kokosų aliejus, turintis daugiausia sočiųjų riebalų rūgščių, kurios atsparios aukštoms temperatūroms. Jis ne tik suteikia patiekalui gerą skonį, bet ir praturtina organizmą geraisiais riebalais. Tinkamiausias nerafinuotas kokosų aliejus. Taip pat geras pasirinkimas lydytas sviestas ghi, kurį gamino ir mūsų senoliai. Gaminamas maistas su ghi įgauna puikų skonį ir kvapą.
 
  • Blynai gali būti kepami ne tik iš viso grūdo miltų, bet ir iš dribsnių, virtų pilnaverčių kruopų (grikių, ryžių, kukurūzų, sorų ir t.t.).
 
  • Gamindami įsiveskite bent po 20 % kitokių miltų. Įtraukite į racioną kukurūzų, grikių, ryžių, viso grūdo kviečių, spelta miltus. Grikių ir avižų miltai ne tik turtingi skaidulinėmis medžiagomis, bet gausu vitaminų, gerai virškinami, tinka įvairiuose kepiniuose.
 
  • Taip pat praturtinama tešla gali būti daržovėmis ar pasaldinta vaisiais (bananai, moliūgas, obuolys, cukinija, morka ir t.t.)
 
  • Kita svarbi sąlyga, kad blynai būtų ne per saldūs ir ne per sūrus. Druskos ne daugiau kaip 1 g/100 g, pridėtinio cukraus iki 5 g/100 g.
 
  • Visuomet prie blynų tiekite šviežias/ šaldytas/ džiovintas uogas ar šviežius vaisius. Galite praturtinti maltais linų sėmenimis, sėlenomis ir pan.
 
  • Blynus tiekti ne su saldinta grietine, ar sviesto ir grietinės padažu, o šlakeliu nesaldinto graikiško jogurto ir visuomet žiupsneliu šviežių vaisių ar uogų. Gali būti vaisių, uogų, žalumynų ar net daržovių tyrė kaip padažas prie blynų.

 

Raminta Bogusiene

 

Sveikatai palankių blynų receptai

 

KOKOSINIAI BLYNAI

 

7 šaukštai kokosų drožlių;
4 kiaušiniai;
didelis bananas.

 

Viską sudedame į plaktuvą ir kepame ant nedidelio kiekio nerafinuoto kokosų aliejaus. Esant per tirštai masei galima įpilti vandens, esant per skystai masei galima įdėti avižų sėlenų. Tiekite su atvėsintomis braškėmis ir graikišku nesaldintu jogurtu, šviežiais apelsinais ar tiesiog apibrastytkite kokosų drožlėmis. Skanaus!

 

AVIŽINIŲ DRIBSNIŲ BLYNELIAI SU OBUOLIAIS IR CINAMONU

 

200 g avižinių dribsnių;

150 g viso grūdo ruginių miltų;

185 g obuolių;

1 vnt. kiaušinis;

300 ml vandens;

200 ml pieno (2,5% );

žiupsnelis druskos

nerafinuotas kokosų aliejus kepimui;

1 a.š. kepimo miltelių;

ciberžolė;

 

Avižinius dribsnius užpilti vandeniu ir pienu, 5-10 min. brinkinti. Kiaušinius išplakti ir supilti į avižinių dribsnių masę. Obuolius nuplauti, nulupti, išimti seklalizdžius, sutarkuoti. Sumaišyti miltus, kepimo miltelius, druską, suberti tarkuotus obuolius ir įmaišyti į tešlą. Leisti 5 min. pastovėti, kepti įkaitintoje keptuvėje su aliejumi. Patiekti apibarstant cinamonu. Rekomenduojama tiekti su šviežiomis, džiovintomis uogomis ir vaisiais, maltais riešutais ir sėklomis.

 

MOLIŪGŲ BLYNAI SU KEFYRU

 

500 g moliūgų arba cukinijų;

180 g viso grūdo Spelta kvietinių miltų;

200 ml kefyro (2,5 proc.);

3 vnt. kiaušinių;

žiupsnelis druskos;

lydytas sviestas kepimui.

 

Moliūgo minkštimą sutarkuoti su burokine tarka. Kitame inde suplakti kiaušinius, kefyrą ir miltus. Įberti druskos. Išmaišytą masę pilti ant moliūgų ir išmaišius kepti ant aliejaus. Rekomenduojama tiekti su avokado tyre, šviežiomis ar raugintomis daržovėmis.

 

AVIŽINIAI JOGURTINIAI BLYNAI

 

250 g avižinių dribsnių;

1 a.š. kepimo miltelių;

400 g nesaldinto graikiško jogurto;

3 bananai;

1 kiaušinis;

nerafinuotas kokosų aliejus kepimui;

šaldytos uogos (avietės, šilauogės, braškės);

ciberžolė.

 

Sudėkite visus ingredientus, išskyrus uogas, į maisto smulkintuvą ir gerai išsukite (galima naudoti ir rankinį blenderį). Jeigu tešla kiek per tiršta galite įpilti pora šaukštų vandens. Išmaišius, leiskite tešlai kiek pastovėti. Įkaitinkite keptuvę su aliejumi. Pilkite tešlos su šaukštu į keptuvę (ant viršaus jei norite galite dėti uogų). Kepkite kelias minutes, kai tešloje matysite burbuliukus, blynus apverskite. Pateikiama su norimu užpilu. Rekomenduojama tiekti su šviežiomis, džiovintomis uogomis ir vaisiais, maltais riešutais ir sėklomis.

 

AVIŽŲ IR SPELTA MILTŲ BLYNAI SU BRAŠKĖMIS IR AVIETĖMIS

 

200 g avižinių dribsnių;

200 g viso grūdo Spelta kvietinių miltų;

500 ml avižų pieno;

žiupsnelis druskos ir nerafinuoto cukraus;

ciberžolė;

nerafinuotas kokosų aliejus kepimui.

Sudėkite visus ingredientus ir gerai išmaišykite. Kepkite įkaitintoje keptuvėje su aliejumi. Tiekite su šaldytomis avietėmis bei trintomis braškėmis.

 

Daugiau sveikatai palankių patiekalų rasite R.Bogušienės knygoje “Sveikatai palankus technologinių kortelių ir valgiaraščių rinkinys”. Įsigyti galite čia:

 

http://sveikataipalankus.lt/produktai/5492-2/

 

sveikataipalankus

 

Parengė: Sveikatai palankaus maisto technologė, ekologiškų maisto produktų sertifikavimo ekspertė, mitybos specialistė ir VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė Raminta Bogušienė, 864517472, raminta.bogusiene@sveikataipalankus.lt