Regis, mokslininkai pagaliau nustatė, kad priklausomybė nuo maisto iš tiesų egzistuoja. Apskritai, priklausomybė maistui yra ginčytinas dalykas, nes žmogui kasdien būtina valgyti, kad jaustųsi žvalus, darbingas ir sveikas. Nenuostabu, kad priklausomybė nuo tam tikrų maisto produktų ilgą laiką buvo šiek tiek mistiškas dalykas.

 

Kai kurie ekspertai mano, kad vadinamosios priklausomybės maistui iš tikrųjų taip negalima vadinti, nes maistas yra būtinas normalioms žmogaus organizmo funkcijoms palaikyti. Neįmanoma jo atsisakyti. Tačiau priklausomybė tam tikriems maisto produktams yra realus dalykas. Daug cukraus turintys užkandžiai veikia tas pačias sritis kaip ir sunkieji narkotikai kokainas ir heroinas.

 

Tokį tyrimą atliko Harvardo medicinos mokyklos mokslininkai, siekiantys išsiaiškinti, kodėl tiek daug žmonių, norinčių numesti svorio, negali to padaryti. Tyrimo vadovė dr. Belinda Lenerz teigė, kad teoriškai svorio numesti nėra sudėtinga: tereikia sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį. Nepaisant to, asmenys, kurie laikosi dietos, vis tiek yra linkę persivalgyti. Tyrėjai norėjo išsiaiškinti, ar persivalgymo priepuoliai susiję su apdirbtu, aukšto glikemijos indekso  maistu.

 

Pavartojus aukšto glikemijos indekso produktų (pavyzdžiui, kurių sudėtyje yra rafinuoto krakmolo ir koncentruoto cukraus) kraujyje staigiai pakyla arba nukrenta cukraus lygis. Tai lemia alkio jausmą ir irzlumą.

 

Mokslininkų grupė tyrimui pasirinko du pieno kokteilius, kurių vienas buvo aukšto, kitas žemo glikemijos indekso. Kitais aspektais kokteiliai buvo identiški: vienodo skonio ir kaloringumo. Gėrimus atsitiktine tvarka kiekvieną dieną degustavo 12 sveikų, bet viršsvorio turinčių vyrų. Pastebėta, kad praėjus keturioms valandoms po pieno kokteilio suvartojimo, tie vyrai, kurie gėrė aukšto glikemijos indekso kokteilį jautėsi alkanesni.

 

Visiems tyrimo dalyviams buvo padaryta magnetinio rezonanso tomografija. Iš nuotraukų paaiškėjo, kad pavartojus aukšto glikemijos indekso maisto produktų, iš karto stipriai veikiama ta pati smegenų sritis, kaip ir žmonių, pavartojusių narkotinių medžiagų.

 

Gali būti, kad ateityje pasikeis mitybos specialistų rekomendacijos tiems, kurie stengiasi numesti svorio, nes šio tyrimo rezultatai parodė, kad tam tikri maisto produktai veikia priklausomybę lemiančius smegenų taškus, nepriklausomai nuo jų kaloringumo ar skonio.