• Japonai didžiausiu delikatesu laiko fugu – nuodingiausią pasaulyje žuvį. Šią žuvį ruošia tik patyrę virtuvės šefai ir vis tiek – tai lyg rusiškos ruletės žaidimas. Nors negali būti tikri, ar liks gyvi, gurmanai šiai žuviai negaili liaupsių dėl tekstūros ir į vištieną panašaus skonio.
  • Jamaikoje auginama kriaušinė bligija skoniu panaši į ličius, tačiau vaisiuose yra tokių pavojingų medžiagų, kurie gali sukelti pykinimą, vėmimą, dehidraciją, komą ir net mirtį. Vaisiai ypač pavojingi vaikams ir tiems, kurių mityba nevisavertė. Tačiau tinkamai paruošta kriaušinė bligija yra neatsiejama Karibų tautinės virtuvės dalis.
  • Net toks prieskonis kaip muskatas gali būti mirties arba apsinuodijimo priežastimi. Naminiams gyvūnams muškatas, peruvinė pipirinė, paprika ir kai kurie kiti prieskoniai gali būti mirties priežastimi.
  • Pietryčių Azijoje parduodamas gyvačių vynas gaminamas iš gyvačių nuodų ir alkoholio. Manoma, kad šis antpilas turi gydomųjų savybių.
  • Šiaurės Italijoje populiarus avies pieno sūris su ypatingu ingredientu. Į jo vidų įdedama sūrinė musė, kuri sūryje padeda tūkstančius kiaušinėlių. „Casu Marzu“ sūris patiekiamas su gyvomis lervomis. Sūris tampa nuodingu, jei lervos ant jo nebegyvos. Prieš valgant sūrį, reikia nuo jo nuvalyti gyvius. Patekusi į žmogaus virškinimo traktą kirmėlė pradeda daugintis. Žmogus jaučia skausmą, vemia ir gali mirti.
  • Daugelis erškėtinių šeimos vaisių turi cianogeninių glikozidų, kurie juos prarijus išskiria vandenilio cianido dujas. Šių nuodingų medžiagų yra obuolių, vyšnių, slyvų, migdolų, abrikosų ir persikų kauliukuose.