Pirmieji nėštumo požymiai ir tai patvirtinančios dvi juostelės atliekant testą gali būti tik apgaulė. Negimdinis nėštumas pasitaiko retai, tačiau jo laiku nenustačius gresia komplikacijos ir pavojus moters gyvybei.

   

Kas tai?

 

Negimdiniu vadinamas toks nėštumas, kai apvaisinta kiaušialąstė įsitvirtina ir bręsta ne gimdoje. Kiaušinėlis dėl tam tikrų priežasčių nepakliūva į gimdą ir vystosi kitoje vietoje: kiaušintakyje, pilve, kiaušidėje, rudimentiniame gimdos rage, gimdos kaklelyje. Negimdinis nėštumas nustatomas iki 6 % moterų.

   

Pagrindinės priežastys

 

Tikslios negimdinio nėštumo priežastys ne visada nustatomos. Jos gali būti įvairios: infekcijos, uždegimai, kiaušintakių, apendikso pakitimai, ankstyvas lytinis gyvenimas, nėštumo nutraukimas. Didžiausią įtaką negimdiniam nėštumui turi lytiškai plintančios ligos, ypač negydytos ar nevisiškai išgydytos. Dažnai negimdinis nėštumas nustatomas moterims, kurių sutrikusi kiaušidžių funkcija ar atsiradę anatominių kiaušintakių pakitimų. Stresas taip pat gali sukelti kiaušintakių spazmus, sutrikdyti hormonų pusiausvyrą, o tai trukdo kiaušinėliui judėti kiaušintakiu ar patekti į jį. Jeigu moteris patyrė vieną negimdinį nėštumą, kito negimdinio nėštumo tikimybė didesnė.

   

Kaip atpažinti?

 

Negimdinį nėštumą nustatyti gali tik gydytojas, pacientę ištyręs ultragarsu arba laparoskopu. Negimdinio nėštumo požymiai – sutrikusios mėnesinės, sąrėminis skausmas, kraujo išskyros, krečiantis šaltis. Kiti simptomai tokie patys kaip ir įprasto nėštumo. Dėl negimdinio nėštumo gali pradėti mausti pilvo apačią arba vieną pusę. Nėštumui progresuojant skausmas stiprėja: labiau skauda tuštinantis, keičiant kūno padėtį, atliekant staigius judesius. Todėl pasijutusi nėščia ar turinti kitų išvardytų problemų moteris privalo kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Negimdinio nėštumo komplikacija – gausus vidinis kraujavimas plyšus kiaušintakiui. Jeigu kiaušinėlis įsitvirtino ir vystosi pilvo ertmėje, gali būti pažeistos stambios vidaus organų kraujagyslės.

         

Ligos eiga

 

Dažniausiai kiaušinėlis, nepatekęs į gimdą, nesimaitina ir žūsta. Tada moteris laiku sulaukia mėnesinių ir gali nežinoti apie negimdinį nėštumą. Jeigu apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtina kiaušintakyje, jis išsipučia, plyšta ir sukelia gausų vidinį kraujavimą. Nėštumas nutrūksta 4–6 nėštumo savaitę, retkarčiais vėliau. Deja, plyšusio kiaušintakio išsaugoti dažniausiai nepavyksta. Kiaušintakio plyšimas labai pavojingas ir gali baigtis mirtimi, nes prasideda gausus kraujavimas į pilvo ertmę, krinta kraujospūdis, organizmą ištinka šokas. Kai apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtina pilvo ertmėje, formuojasi placenta, kuri prisitvirtina prie kitų pilvo ertmės organų. Vaisius augti ir vystytis gali gana ilgai.

 

 

Gydymas

 

Laiku diagnozavus negimdinį nėštumą, efektyviausias jo gydymo būdas – operacija. Ją geriausia atlikti, kai kiaušintakis neplyšęs ir neprasidėjęs vidinis kraujavimas. Operacija atliekama naudojant narkozę. Pašalinamas tik gemalas arba kartu su juo ir pažeistas kiaušintakis. Operaciją atlikus laiku, paprastai pacientė sveiksta be komplikacijų. Plyšus kiaušintakiui, operacija būna sudėtingesnė. Po jos rekomenduojama 6 mėnesius nepastoti, vartoti gydytojo paskirtus vaistus ir vitaminus.

 

 

Įtaka kitam nėštumui

 

Dėl negimdinio nėštumo pašalinus vieną kiaušintakį, moteris gali pastoti. Pašalinus negimdinį nėštumą lėmusias priežastis didelė tikimybė, kad pastojus kitą kartą vaisius vystysis normaliai ir naujagimis bus visiškai sveikas. Tačiau jeigu vieną kiaušintakį teko pašalinti, o kitas liko pažeistas, tikėtina, kad ir vėl nėštumas bus nesėkmingas.

 

 

Profilaktika

 

Norint išvengti negimdinio nėštumo, būtina profilaktiškai lankytis pas ginekologą, sergant lytinėmis ligomis jas visiškai išgydyti. Jeigu vienas kiaušintakis pašalintas, pravartu pasidaryti likusiojo praeinamumo testą. Kiekvienai moteriai, pajutusiai pirmuosius nėštumo požymius, būtina kuo greičiau apsilankyti pas gydytoją. Jis pasakys, ar apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtino ten, kur jam priklauso, t. y. gimdoje.

   

Faktai

 
  • Negimdinis nėštumas dažniausiai nustatomas 25–30 metų moterims.
  • Esant negimdiniam nėštumui, nėštumo testas būna teigiamas.
  • Apie 20 % moterų, kurioms operuotas negimdinis nėštumas, ši problema kartojasi.
  • Senovėje negimdinis nėštumas buvo viena pagrindinių jaunų moterų mirties priežasčių.
  • Negimdinio nėštumo atvejų kasmet daugėja.