Dažnai sakoma, kad moterys kilusios iš Veneros, o vyrai – iš Marso. Bendraujant kartais atrodo, kad esame iš skirtingų pasaulių, o gal net planetų. Iš tikrųjų – moterys ir vyrai bendrauja skirtingai. Vis dėlto labai dažnai barniai ar pašliję santykiai „nurašomi“ kaip neišsprendžiami Veneros ir Marso ginčai. Kodėl taip nutinka, kad jūs kalbate „apie miltus“, o jūsų partneris „apie tiltus“? Ir ką daryti, kad santykiai taptų darnesni?

   

Šalin stereotipus

 

Sukurta daugybė anekdotų ir istorijų apie moterų ir vyrų nesusikalbėjimą. Smagu stebėti save iš šalies. Tačiau reikėtų būti atsargiems ir visų jų nepriimti kaip taisyklės. Kitais žodžiais tariant, nepasiduoti stereotipiniam mąstymui. Juk ne visi vyrai yra uždari, sakinio nesurezgantys ir jausmų nemokantys išreikšti nevykėliai. Ir ne visos moterys virkauja vos pažvelgusios į kūdikio veidą arba mėgsta plepėti telefonu ištisas valandas. Reikia nustoti manyti, kad vyrai elgsis tik vienaip, o moterys – kitaip. Realybėje būname visokie ir elgiamės dažniau atsižvelgdami į situaciją, o ne vis kartodami sau: „Esu moteris, todėl dabar turiu spygauti iš džiaugsmo. Esu vyras, todėl šiukštu neapkabinsiu savo mamos.“

   

Moteriškas ir vyriškas elgesys

 

Štai du pavyzdžiai, kaip moterys ir vyrai keičiasi moteriškuoju ir vyriškuoju bendravimo stiliais.

 

Operacinėje vyriausiąja chirurge dirba moteris. Negi tikitės (stereotipiškai mąstant taip turėtų būti), kad ji sprendimus priims tik pasitarus su visu personalu ir išklausius kiekvieno nuomonę? Arba leis pradedančiajai seselei susiūti pacientui pilvą vien dėl to, kad yra labai jautri, išsilavinusi ir nori padėti besimokančiajai? Ne, ji duos įsakymus, elgsis griežtai ir nesileis į jokias šnekas. Atrodo vyriška, tiesa? Tačiau tai nereiškia, kad grįžusi namo ji ir toliau bus reikli mama bei žmona. Gali būti, kad ji trokš išsipasakoti antrajai pusei, kokia netikša buvo ta seselė, kuri nesugebėjo paduoti adatos, ir kad reikia paskambinti pusseserei, nes jos jau seniai kalbėjosi. Staiga ji tapo moteriška…

 

Tą pačią dieną, kai chirurgė operavo ligonį, kitame miesto gale įmonės vadovas vyras sprendė, į kokį komandos formavimo užsiėmimą būtų geriausia vykti visiems darbuotojams. Ar jis turėtų liepti visiems tam tikrą valandą būti tam tikroje vietoje ir nepaisyti jų nepasitenkinimo? O gal pasielgti moteriškai ir paklausti darbuotojų nuomonės, kas jiems labiau patiktų, padiskutuoti su jais? Kažin ar sektųsi mokyti komandinio darbo piktus ir burbančius pavaldinius… Po darbo vadovas susitiko su draugais išgerti alaus ir pažiūrėti krepšinio rungtynių. Visos kalbos sukosi tik apie idiotus trenerius, girdėjosi daugiau keiksmų negu tikrų žodžių – bet jis jautėsi taip gerai pabendravęs su bičiuliais! Vyriška iki panagių, ar ne?

 

Taigi atsakykite – iš kur iš tiesų yra šie mūsų veikėjai – iš Marso ar iš Veneros? Tiesa ta, kad visi esame iš Žemės.

   

Santykių problemos ar būdas tobulėti?

 

Be abejo, reikia pripažinti, kad šis moteriškas ir vyriškas elgesys nėra išgalvotas. Kaip rodo statistika, tam tikras nuo lyties priklausantis mąstymo, elgesio, suvokimo ir jausmų reiškimas būdingas apie 55 % žmonių. Tačiau ką galima pasakyti apie likusius 45 %? Jie greičiausiai jaučiasi prastai, nes yra spaudžiami elgtis moteriškai arba vyriškai.

 

Galite išbandyti patys. Visą dieną stebėkite aplinkinius – kaip jie bendrauja, ką sako, kaip reaguoja į situacijas? Gali būti, kad pastebėsite, kad tik jūsų išrinktasis elgiasi labai stereotipiškai. Ką tai reiškia? Tai, kad jūsų santykių problemos glūdi visai ne skirtingose planetose, o apskritai bendravimo trūkume, jo kokybėje, pagrindinių psichologinių žinių neturėjime. Labai dažnai moterys ir vyrai ieško skirtumų negu bendrumų, o juos atradę laiko didžiausia santykių problema. Tuomet moterys verčia vyrus kalbėti tada, kai jie to nenori, o šie piktai atsikerta. Po kelių minučių vyriškis nori ramiai pasitarti, kokį filmą žiūrėti vakare, tačiau jo brangioji sėdi supykusi. Juk jis tariasi, t. y. ieško kompromiso…

   

Skirtumai, kurie gali pakišti koją

 

Reikėtų žinoti pagrindinius moterų ir vyrų bendravimo, sprendimų priėmimo, elgesio skirtumus. Kaip jau minėta, jie gali negalioti jums ar jūsų partneriui, tačiau likusiems 55 % yra svarbūs. Ką gali žinoti, su kuo teks bendrauti. Juolab, jeigu dar nesutikote savo antrosios pusės.

 
  • Moterys yra linkusios problemomis pasidalyti su kitomis moterimis. Vyrai užsisklendžia savyje, nes nemato prasmės asmeninių problemų patikėti kitiems.
  • Moterys orientuotos į santykių kūrimą. Jos ieško bendrumų su kitomis moterimis. Vyrai į kitus vyrus nežiūri kaip į galimus draugus. Jų tarpusavio bendravime svarbiau statusas, dominavimas.
  • Užmegzdamos ryšius moterys tai daro užduodamos klausimus pašnekovui ir dalydamosi savo patirtimi. Vyrai mėgsta kalbėti faktais, pateikti informaciją, klausimus ne užduoti, bet į juos trumpai atsakyti.
  • Jeigu moterys supyksta, tai turi įtakos tolesniam bendravimui su konkrečiu žmogumi. Supykęs vyras kitomis temomis dažnai gali bendrauti laisvai, jis moka atsiriboti nuo ginčytinos temos.
  • Kad atliktų užduotis darbe, moterys visų pirma kuria ryšius su kolegomis, aplinka. Vyrai iš pradžių atlieka užduotį, o jų santykiai su aplinkiniais kuriasi per patį darbo procesą.
  • Kartais kūno kalba gali suklaidinti. Klausydama moteris linksi galva tuo parodydama, kad klausosi. Jeigu pašnekovas yra vyras, jis tai supranta kaip sutikimą. Akivaizdu, kad nesusikalbėjimas čia neišvengiamas…
  • Klausydamiesi vyrai dažnai nerodo jokios reakcijos. Tuomet moterims atrodo, kad jie visiškai negirdi arba su jomis nesutinka.
   

Įdomūs faktai

 
  • Šiuolaikinėje visuomenėje nyksta ne tik moteriškas ir vyriškas elgesys, bet ir bendras lyčių skirtumas. Didžiausi pokyčiai įvyko XX a. Aiškiausias požymis – dėvimi drabužiai. Moterys okupavo kelnes, o vyrai vis dažniau išdrįsta pasirodyti su sijonais.
  • Daugybę amžių moterims nebuvo leista siekti aukštojo mokslo. Šiandien jos tai daro nesunkiai. Pasak statistikos, iš visų iškrentančių iš universiteto studentų net 80 % sudaro vyrai ir tik 20 % – moterys.
  • Pasiekimai sporto srityje taip pat panašūs. Teigiama, kad 2156 m. 100 metro bėgimo rungtyse moterys taps greitesnės už vyrus. Moterys sportininkės vyrus pavijo XX a. pabaigoje, o dar po gero šimtmečio, manoma, ir aplenks.
  • Senovėje merginos gyvendavo kartu su tėvais, kol ištekėdavo. Šiais laikais mamytės kotletus kepa apie 14 % 25–34 metų vyrams ir tik apie 8 % moterų.
  • Vyrams nenoras bendrauti kerta ir per kišenes, ir per laiko sąnaudas. Anglijoje, sudėjus visus vyrus, išvaistoma net 6 milijonai valandų ir daugybę pinigų kurui vien dėl to, kad iš principo nestojama paklausti kelio. Tad stipriosios lyties atstovams tenka sukti raktus ir kelio ieškoti patiems.