William Shakespeare gimė apie 1564 m. Mirė 1616 m. balandžio 23 d. Dauguma svaigsta dėl amžinosios meilės istorijos klasikos apie Romeo ir Džuljetą arba mėgsta cituoti įžymųjį Hamleto klausimą „Būti ar nebūti?“ Šekspyras dažnai vadinamas didžiausiu visų laikų anglų nacionaliniu poetu, o jo pjesės buvo išverstos tikriausiai į visas pasaulyje egzistuojančias kalbas. Šis garsus autorius gyveno viduramžiais, todėl apie jo asmeninį gyvenimą nėra daug žinoma.

 

Vaikystė ir išsilavinimas

Viljamas Šekspyras buvo miesto tarybos nario ir pirštinių gamintojo Džono Šekspyro bei turtingo ūkininko dukters Merės Arden sūnus. Jis buvo pakrikštytas 1564 m. balandžio 26 d., tačiau tikroji berniuko gimimo data išlieka nežinoma. Viljamas buvo trečias vaikas iš aštuonių ir vyriausias iš išgyvenusių sūnų. Nors nėra išlikę jokių to laikotarpio įrašų, dauguma biografų sutaria, kad Šekspyras tikriausiai mokėsi Naujojoje karaliaus mokykloje Stratforde, kuri teikė nemokamą išsilavinimą ir kurioje dėstomų dalykų turinį pagal Elžbietos laikų paprotį diktavo Anglijos įstatymai, taigi berniukas turėjo mokytis lotynų kalbos ir gramatikos bei susipažindinti su klasikos veikalais.

 

Ankstyva šeima

Sulaukęs aštuoniolikos Viljamas Šekspyras vedė dvidešimt šešerių metų Anę Hatavei, kuri po pusmečio pagimdė mergytę, kurią pakrikštijo Siuzanos vardu. Taigi galima nutuokti, kad santuoka buvo sudaryta iš reikalo, nes nuotaka vestuvių dieną jau buvo tris mėnesius nėščia. Tai, kad tuoktuvės vyko paskubomis, liudija ir faktas, jog ceremoniją vedęs kancleris leido santuokos įžadus perskaityti tik vieną kartą, nors paprastai reikalaujama, kad jie būtų pakartoti tris kartus. Praėjus dvejiems metams po pirmagimės dukros krikštynų, pasaulį išvydo Šekspyrų dvyniai – sūnus Hamnetas ir dukra Džudita. Deja, sulaukęs vienuolikos metų Hamnetas mirė dėl nežinomų priežasčių.

 

Prarastieji metai

Po dvynių gimimo Viljamas paliko tik kelis istorinius pėdsakus iki tol, kol jis buvo paminėtas kaip Londono teatro dalis 1592 m., todėl biografai laikotarpį nuo 1585 m. iki 1592 m. vadina „prarastaisiais Šekspyro metais“. Žinoma tiek, kad šiuo laiku vyras buvo pabėgęs iš gimtojo Stratfordo į Londoną siekdamas išvengti bausmės už nelegalią elnių medžioklę, tiksliau – brakonieriavimą – vietinio dvarininko Tomo Liusio žemėse. Vėliau Šekspyras Liusiui atkeršijo sukurdamas apie jį nešvankią ir įžeidžiančią baladę, taigi rašytojo talentas jau tuomet ėmė veržtis iš Viljamo sielos. Manoma, kad tuo metu vyras dirbo mokytoju, tačiau šie faktai nėra patvirtinti rašytiniais šaltiniais.

 

Londonas ir karjera

Tiksliai nežinoma, kada Viljamas Šekspyras pradėjo rašyti pjeses spektakliams, tačiau manoma, kad 1592 m. Londono scenoje jau buvo statomi vaidinimai pagal jo kūrinius. Kritikai kaltino rašytoją, kad jis nori šokti aukščiau nei jam leidžia statusas, ir savo kalba bando prilygti tokiems išprususiems autoriams, kurie yra netgi baigę universitetus. Viljamas ne tik rašė pjeses, bet ir pats vaidino teatro trupėje, kuri greitai išpopuliarėjo ir tapo lydere visame Londone. Mirus karalienei Elžbietai, Šekspyro teatras gavo karališkąjį patentą iš naujojo valdovo Džeimso I ir pasivadino „Karaliaus vyrais“. Talentingojo rašytojo pjeses pradėjo spausdinti vietinėje spaudoje, o jo vardas tapo tikru prekės ženklu, besipuikuojančiu ant leidinių viršelių. Tačiau vyras nemetė aktorystės ir dirbo du darbus vienu metu, pavyzdžiui, parašęs garsiąją pjesę apie Hamletą, jo pastatyme suvaidino Hamleto tėvo šmėklą.

 

Tolesnis gyvenimas ir mirtis

Visą gyvenimą Viljamas Šekspyras keitė gyvenamąją vietą iš Stratfordo į Londoną ir vėl atgal, kartais įsigydamas namus šeimai, kartais nuomodamas kambarius. Jis ir toliau sėkmingai rašė pjeses vaidinimams ir tęsė aktoriaus darbą. Tiek savo karjeros pradžioje, tiek pabaigoje autorius rašė bendradarbiaudamas su kitais rašytojais, dėl to dabar iškyla daug klausimų apie tai, kas iš tiesų sukūrė žymiausius, iki šiol pasaulį žavinčius kūrinius. 1616 m. balandžio mėnesį Šekspyras mirė palikdamas žmoną ir dvi dukras. Visą savo nekilnojamąjį turtą paveldėjimo teise jis paliko vyresniajai dukrai Siuzanai, nes gyvų sūnų neturėjo.

 

Įdomūs faktai

  • Per savo gyvenimą Šekspyras parašė 37 pjeses ir 154 sonetus, vadinasi, po pusantros pjesės per metus!
  • Šekspyras gyveno savotiškai dvigubą gyvenimą: Londone jis buvo sėkmingas rašytojas ir aktorius, o Stratforde – laimingos šeimos tėvas, gerbiamas turtingas verslininkas.
  • Nors Šekspyro gyvenimo laikotarpiu būti kataliku Anglijoje laikyta nusikaltimu, artimas rašytojo bičiulis po jo mirties paskelbė, kad Šekspyras išpažino būtent katalikybę.
  • Suskaičiuota, kad Šekspyro pjesėse savižudybės įvykdomos nelaimingus tryliką kartų.
  • Ilgiausia Šekspyro pjesė yra „Hamletas“. Jai suvaidinti reikia keturių valandų.