Jau šį antradienį 19.55 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją – laida „Ginčas“. Vis pasikartojančios Bendrojo pagalbos centro (BPC) klaidos piktina visuomenę. Prieš kelerius metus Dembavoje sudegusios merginos istorija atskleidė šios institucijos spragas, o neseniai nuskambėjusi nelaimė, kai netinkamai į skambutį reagavus BPC operatorei avarijoje žuvo žmogus, parodė, kad šios spragos dar neištaisytos.

 

LR_TV_G_N. Puteikis

 

Į laidą ,,Ginčas“ susirinko atsakingi už BPC veiklą asmenys ir su ja susidūrusieji: aktorius Gintaras Mikalauskas, muzikantas Arnoldas Lukošius, Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Tadeušas Rodz bei vyriausioji dispečerė Audronė Drabavičienė, BPC viršininkas Audrius Čiuplys, politikai Naglis Puteikis, Stasys Šedbaras, Stanislovas Buškevičius, Alvydas Dirsė, Valdas Skarbalius.

 

„Toliau žūsta žmonės, nesulaukę pagalbos. Visuomenė pyksta, o Bendrasis pagalbos centras teisinasi, kad jų algos mažos, jie gauna daug melagingų skambučių, na, o tie, kurie prisiskambina, kalba ir elgiasi netinkamai“, – laidos pradžioje rėžė vedėjas Kristupas Krivickas.

 

Filmavimo metu susisiekta su Lapių kelio avarijos liudininku. Pasipylus kaltinimams, kad tai jis kaltas dėl šio įvykio baigties, nes netinkamai kalbėjo su operatore, vyras išsakė savo nuomonę. „Tegul paviešina mano visą pilną įrašą. Teisingai, ten yra keiksmažodžių, aš to neneigiu, aš bendrauju su savo draugu, bet tai jau yra privatu. Bendrojo pagalbos centro darbuotojai nepasakiau nei vieno keiksmažodžio. Aš tik nurodžiau reikalavimus ir  pasakiau, kad reaguoti reikia greitai. O ji apsimetė, kad negirdi. Aš pasivijau vairuotoją, perdaviau jiems automobilio registracijos numerius, o tada jie man įjungė muzikėlę. Tai kur čia pagalba, kai svarbi kiekviena sekundė.“ – teigė avarijos liudininkas Donatas Mažeika. Tačiau paklaustas ar dar kartą papuolęs į tokią situaciją vėl skambintų į bendrąjį pagalbos centrą vyras pareiškė, kad tai yra jo pilietinė pareiga, todėl skambintų nedvejodamas. Taip pat kritikos šiai insitucijai negailėjo ir Dembavoje prieš du metus nužudytos merginos močiutė Elvyra Subienė. „Besivadovaudamas emocijomis bendrojo pagalbos centro vadovas viešai gelbėja savo ambicijas. Nuo mūsų amžiną atiilsį Evelinutės mirties praėjo daugiau kaip du metai ir niekas per tą laiką neuždraudė patiems mirties akivaizdoje ieškotis gelbėjimosi būdų. Devizas – „gelbėkis pats“, tebegalioja. Viešai matome, kad viso bendrojo pagalbos centro komanda, su vadovu priešakyje yra nepatenkinti jų ramybės sutrikdymu. Jeigu netyčia liksi gyvas gali iškarto atsiprašyti vadovo. Kaip ir mūsų Evelinutė atsidūrusi ant mirties slenksčio, šoko būsenoje, taip ir kiti asmenys galbūt šnekėjo nemandagiai, garsiai, tyliai, neadekvačiai.“ – pasipiktinimo neslėpė nužudytosios merginos močiutė.

 

LR_TV_G_Puteikis ir Mikalauskas

 

Vienas iš didžiausių šio centro darbo trūkumų yra tai, kad vis dar negalima nustatyti skambinančio žmogaus buvimo vietos. Politikas Naglis Puteikis nesusilaikė ir piktai pakomentavo: „Pinigus išvogė, o vietos nerodo iki pat šios dienos. Alytuje nerodė vietos, kai sudegė moteris. Nusibodo klausyti tokių dalykų. Seimas skyrė šimtus milijonų litų vietai nustatyti, tačiau iki šios dienos vieta tiksliai nerodoma. Panevėžyje dariau eksperimentą. Skambinau iš „Tele2”, ir parodė tikslų namą, kur aš stoviu. Vėliau bandžiau skambinti iš „Bitės“ ir „Omnitelio“ – špyga į nosį. Valstybė davė po keliolika milijonų kiekvienam ryšio operatoriui, kad nusipirktų įrangą ir tiksliai parodytų vietą, iš kur skambinama. „Tele2“ nusipirko sertifikuotą įrangą, kiti du operatoriai įrangą nusipirko iš kažkokio Šančių fabrikėlio. Vidaus reikalų ministerijos darbuotojai uždėjo parašą, kad įranga tinka ir veikia. Štai todėl Dembavoje sudegė mergaitė.“

 

Išklausęs visų susirinkusiųjų nuomones, vienas iš paskutinių patirtimi apie šią neveikiančią sistemą pasidalijo Gintaras Mikalauskas. „Į laidą atvykau manydamas, kad papasakosiu, kaip skambinau į 112, kaip sujungė ir nesujungė. O dabar, išklausęs šitų garbių vyrų, supratau: neduok Dieve, man teks skambinti dėl savęs ar savo artimųjų į 112, nes akivaizdu, kad iš ten nesulauksiu jokios pagalbos. Aš, kaip pilietis, kuo toliau gyvenu, tuo labiau suprantu, kad valstybėje, kurioje gimiau, gyvenu ir gyveno mano vaikai, ačiū Dievui, jau ne visi, yra labai prastai“, – mintis apie Bendrojo pagalbos centro darbą reziumavo žinomas aktorius.

 

Pokalbių šou ,,Ginčas“ – antradieniais 19.55 val. per ,,Lietuvos ryto“ televiziją.