Seniai žinoma, kad įvairios spalvos skirtingai veikia psichiką. Tačiau ne visi žino, kad spalvos gali gydyti. Liaudies medicina spalvų terapiją taiko taip pat plačiai kaip ir gydymą garsais, aromatais, augalais.

 

Spalvų vonios senovės Egipto šventyklose
Gydymas spalvomis nėra šių dienų išradimas – spalvomis jau buvo gydyta apie 300 susirgimų senovės Egipte, Kinijoje, Indijoje, Persijoje. Kinijos vienuoliai kiekvieną žmogaus energetinį centrą (čakrą) žymėdavo tam tikra spalva. Senovės Egipte šis gydymo būdas pavadintas saulės dievo Ra vardu: Ra – terapija. Senosiose Egipto šventyklose buvo aptikta patalpa su angomis, pro kurias patekę saulės spinduliai išsiskirstydavo į septynias vaivorykštės spalvas – ligoniai buvo tarsi maudomi gydomuosiuose spinduliuose. Senovės gydytojai puikiai suvokė spalvų reikšmę, todėl skirdami vaistus neretai nurodydavo jų spalvą. Garsusis persų gydytojas Avicena netgi yra sudaręs atlasą, kuriame atskleidžiamas ryšys tarp spalvos, sveikatos ir žmogaus temperamento.

 

Šiandienos mokslas
Mokslas, tyrinėjantis spalvas ir jų poveikį žmogui, vadinamas chromoterapija. Spalvų terapijos poveikis aiškinamas tuo, kad visos spalvos spinduliuoja tam tikro ilgio bangas, kurios daro poveikį vidaus organams. Spalva veikia žmogų net užrišus jam akis – spinduliai daro poveikį ir per odą.
Mokslininkai spalvas skirsto į aktyvias ir pasyvias. Aktyvios spalvos suteikia žvalumo, energijos, spartina gyvybinius organizmo procesus. Tokios spalvos yra raudona, oranžinė ir geltona. Patalpoje, kurioje vyrauja ugninės spalvos, pulsas padažnėja, o mėlynų atspalvių patalpoje atvirkščiai – pulsas sulėtėja, žmogus tampa mieguistas.
Pasyvios spalvos veikia įvairiai. Šviesiai žalia, rausva, žydra, balta gali raminti. Žalia ir mėlyna yra neutralios. Purpurinė, violetinė kelia nepasitikėjimą savimi, liūdesį. Tamsiai ruda ir juoda gąsdina, slegia. Spalvos turi tam tikrą emocinį krūvį. Jų poveikis gali būti tiesiog stulbinamas, o ryškiausias spalvų poveikio įrodymas – jos gali gydyti.

 

Kaip gydytis spalvomis?
Spalvų terapijos procedūra atliekama tiesiog žiūrint į tam tikrą spalvą ir medituojant. Kyla klausimas, ar su kiekvienu sveikatos pokyčiu reikėtų perdažyti, pavyzdžiui, namų sienas? Iš tikrųjų namuose perdažyti nieko nereikia, paprasčiausias būdas taikyti spalvas – rengtis tam tikros spalvos drabužius. Be abejo, kai kuriose gydymo įstaigose yra specialių kambarių, nudažytų tam tikra spalva.

 

Spalvų meditacija namuose
Pasiruošti 20 х 40 cm dydžio popieriaus lapą, kurio spalva priklauso nuo organo, kuriam norima daryti poveikį. Lapo spalva turi būti be atspalvių. Atsisėsti 1–1,5 m nuo lapo ir į jį žiūrėti 10–15 min. Pasistengti apie nieką negalvoti. Žvilgsnį nukreipti į tolį, jis turi tarsi paskęsti spalvoje.
Turint lakią vaizduotę, galima tiesiog užsimerkus įsivaizduoti reikiamą spalvotą miražą ar daiktą, pavyzdžiui, žydrą jūrą, žalią pievą, oranžinį apelsiną. Gydomoji meditacija turi trukti 10–20 min.
Kitas spalvų meditacijos būdas – įsigyti reikiamos spalvos lempą. Kiti šviestuvai tuo metu neturi skleisti šviesos. Spalvotos šviesos seansas gali trukti 2–3 val. Tuo metu galima užsiimti įprasta veikla.
Po spalvų meditacijos reikia išgerti iš anksto paruoštą stiklinę vandens. Kol medituojama, stiklinę su vandeniu laikyti ant medituojamos spalvos padėklo – vanduo taip pat prisipildys spalvos energetikos ir sustiprins meditacijos poveikį.

 

Kaip rengsitės šiandien?
Dėl suprantamų priežasčių namų sienų spalvos niekas nekaitalioja, todėl sienas, baldus, grindis geriausia rinktis neutralių spalvų. Žinoma, detales, pavyzdžiui, paveikslus, užuolaidas, vazas, galima keisti esant poreikiui ir sveikatos būklei.
Ryte renkantis drabužius visai dienai pabandykite atsakyti į klausimą, kokių šiandien turite tikslų, kaip jaučiatės. Pajutus nerimą nebūtina rengtis žaliai nuo galvos iki kojų, užtektų tik žalių marškinėlių ar apatinių. Taip drabužių spalvomis galima eksperimentuoti ir žiūrėti, kaip jos veikia. Tai labai įdomu. Jau po mėnesio suprasite, kuri spalva jums labiausiai reikalinga. Dar paprasčiau medituoti su spalvotomis kortelėmis – pajutus, kad reikia tam tikros spalvos, ant darbo stalo pasidėkite spalvotą kortelę.

 

Kokia spalva kaip veikia
Balta harmonizuoja organizmo funkcijas, suteikia jėgų, teigiamai veikia centrinę nervų sistemą, vidaus sekrecijos organus.
Raudona veikia širdį, tiesiąją žarną, kraują, kepenis, inkstus. Taip pat stiprina imunitetą, reguliuoja menstruacijų ciklą, didina seksualinį aktyvumą. Tačiau reikia žinoti, kad raudona spalva gali skatinti agresiją.
Oranžinė veikia kraujagysles, žarnyną, kasą. Veikia kaip jauninamoji priemonė, gydo depresiją, kelia nuotaiką, didina apetitą ir raumenų masę.
Geltona pirmiausia daro poveikį dvylikapirštei žarnai, tulžies pūslei, nervų sistemai. Stimuliuoja protinius gebėjimus, valo organizmą, aktyvina mineralinių medžiagų poveikį organizme.
Žalia ramina nervus, akis, teigiamai veikia raumenis, kaulus, fermentus ir hormonus. Gydo lėtinius susirgimus. Tai puikus antiseptikas.
Žydra ramina nervų sutrikimus, susijusius su stresu. Ramina ir atpalaiduoja.
Mėlyna atsakinga už nervų sistemos, kvėpavimo organų, skydliaukės darbą, akląją žarną. Veikia kaip skausmą mažinanti, gydanti priemonė.
Violetinė teigiamai veikia nervus, limfos sistemą, mažina karščiavimą, gydo stresą ir su juo susijusias problemas, pavyzdžiui, nemigą.