Lietuviška žiema neatsiejama nuo slidžių, apledėjusių kelių. Nei smėlis, nei druska šios problemos galutinai neišsprendžia. Reikia patiems save saugoti, daryti pratimus, skirtus pusiausvyrai gerinti. Tada gali būti, kad šaltasis sezonas praeis be skaudžių kritimų ir traumų.

 

slydimas

Pėstiesiems ir žmonės, sėdintiems automobiliuose ypač pavojingas plikledis arba plonas ledas, padengtas plonu sniego sluoksniu. Pastebėjus, kad lauke slidu, reikia labai atidžiai žiūrėti, kur statote kojas. Laimei, yra keletas būdų ir gudrybių, kaip galima išvengti paslydimo ant ledo ir traumų.

 

Naudingi patarimai, kaip išlaikyti pusiausvyrą ir nepaslysti žiemą:

 
  • Slidžiu keliu reikia eiti lėtai, nelaikyti rankų kišenėse, kad būtų lengviau išlaikyti pusiausvyrą. Nešulius (rankinę, pirkinių maišą ir pan.) geriau nešti ant pečių. Jeigu įmanoma, reikėtų eiti ta kelio dalimi, kuri yra mažiausiai apledėjusi, bet nepamiršti, kad sniegas taip pat gali būti suledėjęs. Rekomenduojama eiti dedant pėdas, visu padu ant žemės – tai sumažins kelių įtampą.
 
  • Senyvo amžiaus žmonėms slidžiais keliais patariama vaikščioti, pasiremiant lazdele su guminiu antgaliu arba kita specialiai tam pritaikyta vaikščiojimo lazda. Paslydus, reikėtų pasistengti atsisėsti, kad sumažėtų kritimo aukštis. Nereikėtų stengtis pasiremti rankomis, nes taip tik didėja kaulų lūžių rizika. Kojas reikėtų stengtis laikyti kartu.
 
  • Prieš einant per gatvę geriausia palaukti, kol pravažiuos visos mašinos ir tik tada eiti. Negalima eiti tiesiai prieš atvažiuojantį automobilį, net jei atrodo, kad jis dar gana toli. Kai slidu, automobilio stabdymo trukmė pailgėja, todėl vairuotojas gali nespėti laiku sustabdyti transporto priemonės.
 
  • Kai lauke plikledis, geriau neavėti aukštakulnių batų. Rekomenduojama avėti lygius batus, kurių padai būtų pagaminti iš neslystančios gumos ir su specialiomis apsaugomis nuo slydimo, kai kelių danga yra apledėjusi ir pavojinga vaikščiojimui.
 
  • Nepriklausomai nuo to, kokiais batais avima, eiti reikėtų, statant kojas panašiai kaip su slidėmis. Rekomenduojama dėti visą padą ant asfalto ir eiti, nekeliant aukštai kojų. Jeigu įmanoma, geriau būtų ne eiti, o čiuožti.
 
  • Jeigu batai yra slidūs, juos galima nunešti pas batsiuvį ir paprašyti, kad pritvirtintų prie batų apsaugas nuo slydimo. Senų batų padus galima patrinti švitriniu popieriumi – su naujais batais taip geriau nerizikuoti, nes galima lengvai sugadinti.
 
  • Slidžiu keliu reikėtų eiti šiek tiek sulenkus kelius, taip bus lengviau neprarasti pusiausvyrą. Einant reikėtų šiek tiek palinkti į priekį. Paslydus reikėtų nebijoti griūti, bet griūnat pasistengti atpalaiduoti raumenis. Labiausiai reikėtų saugoti galvą, nes gresia smegenų sukrėtimas.
 
  • Prieš išeinant iš namų reikėtų apgalvoti, kokiu keliu reikėtų eiti, kad greičiausiai ir saugiausiai nukeliautumėte nuo taško A iki taško B.
 
  • Ypač, kai slidu, rekomenduojama naudotis turėklais.
 
  • Lipant ir išlipant iš transporto priemonės, reikėtų prisilaikyti, pasiremti į automobilį, autobusą ir pan.
 
  • Prieš einant į patalpą, reikėtų nusivalyti batus į kilimėlį, kad ledo neprineštumėte į namus. Ant jo gali labai lengvai paslysti tie, kurie eis iš karto po jūsų.