Nieko nenustebinsime, kad gazuoti gėrimai, nesvarbu, ar su cukrumi, ar be jo, sveikatai nėra labai naudingi. Tačiau kaip dėl selterio, gazuoto šaltinio vandens, mineralinio vandens ar tonikų? Yra duomenų, kad angliarūgštė gaiviuosiuose gėrimuose skatina kalcio pasišalinimą iš kaulų, sukelia dantų ėduonį ir dirgliosios žarnos sindromą, ir gali paskatinti svorio augimą, nepaisant kalorijų, cukraus ir skonio stipriklių, kurie randami įprastuose gazuotuose gėrimuose. Tačiau ar tai tikrai tiesa?

 

gerimai

Mitai ir tiesa apie gazuotus gėrimus:

 
  • Ar angliarūgštė gėrimuose skatina kalcio praradimą kauluose? Trumpai tariant: ne. 2006 metais buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 2500 žmonių, siekiant išsiaiškinti, ar gazuotų gėrimai turi įtakos kaulų tankio mažėjimui. Nors tyrėjai nustatė, kad kokokala moterims iš tiesų yra siejama su kaulų mineralų tankio mažėjimu, tačiau kiti, spalvoti gazuoti gėrimai, tokio paties neigiamo šalutinio poveikio neturi. Taip yra dėlto, kad koloje yra fosforo, kuris skatina kalcio pasišalinimą iš organizmo per inkstus.
 
  • Ar angliarūgštė gėrimuose sukelia dantų ėduonį? Jeigu tai tik gazuotas vanduo, kuriame nėra citrinų rūgšties arba cukraus, tuomet atsakymas yra: „Ne“. Tačiau gazuoti gėrimai, kuriuose yra papildomų ingredientų, yra tokia rizika. 2009 metų tyrimuose skelbiama, kad rūgštys ir cukrūs gazuotuose gėrimuose gali turėti rūgštinantį ir kancerogeninį poveikį bei skatinti dantų emalio eroziją. Vandens gazavimas – tai paprastas procesas, kai į paprastą vandenį pridedama suslėgto anglies dioksido (papildomai nededama rūgščių, cukraus ir druskos). Jeigu papildomų ingredientų dedama, danties ėduonies rizika didėja.
 
  • Ar gazuoti gėrimai sukelia dirgliosios žarnos sindromą? Nors angliarūgštė gazuotuose gėrimuose nesukelia dirgliosios žarnos sindromo, bet gali skatinti pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi ir sukelti dirgliosios žarnos sindromo paūmėjimus, jeigu gazuotus gėrimus vartoja angliarūgštei jautrūs asmenys. Todėl, jeigu vargina skrandžio sutrikimai arba paūmėjo virškinamojo trakto ligų simptomai, gazuotų gėrimų rekomenduojama vengti.
 
  • Ar gali gazuoti gėrimai skatinti svorio augimą? Grynas gazuotas vanduo yra geresnis pasirinkimas negu saldūs gazuoti gėrimai, tačiau net ir toks skatina alkio hormonų, ghrelino, išsiskyrimą vyrams labiau negu negazuotas vanduo. Jeigu ghrelino lygis yra aukštas, jaučiamas didesnis alkio jausmas ir didėja tikimybė, kad žmogus suvalgyti daugiau maisto negu turėtų. Tačiau dar reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų nustatyta, ar toks pats poveikis yra ir moterims.
 
  • Kaip išlikti sveikiems, vartojant gazuotus gėrimus? Svarbu skaityti etiketes ir vengti gazuotuose gėrimuose cukraus bei kitų maisto priedų, kurie gali daryti neigiamą poveikį kūnui ir dantims. Geriausia būtų nesirinkti gazuotų gaiviųjų gėrimų, kuriuose yra citrinų rūgšties ir saldiklių, bet gerti vandenį, tiek gazuotą, tiek negazuotą, kuris yra paskanintas šviežių vaisių gabalėliais, žalumynais, citrinų sultimis ar agurkų griežinėliais.