Šiais laikais yra didesnis kontraceptinių priemonių pasirinkimas negu buvo kada nors anksčiau. Nepaisant to, nutrauktas lytinis aktas išlieka labai populiarus. Kodėl?

 

seksas

Nutrauktas lytinis aktas (lot. „coitus interruptus“) – tai natūralus kontracepcijos būdas, kai vyras prieš ejakuliaciją ištraukia varpą iš makšties. Iki šiol tai, ko gero, populiariausias apsaugos nuo nėštumo metodas, nes yra nemokamas, jei nereikia jokių papildomų priemonių, todėl lytiniai santykiai, sąlyginai nesibaiminant neplanuoto nėštumo, yra visada įmanomi. Daugelis kritikuoja šį apsaugos nuo nėštumo metodą kaip nepakankamai veiksmingą. Jis užtikrina tik 73 – 96 % apsaugą nuo nėštumo, priklausomai nuo partnerio savęs pažinimo ir gebėjimo save kontroliuoti. 85 % heteroseksualių partnerių, kurie naudojasi vien tik šiuo kontracepcijos metodu pastoja per metus. Be to, nutrauktas lytinis aktas neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, tarp jų ŽIV ir AIDS.

 

Lytinės sueities metu iš varpos išsiskiria dviejų rūšių skysčiai. Pirmasis yra priešejakuliacinis skystis – tai natūralus lubrikantas, kurį pagamina varpos liaukos. Šiame skystyje paprastai nebūna spermatozoidų, tačiau gali būti infekcijas sukeliančių virusų. Antrasis skystis išsiskiria per ejakuliaciją ir yra vadinamas sėkla, kuri gaminama sėklidėse ir kurioje yra tūkstančiai spermatozoidų bei gali būti lytiškai plintančių ligų sukėlėjų. Plačiai paplitusi nuomonė, kad nutrauktas lytinis aktas dažniausiai būna neefektyvus, nes jau priešejakuliaciniame skystyje gali būti spermatozoidų ir dėlto gali įvykti kiaušinėlio apvaisinimas. Spermos į priešejakuliacinį skystį gali patekti, jei vyras per dieną jau nebe pirmą kartą patiria sėklos įsiveržimą. Spermatozoidų gali būti užsilikę varpos galvutę dengiančiose odos klostėse. Manoma, kad nusišlapinimas prieš lytinius santykius gali padėti pašalinti spermos likučius iš šlaplės, iš kurios išteka ne tik šlapimas, bet ir sperma. Tačiau tam dar reikia atlikti nuodugnesnius tyrimus.

 

Kai vyras pajunta, kad gali tuoj įvykti sėklos išsiveržimas, jis turi ištraukti varpą iš makšties ir tarpkojo. Abu partneriai gali toliau stimuliuoti vienas kito erogenines zonas, tik svarbu vengti makšties kontakto su sperma. Net jei sperma patenka tik ant išorinių lytinių organų ar ant kojų netoli jų, sperma gali patekti į makštį ir moteris gali tapti nėščia.

 

Kai kurie partneriai gali nutrauktą lytinį aktą naudoti kaip vieną iš pirmųjų seksualinių santykių etapų. Jie gali kurį laiką mylėtis, po to nutraukti lytinį aktą ir pabaigti intymius santykius stimuliuojant lytinius organus kitais būdais, kol pasiekiamas abipusis orgazmas. Taip naudojamas nutrauktas lytinis aktas gali sumažinti nerimą, ar partneris sugebės laiku atitolinti ejakuliaciją ir sumažins neplanuoto nėštumo riziką.

 

8 nutraukto lytinio akto pliusai:

 
  • Nieko nekainuoja ir yra visada prieinamas.
  • Neturi šalutinio poveikio.
  • Nepakeičia menstruacijų ciklo.
  • Neturi įtakos vaisingumui ateityje.
  • Gali padėti partneriams labiau suprasti vienas kito kūno ypatumus ir elgseną lovoje.
  • Gali pagerinti partnerių tarpusavio bendravimą.
  • Gali būti vienintelė priimtina apsaugos nuo nėštumo priemonė, jei abu partneriai dėl religinių priežasčių atsisako naudoti kontraceptinės priemones.
  • Nutrauktas lytinis aktas – geriau negu jokios kontracepcijos.
 

6 nutraukto lytinio akto minusai:

 
  • Neapsaugo nuo ŽIV ir AIDS.
  • Nervinimasis ir pašalinės mintys gali sumažinti malonumą.
  • Vyras turi mokėti save kontroliuoti ir numatyti ejakuliaciją.
  • Kuo mažiau seksualinės patirties, tuo nutrauktas lytinis aktas neefektyvesnis.
  • Ne toks patikimas kontracepcijos metodas kaip kiti.
  • Patikimumas sumažėja, jei prieš lytinius santykius vartojamas alkoholinis arba narkotinės medžiagos.
 

Kodėl net žinodamos, kad rizikuoja neplanuotai pastoti, moterys iki šiol pasitiki nutrauktu lytiniu aktu? Greičiausiai jos neplanuoja, kad saugosis tokiu senovišku būdu, tačiau atsidūrus tam tikroje situacijoje, kai paaiškėja, kad nė vienas iš partnerių neturi prezervatyvų, o aistros kunkuliuoja, tai būna bene logiškiausia išeitis. To galima būtų išvengti, pradėjus vartoti kontraceptines tabletes arba kitas hormoninės kontracepcijos priemones. Jas būtų tikslinga pradėti vartoti, jei tokių situacijų, kai pamirštama pasirūpinti prezervatyvais, pasitaiko gana dažnai.

 

Po nesaugaus lytinio akto nėštumo gali padėti išvengti skubioji (ekstrinė) kontracepcija. Šiose tabletėse yra didelis sintetinių hormonų kiekis, kurie pakeičia hormonų lygį moters organizme, kad neįvyktų nėštumas. Skubiosios kontracepcijos tabletė yra veiksmingiausia 24 – 48 valandas po nesaugių lytinių santykių, tačiau gali suveikti net po keleto dienų. Skubiosios kontracepcijos priemonės parduodamos be recepto, todėl jų galima įsigyti bet kurioje vaistinėje.

 

Pastaba! Jeigu praeityje praktikavote nutrauktą lytinį aktą, reikėtų apsilankyti pas ginekologą, net jei neįvyko neplanuotas nėštumas. Lytiškai plintančiomis ligomis (chlamidijomis, gonorėja ir net ŽIV) galima užsikrėsti ir per priešejakuliacinį skystį.