Esate iš tų tėvų, kurie su baime ir išgąsčiu laukia dienos pabaigos, nes žino, kad tuomet užvirs eilinis mūšis tarp „eik miegoti“ ir „nenoriu“? Reikėtų nenusiminti, jūs tokie ne vieni. Tačiau ką galima padaryti siekiant pagerinti situaciją? Patariama pasikliauti ekspertų patarimais, kurie padės įnešti daugiau ramybės.

 

Iš kur kyla problema?

Psichologai nustatė, kad konfliktai tarp tėvų ir vaikų dažniausiai vyksta tam tikrais periodais, kurie kartojasi prieš pietus ir pietų miegą, prieš vakarienę ir nakties miegą. Vaikų darželiuose auklėtojos taip pat dažnai ginčijasi su mažaisiais prieš pietų miegą. Kodėl? Pastebėta, kad tuo paros laiku vaikų organizme išsiskiria daugiausia streso hormonų, nes jie būna arba pavargę, arba kraujyje nukrinta cukraus kiekis, o tai, be jokios abejonės, daro įtaką mažylių elgesiui. Vėlai vakare pavargę būna tiek vaikai, tiek suaugusieji, todėl abiem pusėms trūksta kantrybės ir gebėjimo susitvardyti. Tėvai ima pastebėti išmėtytus drabužius ir mintyse skaičiuoja, kiek namų ruošos darbų dar reikės atlikti, o dar vaikai lyg tyčia atsisako eiti miegoti! Konfliktas garantuotas.

 

Susitvarkyti su emocijomis

Suaugusieji, gebėdami atpažinti ir valdyti savo emocijas, turėtų pasistengti nusiraminti prieš kviesdami vaikus valytis dantis ir guldant juos į lovytes. Reikėtų atrasti metodą, geriausiai tinkantį jūsų nervams nuraminti – kai kuriems padeda pasėdėjimas kelias minutes tyliame kambaryje, kitus teigiamai veikia gilus lėtas kvėpavimas. Galima sugalvoti linksmą istoriją ir papasakoti mažyliams prieš miegą arba prisiminti anekdotą, kuris padės jiems smagiau valytis dantis. Kartais paprasčiausiai užtenka priminti sau, kad reikia išlikti ramiems.

 

Supaprastinti procedūrą

Paliepus eiti vaikams į lovas per, pavyzdžiui, pačią įdomiausią jų žiūrimo animacinio filmo dalį, natūralu, kad išaugs įtampa ir padažnės neigiamų atsakymų. Kadangi ėjimo miegoti procedūra susideda iš daugelio užduočių – dantų valymosi, prausimosi, pižamų vilkimosi, ir paties gulimosi į lovas, reikėtų pradėti jas vykdyti iš anksto, kad neliktų įtampos keliančio skubėjimo, arba paskirstyti užduotis per visą vakarą, pavyzdžiui, mažieji gali išsivalyti dantis iš karto po vakarienės, o filmukus žiūrėti jau apsivilkę pižamas. Vyresniuosius vaikus reikėtų paraginti baigti ruošti namų darbus iki vakarienės arba iš karto po jos.

 

Aptarti taisykles

Pastebėjus, kad kiekvieną vakarą nuolat kyla ginčai dėl tų pačių dalykų, metas nustatyti taisykles. Vaikai mieliau laikosi taisyklių, kai patys dalyvauja jas kuriant. Deryboms, kelintą valandą reikėtų eiti miegoti ir kiek miego vaikams užtenka, ne vieta – reikia paisyti vaikams sveiko režimo. Tačiau galima kartu aptarti kitus klausimus: ar savaitgaliais arba ypatingomis progomis gali eiti miegoti vėliau, tačiau kitą dieną eis pietų miego? Ar teisinga, kad vaikams nebus skaitoma pasaka prieš miegą, jei jie dėl savo kaltės susivėlins atsigulti? Patariam susitarti dėl taisyklių ir laikytis jų griežtai, nenuolaidžiauti – juk galų gale kalbama apie vaikų sveikatą.

 

Sukurti tinkamą aplinką

Išnešti iš vaikų miegamojo daiktus, trukdančius jų ramybei, pavyzdžiui, televizorių arba dėmesį blaškančius žaislus. Įsitikinti, kad kambarys gana tamsus, tylus ir gerai išvėdintas. Sukurti atpalaiduojančią atmosferą prieš einant miegoti, nevalgydinti sunkiai virškinamu maistu, neduoti kofeino turinčių gėrimų prieš miegą. Pasakos skaitymas ar jos įrašo klausymasis padeda vaikams nusiraminti ir atitraukia jų mintis nuo dienos rūpesčių.

 

Mokyti

Vaikai turi mažiau patirties kovodami su savo emocijomis ir įtampa negu suaugusieji, jie taip pat dar neįgiję emocijų valdymo įgūdžių, taigi tėvų pareiga yra jiems padėti ir juos mokyti, o ne barti ir kelti dar didesnę įtampą. Per laisvą minutėlę galima susėsti pasikalbėti apie tuos ėjimo miegoti aspektus, kurie vaikams kelia daugiausia rūpesčių, patarti, kaip būtų galima su jais tvarkytis. Pasidalyti prisiminimais iš vaikystės, kaip jausdavotės, kai reikėdavo eiti miegoti ir pan. Labiau koncentruotis ne į tai, kaip greičiau uždaryti vaikų miegamojo duris, bet į pagalbą vaikams patiems išmokti tvarkytis su ėjimo miegoti sunkumais, kad jie nebevargintų šeimos ne tik šįvakar ar šią savaitę, bet ir kitą mėnesį bei kitąmet.

 

Įdomūs faktai

  • Mokslininkai nustatė, kad kovos dėl ėjimo miegoti yra dažniausia kivirčų šeimose su vaikais priežastis po ginčų dėl namų ruošos ir konfliktų tarp brolių ir seserų.
  • Pasaulinės sveikatos organizacijos nurodymu, 7–12 metų vaikai turi miegoti mažiausiai 9 valandas per parą, o mažesni – dar ilgau.
  • Skirtingų tyrimų duomenimis, nuo ginčų dėl vaikų nenoro eiti miegoti kenčia 48–85 % šeimų.
  • Nors suaugusieji teigia nekenčiantys rutinos, vaikams ji suteikia saugumo jausmą, todėl visuomet tuo pačiu metu migdydami ir žadindami mažuosius padėsite ne tik fiziologinei, bet ir emocinei jų sveikatai.