Popieriaus lankstymo menas arba origamis buvo žinomas jau nuo 500 m. pr. Kr. Origamis iš tiesų atsirado Kinijoje, tačiau po kelių šimtmečių šį meną ištobulino japonai, o paskui popieriaus lankstymo manija „užsikrėtė“ kiti pasaulio kraštai.

 

Nors origamis atsirado Japonijoje, tačiau jo užuomazgų būta senovės Kinijoje, kurioje išrastas popierius. Į Japoniją šį metodą atgabeno japonų budistų vienuoliai, kurie jį pavertė tikru menu. Šiandien origamio tėvyne laikoma Japonija, tačiau menas be galo populiarus Kinijoje ir kitose Azijos šalyse.

 

Daugelis žmonių klysta manydami, kad iš popieriaus lankstomos tik mažos figūrėlės. 1999 metais organizacija „Taikos sparnai“ išlankstė didžiausią pasaulyje gervę (65,5 m aukščio ir 794 kg svorio). Gervė vien tik iš popieriaus buvo tokia milžiniška, kad turėjo būti lankstoma futbolo stadione.

 

Mažiausią gervę išlankstė japonas Akira Naito iš 0,1 x 0,1 mm popieriaus kvadrato. Menininkas gervę lankstė naudodamasis pincetu ir mikroskopu. A. Naito siekia dar vieno pasaulio rekordo – išlankstyti dar mažesnę gervę.

 

Daugiausiai gervių buvo išlankstyta, minint 50-ąsias metines, kai ant Hirošimos miesto buvo numesta bomba. Mieste eksponuojama 250000 popierinių gervių.

 

Popierius nėra ilgaamžis, todėl nenuostabu, kad seniausia origamio iliustracija, išlikusi tik iš 1490 metų. Iliustracijoje vaizduojamos valtelės, plaukiojančios vandenyje ir saulėlydis. Iliustraciją sukūrė Johanesas di Sacrobesco Venecijoje.

 

Origamis populiarus ne tik Japonijoje ir Kinijoje. 1100 m. pr. Kr. maurai į Ispaniją atvežė lankstymo meną, tačiau jo paskirtis buvo kitokia: jis buvo naudojamas suprasti ir paaiškinti matematines ir geometrines sąvokas. Kitoks menas neišpopuliarėjo, nes pagal islamo religiją draudžiama mene vaizduoti gyvūnus.

 

Origamis – tai ne tik lankstymas iš popieriaus. Kartais lankstoma iš šiurkščios medžiagos, folijos ar net maisto. Mados dizaineris Kristianas Dioras origamį ir Japonijos tematiką panaudojo, kurdamas 2007 metų aukštosios mados kolekciją. Japonijoje architektai dažnai projektuoja origamį primenančius pastatus.

 

Į Ameriką ir Angliją origamio menas atkeliavo tik apie 1900 metus. Šiandien origamio meno mokoma Amerikos mokyklose.