Visi žino, kad be deguonies mes neišgyventume, bet ne visi supranta, kad jis padeda palaikyti kūną sveiką ir išvengti ligų. Deguonis sudaro apie 21 % oro, kuriuo kvėpuojame. Prieš šimtą metų deguonies atmosferoje buvo apie 38 %, prieš 30 metų – 22 %. Tendencijos nedžiugina, nes deguonies koncentracija sumažėjo net tose vietose, kuriose oro tarša nėra didelė.

 

ozonas

Ne vien tik oras, kuriuo kvėpuojame, lemia deguonies trūkumą organizme. Šiuolaikiniame, perdirbtame maiste jo taip pat labai mažai, bet labai daug toksiškų cheminių medžiagų ir konservantų. Šie – rūgština organizmą. Fizinė ir emocinė įtampa taip pat mažina organizmo deguonies atsargas.

 

Ozono terapija – tai alternatyvus gydymo būdas, kai ozono dujos į organizmą suleidžiamos įvairiais būdais: į kraują arba kūno ertmes (tiesiąją žarną, makštį). Teigiama, kad ozono terapija padeda organizmui įsisavinti daugiau antioksidantų. Antioksidantai – tai maiste esančios medžiagos, kurios šalina kenksmingus laisvuosius radikalus iš organizmo. Dėl šios priežasties jie padeda išvengti daugybės ligų.

 

Vyrauja nuomonė, kad aplinka, kurioje deguonies koncentracija maža, lemia ligas sukeliančių ląstelių atsiradimą. Todėl padidinus deguonies koncentraciją kūne galima išvengti ligų arba paskatinti gijimą. Ozono terapija taip pat stiprina imuninę sistemą, naikina bakterijas, suteikia energijos. Kita vertus, mokslininkai dar nėra linkę pripažinti šio gydymo būdo kaip tikrai veiksmingo.

 

Ozono terapija dažniausiai naudojama odos grožio procedūrose, taip pat gydant artritą, astmą, nugaros skausmą, diabetą, fibriomialgiją, širdies ligas, geltonosios dėmės degeneraciją. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad ozono terapija taip pat gali užkirsti kelią dantų ėduoniui, gerina kraujotaką ir apsaugo nuo kai kurių organų vėžio.

 

Ozono terapijos specialistai žada pagerėjimą kamuojamiems apatinės nugaros dalies skausmų, kuriuos sukelia disko išvaržos. 2012 metais medicinos žurnale „Pain Physician“ buvo publikuota 12 tyrimų, nagrinėjančių ozono terapijos poveikį pacientams su disko išvarža. Buvo nutarta, kad terapija pagerina žmonių būklę, bet su kai kuriomis išimtimis.

 

Ozono terapijos šalininkai teigia, kad ozono dujos gali sunaikinti dantų ėduonį sukeliančias bakterijas. Tačiau nėra moksliškai pagrįstų įrodymų, kad ozono terapija padėtų užkirsti kelią dantų ėduoniui. 2004 metais buvo atlikti trys klinikiniai bandymai, tačiau nebuvo pastebėta, kad ozonas turėtų kokią nors įtaką ėduonies progresavimui ar sumažėjimui.

 

Ozono terapija gali palengvinti kai kuriuose fizinius simptomus asmenims, sergantiems fibromialgija. 2013 metais medicininiame žurnale „Journal of Alternative and Complementary Medicine“ buvo publikuotas tyrimas, per kurį buvo pastebėta, kad po ozono terapijos pacientams susilpnėjo depresijos simptomai.

 

Šiuo metu ozono terapija dažniausiai taikoma ne vidaus organų ligoms gydyti, o kosmetologijoje. Teigiama, kad kelios procedūros išgydo odos ligas, naikina celiulitą, mažina raukšles, skatina plaukų augimą ir mažina jų slinkimą. Tačiau tokios procedūros kaip loterija – garantijos, kad tikrai padės nėra. Be to, ir pats ozonas gali būti prieštaringai vertinamas – įkvėpus jo į plaučius jis tampa nuodingas. 2006 metais JAV maisto ir vaistų administracija pareiškė, kad ozonas yra nuodingos dujos, todėl jos negali turėti teigiamo poveikio sveikatai. Teigiama, kad iš tiesų reikėtų kur kas daugiau ozono nei jo naudojama terapijoje, kad jis sunaikintų kenksmingas bakterijas. Verta atsiminti ir tai, kad atmosferoje nuolatos didėja ozono sluoksnis ir dėlto kyla įvairių ekologinių problemų. Net jei gydymas ozonu iš tiesų yra efektyvus, ar jis vertas tokios aukos?

 

2005 metais pasirodė tyrimų, kad ozono terapija gerina plaučių veiklą ir gali padėti kenčiantiems nuo astmos. Tačiau čia, kaip ir visur kitur, dar reikia išsamesnių tyrimų. Kol kas ozono terapija – tai daug žadantis, alternatyvus gydymo būdas. Palauksime ir pamatysime.