Nuo seniausių laikų žmonės žiemą, kai medžiai numesdavo lapus, kramtydavo pušų, eglių, kedrų spyglius, kad apsisaugotų nuo įvairių ligų. Teigiama, kad šis įprotis jiems padėdavo ilgiau išsaugoti sveikus dantis ir dantenas. Regis, neįtikėtina, kiek daug ligų gali išgydyti miško gėrybės – pušų ir eglių spygliai. Kokia šių augalų paslaptis?

 

spygliai

Per didžiąsias žiemos šventes patalpas puošė ir kėlė nuotaiką kvapnios eglių ir pušų šakelės. Šie medžiai yra ne tik dekoratyvūs, bet ir turi gydomųjų galių. Nors didžioji dalis visžalių augalų yra valgomi, bet saugiausi ir dažniausiai natūraliojoje medicinoje naudojami eglių, kėnių ir pušų spygliai. Jie buvo naudojami, kai Europą siaubė skorbuto epidemija. Iš tiesų vėliau mokslininkai nustatė, kad spygliuočių spygliuose yra labai didelė vitaminų C, A, kvercetino, flavonoidų, antocianų ir eterinių aliejų, kurie gydo kvėpavimo takų ligas, kosulį, peršalimo infekcijas ir gripą.  Yra duomenų, kad puodelyje arba 240 ml pušų spyglių arbatos yra penkis kartus daugiau vitamino C negu citrinoje.

 

Spygliuočių spygliuose yra stipriai veikiančių priešuždegiminių medžiagų. Anglijoje būdavo gaminamas gydomasis gėrimas iš eglių spyglių, melasos ir mielių. Manyta, kad šio eliksyro vartojimas padeda visam laikui pamiršti apie peršalimo ligas ir kosulį. Tačiau ne visiems saugu vartoti spygliuočių pagrindu paruoštus preparatus. Jų rekomenduojama vengti sergantiems kepenų, inkstų ligomis, nėščioms moterims.

 

Tonizuojantis pušų arba eglių spyglių antpilas. Spyglius sutrinti grūstuvėje su nedideliu kiekiu šalto, virinto vandens. Paskui užpilti šaltu vandeniu santykiu 1:10. Mišinį parūgštinti citrinų sultimis ir virti ant mažos ugnies 20 – 30 minučių. Po to nukošti ir vartoti 2 kartus per dieną po valgio po 120 arba 80 ml.

 

Eglių spyglių sirupas ruošiamas iš švariai nuplautų ir atskirtų nuo šakelių spyglių, kuriuos reikia sutrinti grūstuvėje arba pakočioti, kad išsiskirtų eteriniai aliejaus. Tada spyglių masę sumaišyti su medumi. Mišinį 3 dienas laikyti prie kokio nors šilumos šaltinio (židinio, viryklės ar kt.), paskui nukošti susidariusį sirupą. Eglių spyglių sirupas gerina kvėpavimo takų veiklą, mažina apetitą (gali padėti nuo priklausomybės saldumynams), padeda nuo protinio nuovargio ir gerina moterų reprodukcinių organų sveikatą.

 

Pušys visais laikais buvo vertinamos pasaulyje. Jų spyglius naudojo ir indėnai, ir senovės kinai. Taoistai netgi bandydavo išgyventi, vartodami vien tik pušų spyglius, nes tikėjo, kad taip gali įgyti antgamtiškų galių, slypinčių pušų šaknyse. Pušis buvo laikoma doros, vientisumo ir garbės simboliu. Skandinavai, baltai ir slavų tautos spygliuočių šakas naudodavo pirtyse ir saunose. Iš spygliuočių iki šiol gaminamos vantos, kad būtų švelnesnės 10 minučių palaikomos labai karštame vandenyje. Vis dėlto šiomis vantomis nerekomenduojama pertis, jei oda yra labai jautri ir plona.

 

Daugelyje pasaulio kultūrų pušų arba kitų spygliuočių spyglių prikimšdavo į čiužinius ir pagalves, kad atbaidytų utėles, blusas ir kitus vabzdžius. Šveicarijos Alpėse esančiose gydyklose pušų spyglių čiužiniai naudojami iki šiol, kaip priemonė, padedanti nuo reumato.

 

Norint paruošti sveikatą stiprinančią pušų, eglių arba kitų spygliuočių arbatą reikės porą šaukštų spyglių užpilti verdančiu vandeniu ir palikti, kad pritrauktų 15 – 20 minučių. Arbatą galima paskaninti medumi, rozmarinais arba net žaliosios arbatos lapeliais. Arbatą galima ne tik gerti, bet ir pilti į vonią, ant įkaitusių akmenų pirtyje, nuoviru galima perskalauti plaukus – naikina pleiskanas ir stiprina plaukus.

 

Spygliuočių arbatą su citrina yra labai sveika gerti tiems, kuriuos kamuoja širdies ir kraujagyslių ligas, taip pat, patyrus širdies smūgį. Arbatą reikėtų gerti 3 – 4 kartus per dieną 30 minučių prieš valgį (jeigu skrandis labai jautrus, arbatą galima gerti, praėjus valandai po valgio). Gydymo trukmė – maždaug 4 mėnesiai.

 

Pušų arba eglių spygliais galima papildyti žaliuosius kokteilius. Beje, vertingiausi yra jauni spygliai, renkami pavasarį. Vitaminingą kokteilį galima suplakti iš pušų spyglių, špinatų, bananų ir vandens. Po jo nebereikės jokių sintetinių maisto papildų.

 

Sergant bronchitu arba plaučių uždegimu kaip papildomą priemonę galima vartoti gydomąjį ir jėgų suteikiantį gėrimą. 5 šaukštus sugrūstų pušų spyglių sumaišyti su 3 šaukštais smulkintų erškėčių vaisių užpilti 0,8 l verdančio vandens, užvirinti ir palikti pastovėti 4 – 5 valandas. Po to nukošti. Gerti vietoj paprastos arbatos. Galima pagardinti medumi ir citrina.

 

Eglių arba pušų spyglių kompresai skatina žaizdų gijimą, ramina, naikina bakterijas ir pasižymi priešuždegiminiu poveikiu.