Žmogaus fiziologija tokia, kad jis dažnai jaučia karštį: kartais dėl jausmų, kartais dėl ligos. Kaip elgtis šioje situacijoje dvejonių nekyla. Reikia termometru išmatuoti kūno temperatūrą. Jeigu temperatūra yra aukštesnė nei 38 laipsniai, išgerti vaistų nuo karščiavimo.

 

Tačiau kartais temperatūra nepakyla, bet nukrenta. Tada juntamas silpnumas, mieguistumas, galvos svaigimas. Žmogus gali net nualpti. Žmogaus temperatūra nukrenta kur kas rečiau negu pakyla, bet ką daryti tokiu atveju vis tiek būtina žinoti.

 

Keliais laipsniais nukritusi temperatūra gali sutrikdyti normalią vidaus organų veiklą ir organizmo funkcijas. Kai kuriais atvejais temperatūros kritimas baigiasi mirtimi. Jeigu nuolatinė kūno temperatūra nėra aukštesnė nei 35 laipsniai, galima įtarti sunkią lėtinę ligą. Kai temperatūra nukrenta iki 29,5 laipsnių žmogus netenka sąmonės, iki 27 laipsnių – patenka į komą, o iki 25 laipsnių – konstatuojama mirtis.

 

Kiekvieno žmogaus organizmas yra individualus, todėl nedideli temperatūros pokyčiai gali būti normalus dalykas. Toks žmogus nepatiria jokių nemalonių simptomų, yra darbingas. Be to, žmogaus temperatūra per parą gali pasikeisti maždaug laipsniu. Tokie pokyčiai ypač dažni moterims per menstruacijų ciklą.

 

Temperatūra gali nukristi dėl ligos, nusilpusio imuniteto, vitaminų trūkumo, po infekcinių ligų, operacijos, patyrus stresą, fizinį pervargimą. Dažnai žmonės neįvertina padėties rimtumo ir nesikreipia į gydytojus, jei sumažėja temperatūra. Tai didelė klaida. Tik gydytojas, atlikęs reikalingus tyrimus gali įvertinti padėties rimtumą ir paskirti geriausią gydymą. Pacientui turėtų būti atlikta elektrokardiograma ir kraujo tyrimai, kurie nustatytų, ar temperatūra krenta dėl nusilpusio imuniteto ir nuovargio. Tada gali padėti vitaminai, imunitetą stiprinantys vaistai, pakeistas dienos režimas. Jeigu problema ne nusilpęs imunitetas, o lėtinė liga, gali prireikti daugiau įvairių tyrimų, kuriuos atlieka endokrinologai, gastroenterologai, neurologai, onkologai. Žemą temperatūrą gali lemti smegenų augliai, todėl reikia atlikti tomografinį tyrimą.

 

Pajutus, kad temperatūra galėjo kiek nukristi, galima suteikti sau pirmąją pagalbą. Tokia pagalba būtų lengva mankšta, pasivaikščiojimas, atpalaiduojantis masažas, kontrastinis dušas, šokoladas, puodelis stiprios arbatos ar kavos. Taip pat žema temperatūra, ypač jei šąla kojos, dingsta apetitas, pykina ir vemiama, gali įspėti apie nėštumą.