Tie, kurie vaikystėje mokėsi groti kokiu nors muzikos instrumentu, gali džiaugtis. Naujausio tyrimo rezultatai parodė, kad žmonės, kurie vaikystėje lankė muzikos pamokas, senatvėje galėjo pasigirti geresne klausa.

 

Tyrimas buvo atliktas, siekiant išsiaiškinti, kaip greitai smegenys suvokia garsus. Dažniausiai manoma, kad kurtumas prasideda ausyse, tačiau iš tikrųjų ir smegenys padeda geriau girdėti. Jeigu smegenyse garsai atpažįstami per lėtai, gali būti sudėtinga klausytis pokalbio triukšmingoje aplinkoje (pavyzdžiui, restorane ar kalbantis telefonu).

 

Mokslininkai iš Ilinojaus universiteto (JAV) palygino 44 asmenų smegenų veiklą, kai jie klausėsi garso „da“. Kuo daugiau metų moterys ir vyrai buvo mokęsi groti muzikos instrumentu, tuo greičiau jų smegenų ląstelės (neuronai) atsakydavo į garso impulsą. Tie, kurie lankė muzikos pamokas bent 4 metus, buvo viena tūkstantąja sekundės dalimi greitesni už tuos, kurie niekada nesimokė. Rezultatai buvo tokie patys, nesvarbu, kokiu muzikos instrumentu (pianinu, smuiku, akordeonu ar kitu) asmuo mokėsi groti.

 

„Gali pasirodyti, kad būti viena milisekunde greitesniam yra nieko ypatingo, tačiau smegenys yra labai jautrios matavimams pagal laiką. Net viena milisekundė, per kurią sureaguoja milijonai neuronų, pagyvenusiems žmonėms gali reikšti labai daug“, – kalbėjo Teksaso universiteto neurologas Maiklas Kilgardas. Tyrimo rezultatai – geriausias įrodymas, kad mūsų sveikata senatvėje priklauso nuo to, kaip gyvename jaunystėje.

 

Tai ne pirmas toks tyrimas. Šiek tiek anksčiau neurobiologė Nina Kraus atliko tyrimą, kurio metu pastebėjo, kad pensininkai, visą gyvenimą groję kokiu nors instrumentu, greičiau atskirdavo garsus. Kiti tyrimai parodė, kad mokymasis groti muzikos instrumentu gali padidinti intelekto koeficientą. Be to, niekada nevėlu to pradėti mokytis! Išmokus groti kokiu nors instrumentu, bus lengviau išmokti naujų kalbų ar suprasti kitų žmonių jausmus. Tačiau didžiausi privalumai laukia tų, kurie mokosi muzikos, jausdami malonumą.