Iš pradžių sijonai buvo trumpi, tačiau vėliau visiškai uždengė moters kojas. Galų gale su trenksmu, stabdydama gatvėse eismą atėjo mini mada. Sijonų forma ir ilgis pradėjo itin greitai kisti. Negana to, šis drabužis užsiima ir ekonominėmis prognozėmis!

 

Flower

Ne tik moterims

 

Kai Džonas Galianas ar kiti dizaineriai sukuria sijonus vyrams, į tai žiūrime tarsi į aukštosios mados išsidirbinėjimą. Juk kadaise sijonus dėvėjo ne tik moterys, bet ir stipriosios lyties atstovai. Net dabar yra kultūrų, kuriose visiškai įprasta, kad vyrai klubus apsisuka audeklu. Indijoje, Bangladeše, Indonezijoje, Šri Lankoje ir Malaizijoje populiaru nešioti drabužį, vadinamą „lungi“. Jį kas rytą aplink klubus vyniojasi stipriosios ir dailiosios lyties atstovai. Sijonus dėvi Afrikos ir Pietų Amerikos gyventojai. Tačiau reikėtų prisiminti nacionalinę škotų ir airių vyrų aprangą – kiltus. Todėl galima teigti, kad sijonų istorija susijusi su abiem lytimis.

 

Trumpėjimo metas

 

Seniausiam sijonui yra beveik 6 tūkst. metų. Armėnijos „Areni-1“ urvų komplekse archaeologai surado 3 900 m. pr. Kr. iš šiaudų nuaustą sijoną. Panašius į šį vis dar dėvi džiunglių gilumoje gyvenančios gentys. Kai žmonės sijonus gaminti iš įvairių audinių, labiausiai pakito jų ilgis, t. y. jie vis ilgėjo. Taip pat kito ir jų forma, pavyzdžiui, pasiūta pūstų ir siaurų sijonų, kurie buvo užsegami ties krūtine ar liemeniu. Tačiau tik XX a. sijonai pradėjo trumpėti, netgi Koko Šanel sijonu vis dar dengė moters kelius, kuriuos laikė negražiausia kūno vieta. Tačiau 1965 m. Niujorke vykusiame madų šou pirmą kartą pasirodė manekenės, dėvinčios mini sijonus. Jos nuo pakylos išėjo į gatvę ir taip sustabdė visą eismą. Tai visoje Amerikoje tapo viena didžiausių naujienų.

 

Uždrausti ar leisti?

 

Iš pradžių feministės teigė, kad moteris gali rengtis taip, kaip nori. Tačiau vėliau pradėta kalbėti, kad itin trumpi sijonai nuvertina ir žemina dailiosios lyties atstovių orumą. Galbūt dėl to 8-ajame dešimtmetyje į madą vėl pradėjo grįžti ilgesni sijonai. Įdomu tai, kad Irane, kur dabar moterys negali apnuoginti rankų, kojų, plaukų, tuo metu taip pat karaliavo mini sijonai. 1979 m. po islamo revoliucijos jie buvo uždrausti. Dailiosios lyties atstovės, dėvinčios sijonus, nedengiančius kojų iki kulnų, gali patekti į kalėjimą arba būti nuplaktos. 2005 m. Budapešto (Vengrija) miesto tarybos nariai pasiūlė padoriu laikyti sijoną, kuris yra ties keliais arba šiek tiek trumpesnis. Išimtys gali būti taikomos tik moterims idealiai dailiomis kojomis. Tačiau miesto meras tokius siūlymus palaikė pokštu.

 

Ekonominės prognozės

 

1926 m. Pensilvanijos universiteto profesorius, ekonomistas Georgeʼas W. Taylor‘as pristatė sijonų ilgio indeksą. Anot jo, kuo stipresnė šalies ekonomika, tuo moterys renkasi trumpesnius sijonus. Tačiau kilus sunkmečiui arba per ekonominę krizę jie ilgėja. Profesorius aiškino, kad tai lemia finansinė padėtis. Juk kokybiškos kojinės, pėdkelnės, kojinaitės ir kojų priežiūros priemonės kainuoja gana daug pinigų. Neturint lėšų, kojos slepiamos po ilgesniais sijonais. 3-iajame dešimtmetyje šilkinės pėdkelnės iš tiesų kainavo brangiai. Tačiau ar šiandien galima remtis šiuo indeksu? Ekonomikos vadovėliuose apie sijonus nerašoma, bet tam tikrų sąsajų su finansine gerove minėtas indeksas turi. 1957 m. Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas pareiškė, kad šalis dar niekada taip gerai negyveno. Tačiau po trejų metų buvo išrastas mini sijonas. 1978–1979 m. D. Britanija patyrė nuosmukį, tuomet populiarūs tapo ilgi sijonai. Nuo 1993 m. gerėjant ekonominei padėčiai sijonai ir vėl pradėjo trumpėti. 2013 m. sijonų ilgio indeksas padidėjo iki 44,38. Kuo didesnis indeksas, tuo trumpesnis sijonas ir tuo geresnė ekonominė padėtis. Nors dar neturime tokių mini sijonėlių, kurie rodytų šalies klestėjimą, tačiau reikia pasidžiaugti, kad prognozės yra gana geros.

 

ĮDOMU

 
  • 2007 m. šv. Jo­no gat­vėje buvo atidaryta paroda, kurioje demonstruotas vienas sijonas. Jį sukūrė dai­lė­ty­ri­nin­kė ir peda­go­gė Al­do­na Dap­ku­tė, kuri teigė, kad sijonas yra ne tik eilinis drabužis iš spintos, bet ir jį sukūrusios moters pasaulio atspindys. Dailiosios lyties atstovių pasaulėžiūrą atspindi ir tiesiog parduotuvėje pirkti sijonai. Vienos renkasi ilgą, žeme besivelkantį, kitos – mini sijonus.
  • Škotų karinis kodeksas teigia, kad vyrai, nešiodami kiltus, negali dėvėti apatinių drabužių. Išimtys taikomos tik sporto varžybų dalyviams, asmenims, dalyvaujantiems dūdų orkestruose ir kituose renginiuose, kuriuose yra damų.
  • Vos atsiradusį mini sijoną uždraudė Nyderlandai. D. Britanija leido dėvėti sijonus, kurie yra 7 cm virš kelių. 1969 m. Vatikanas dailiosios lyties atstovių, dėvinčių šį apatinį drabužį, neįleido į šv. Petro katedrą. Buvo teigiama, kad mini madą sukūrė šėtonas.
 

KOMENTARAS

 

Drabužių dizainerė, stilistė Ernesta Jorudė

Vyriškus sijonus Lietuvoje galima pasiūlyti tik labai retam ir itin savimi pasitikinčiam stipriosios lyties atstovui. Sijonus galėtų segėti nebent mados pasaulio ar šou verslo atstovai, kuriems svarbu išsiskirti ir atrodyti itin stilingai.

Šį sezoną dizaineriai moterims siūlo rinktis smulkių, stambių klosčių sijonus. Ilgis gali būti įvairus, pavyzdžiui, trumpi virš kelių arba šiek tiek ilgesni. Šį sezoną taip pat siūloma rinktis vidutinio ilgio arba ilgus, čiurnas siekiančius sijonus. Juos siūlyčiau derinti prie trumpų palaidinių, kurios, atšilus orams, gali apnuoginti ir pilvą. Toks derinys ne tik atrodys stilingai, bet ir moterį vizualiai paaukštins.

 

Vis dar madingi ir elegantiškai atrodo pieštuko formos sijonai, dengiantys kelius. Jie gali būti puošti klostėmis ties sijono liemeniu arba jo apačia. Drąsioms ir stilingoms dailiosios lyties atstovėms siūlomi pūsti tiulio sijonai. Juos galima derinti su megztiniais, sukištais į sijoną, bei aukštakulniais. Baletiniai sijonai gali siekti kelius arba būti šiek tiek trumpesni. Tai žavus, žaismingas ir elegantiškas drabužis, kurį planuoju pati kurti ir siūlau pabandyti tai padaryti mamytėms, auginančioms mažąsias princeses. Reikia tik paprastą gumą įverti į tiulį ir jį suraukti. Medžiagą galima dekoruoti kaspinėliais arba blizgučiais.

 

Labai svarbu, kad sijonas tiktų ne tik moters figūrai, bet ir ūgiui. Deja, mano minėti pūsti tiulio sijonai netiks žemo ūgio ir stambesnėms merginoms. Šį trūkumą jie dar labiau pabrėš. Iš tiulo pasiūti sijonai tinka aukštoms, ilgas kojas turinčioms dailiosios lyties atstovėms. Jeigu juos dėvėsite su aukštakulniais, dar labiau pabrėšite ilgas kojas ir atrodysite itin puošniai. Norinčioms paslėpti pilvuką, puikiai tiktų pieštuko formos sijonai su klostėmis ties juosmeniu. Moterys, dėvinčios klostuotus sijonus, vizualiai atrodo dar stambesnės. Tačiau pasirinkus tinkamą klostės plotį galima to išvengti. Pavyzdžiui, virš kelių ir stambiomis klostėmis ties liemeniu sijonai paslėps platesnius klubus, o kojos atrodys vizualiai plonesnės.

 

Ramutė Šulčienė