Jau šimtus metų vyksta ginčai, ar intuicija, dažnai vadinama šeštuoju pojūčiu, iš tiesų egzistuoja. Vieningos nuomonės nėra, tačiau sakoma, kad ją dažniausiai turi dailiosios lyties atstovės. Net jeigu žmogus nepasižymi stipria nuojauta, gali ją išlavinti. Tą daryti verta, nes intuici
ja padeda įvairiose situacijose, netgi gali išgelbėti gyvybę.

 

Nuojauta – kas tai?shutterstock_34705735

Mokslininkai intuiciją aiškina kaip vidinį žinojimą, nepagrįstą jokiais išoriniais veiksniais ir logika. Nuojautos padiktuota idėja gimsta savaime ir staiga, be jokių ilgų samprotavimų. Žmogų tiesiog aplanko įsitikinimas, kad reikia elgtis būtent taip ir ne kitaip. Iš kur atkeliauja šis žinojimas? Sklando įvairių nuomonių, tačiau mokslininkai vienbalsiai tvirtina, kad tai nėra mistika. Anot britų psichologų, intuicija grįsta patirtimi ir prisiminimais. Pakliuvus į tam tikrą situaciją, protas greitai ją įvertina ir, remdamasis praeities įvykiais, priima sprendimą. Tačiau viskas vyksta žaibo greičiu pasąmonės lygmenyje, todėl žmogus to nesuvokia. Jam atrodo, kad atsakymas atėjo savaime. Dažniausiai intuicija susijusi su nelaimės nuojauta, tačiau gali pasireikšti ir gebėjimu užmegzti ryšį su subtiliuoju pasauliu, mokėjimu nuspėti kitų mintis arba veiksmus, ateities įvykius. Tiksliausiai nuspėjami artimų žmonių ketinimai. Mokslininkai tai aiškina smegenų veiklos supanašėjimu. Taip gali nutikti itin glaudų ryšį turintiems asmenims. Šis procesas vyksta pamažu ir nepastebimai. Gali susiderinti ne tik smegenų veikla, bet ir širdžių ritmas. Tuomet nuspėti žmogaus žodžius ir veiksmus tampa dar lengviau ir tam nereikia sąmoningų pastangų.

 

Moterų intuicija stipresnė

Nuojautą turi kiekvienas. Maži vaikai gali pasigirti itin stipria intuicija, nes jie vadovaujasi jausmais, o ne protu. Augant šis gebėjimas silpsta, nes reikšmingesnis tampa racionalus mąstymas, užgožiantis gamtos padovanotą nuojautą. Seniau žmonės šio gebėjimo neprarasdavo netgi užaugę, nes būdavo glaudžiau susiję su gamta. Intuicija būdavo reikalinga norint išgyventi. Šiandien žmogus jaučiasi pasaulio valdovas, todėl pirmenybę teikia protui. Tačiau psichologai pastebi, kad nemažai dailiosios lyties atstovių išsaugojo šią dovaną. Jos pasižymi kur kas stipresne intuicija negu vyrai. Taip yra dėl to, kad moterys nuo seno vadovaujasi jausmais, o vyrai logika. Tą lemia visuomenėje nusistovėjusios taisyklės ir auklėjimas. Gražiosios lyties atstovės empatiškesnės, geriau pastebi aplinkinių emocijas ir lengviau nuspėja ketinimus. Jos geba įsijausti į kito žmogaus vaidmenį ir pastebi subtilias užuominas. Auklėjimas nėra vienintelė geresnės intuicijos priežastis. Moterų dešinysis smegenų pusrutulis, atsakingas už kūrybą, jausmus ir nuojautą, išsivystęs kur kas geriau nei vyrų. Be to, jos turi stipresnius pojūčius, yra jautresnės garsams, kvapams ir lytėjimui. Todėl jautriau reaguoja į iš aplinkos gaunamą informaciją ir geriau pastebi subtilias smulkmenas. Taip pat dailiosios lyties atstovių intuicija sustiprėja susilaukus atžalų. Juk mamos turi gebėti perprasti kūdikių poreikius be žodžių.

 

Kaip lavinti?

  • Medituoti. Meditacija moko įsiklausyti į vidinį balsą ir atsiriboti nuo išorinių aplinkos veiksnių. Jai reikėtų skirti kasdien bent po 15 min.
  • Įsiklausyti į jausmus. Net jeigu racionalus protas reikalauja, kad reikia elgtis kitaip nei siūlo širdis, naudinga klausytis pastarosios. Pamažu išmoksite kliautis intuicija, ir ji pakuždės vis daugiau teisingų sprendimų.
  • Lavinti vaizduotę. Tam naudingas žaidimas „Žalia ir raudona“. Iš pradžių reikia įsivaizduoti šviesoforą. Žalia spalva reiškia „taip“, raudona – „ne“. Tuomet mintyse užduoti klausimą, kurio atsakymas būtų teigiamas arba neigiamas. Iš pradžių klausimai turi būti paprasti, o atsakymai akivaizdūs. Pavyzdžiui, „Ar mano vardas Jonas?“, „Ar man 30 m.?“ ir kt. Uždavus klausimą, mintyse „įjungti“ atitinkamą šviesoforo signalą. Jeigu atsakymas teigiamas, žalią šviesoforo signalą, jei neigiamas – raudoną. Po truputį klausimus sunkinti. Galų gale užduoti tokius, į kuriuos atsakymų nežinote. Po kelių treniruočių pasąmonė pateiks atsakymus netgi į tokius klausimus.
  • Spėlioti. Kuo dažniau tai darysite, tuo geriau seksis. Galima spėlioti bet ką. Tarkime, bandyti nujausti, kas skambina nė nepažvelgus į telefono ekraną, arba spėti, kas atėjo į svečius suskambus durų skambučiui, ir kt.
  • Problemų sprendimas sapnuose. Prieš einant miegoti ant popieriaus lapo užrašyti ramybės neduodantį klausimą ir mintyse paprašyti sapne pateikti atsakymą. Apie tai galvoti iki pat užmiegant. Pabudus užrašyti pirmas į galvą šovusias mintis ir sapno nuotrupas, likusias atmintyje. Iš pradžių atrodys, kad šios mintys bevertės. Vėliau pastebėsite sąsajų su tikrove. Taip išmoksite suprasti pasąmonės siunčiamas užuominas.
  • Apsimesti neregiais. Kartais namie pravartu pasivaikščioti užrištomis akimis. Taip sustiprinsite kitus pojūčius ir jautriau reaguosite į aplinkos siunčiamus signalus. Iš pradžių bus sunku, „užsidirbsite“ ne vieną mėlynę, bet kuo toliau, tuo bus lengviau.
 

Tikros istorijos

Filmuose dažnai tenka matyti, kaip nuojauta išgelbėja veikėjui gyvybę. Taip būna ne tik televizoriaus ekrane. Visi prisimena 2001 m. rugsėjo 11 d. JAV katastrofą, kai į Pasaulio prekybos centrą rėžėsi du lėktuvai. Viena amerikietė puikiai tą prisimena, nes turėjo būti viena iš tų lėktuvų keleivių. Su šeima ji ketino vykti atostogauti, tačiau likus savaitei iki kelionės susapnavo keistą sapną: moteris sukosi juodame verpete ir girdėjo balsą, kartojantį skaičių 2 830 bei pavardę Rukas ar Horukas. Amerikietė nujautė, kad sapnas pranašauja kažką blogo, todėl įtikino šeimą atidėti skrydį. Tik dėl to šeima liko gyva. Į nelaimę patekęs lėktuvas buvo pilotuojamas M. Horokso, o ši katastrofa pasiglemžė 2 830 aukų…

Amerikietės M. Mathis istorija liudija apie stiprią motinišką intuiciją. Nelaimės nuojauta moterį aplankė ramią popietę, kai šeima ruošėsi į draugų organizuojamą vakarėlį. Nerimauti lyg ir nebuvo ko – vaikai papuošti laukė savo kambaryje, viskas suorganizuota, suruošta… Tačiau besipuošdama M. Mathis pajuto stiprų poreikį skubėti prie vidiniame namo kieme esančio baseino. Tekina atbėgusi pastebėjo vieną savo dukrų, bandančią kažką ištraukti iš vandens. Netrukus paaiškėjo, kad ten plūduriuoja dvimetė jaunėlė. Jeigu motina būtų pavėlavusi dar kelias minutes, mergaitė jau nebūtų…

Dar viena moteris, pajutusi motiniškos nuojautos galią, yra Mančesteryje gyvenanti A. Alley. Tą dieną ji vėlavo pasiimti sūnaus iš mokyklos. Pakeliui pajuto nepaaiškinamą baimę ir norą kuo greičiau atsidurti mokykloje. Viršydama greitį ir nepaisydama kelių eismo taisyklių, moteris nuskuodė pas sūnų. Atbėgusi į klasę, pamatė mokytoją, šluostančią jos berniuko kruviną kaktą. Pavojaus gyvybei nebuvo, vaikas tiesiog susižeidė išdykaudamas. Tačiau tai tik įrodo, kad motiniška intuicija itin stipri.

O. Barr nuojauta išgelbėjo jos pačios gyvybę. 46-erių moteris gyveno laimingai: turėjo tris padūkusius vaikus, vyrą, gražius namus ir nuosavą dailės studiją. Viskas buvo puiku, kol sykį neaplankė keistas sapnas: moteris stovėjo šalia dygliuotos tvoros, už kurios buvo šeši išblyškę, nusilpę, didelėmis juodomis akimis žmonės. Jie kažką jai sakė, tačiau O. Barr negalėjo suprasti – ką. Po savaitės sapnas pasikartojo, tik jame jau buvo 12 žmonių. Pastarieji bandė paaiškinti, ką sako, tačiau moteris nieko nesuprato. Dar kitą savaitę sapne būriavosi 20 asmenų. Jie desperatiškai verkdami bandė kalbėtis su O. Barr. Ši sunerimo ir nuskubėjo pas gydytoją. Jis sutiko padaryti kraujo tyrimus, tačiau šie nerodė jokių sveikatos problemų. Moteris nurimo, tačiau po savaitės sapnas pasikartojo. Šį kartą jame O. Barr regėjo minią žmonių. Pastarieji isteriškai rėkė, maldavo ir verkė… Moteris sapne suriko: „Nesuprantu, ko iš manęs norite! Pasakykite, ką turėčiau daryti!“ Penktą ir paskutinį kartą sapno scenarijus pasikeitė: moteris stovėjo prie dygliuotos tvoros, tačiau už jos buvo tuščia. Tuomet ji parklupo ir ėmė maldauti: „Grįžkite, man reikia jūsų pagalbos…“ Pasigirdo balsas, kuris aiškiai tarė: „Žiūrėk giliau“. Kitą dieną O. Barr vėl kreipėsi į gydytoją ir paklausė, kur yra giliausia organizmo vieta. Šis atsakė, kad greičiausiai tai – storoji žarna. Moteris paprašė atlikti kolonoskopiją. Vėliau paaiškėjo, kad ji serga storosios žarnos vėžiu. Jeigu liga būtų diagnozuota bent dviem mėnesiais vėliau, O. Barr jau būtų mirusi…

 

Įdomu

  • Žodis „intuicija“ kilo iš lotynų kalbos žodžio intueri, kurisreiškia „žiūrėti vidun“.
  • Įrodyta, kad tie žmonės, kurie kliaujasi nuojauta, 5 kartus rečiau pakliūva į avarijas ir 3 kartus rečiau apsinuodija maistu.
  • Intuicija visada kliaujasi tik 3 % pasaulio gyventojų. Likusieji vidinio balso klauso retkarčiais.
  • Gyvūnai turi itin stiprią nuojautą. 2004-aisiais, kai Pietryčių Azijos pakrantes nusiaubė cunamis, žuvo daugiau nei 300 žmonių ir nė vieno gyvūno. Žmonės teigė matę, kad kai kurie jų gerokai prieš nutinkant nelaimei neramiai traukėsi į aukštesnes vietas toliau nuo vandenyno.
  •  „Titaniku“ turėjo plaukti 3 500 žmonių, tačiau plaukė tik 2 207. Likusieji dėl įvairių priežasčių arba tiesiog blogos nuojautos atsisakė vykti.
  • Nelaimingais lėktuvų skrydžiais skrenda apie 15 % mažiau keleivių. Tai siejama su pavojaus nuojauta.
  • Apie 70 % nėščiųjų teisingai nujaučia būsimo kūdikio lytį.