Ryškiai oranžiniais žiedais žydinčios medetkos (lot. Calendula officinalis) ne tik gražios darželio gėlės, bet ir natūralūs vaistai nuo daugelio negalavimų. Vaistažolės natūraliosios medicinos žinovų vertinamos, nes turi antiseptinių, antibakterinių ir priešuždegiminių savybių. Gali padėti apsisaugoti nuo vėžinių susirgimų. Taip pat jos skatina žaizdų gijimą. Gydo nudegimus, vabzdžių įkandimus, bakterines odos infekcijas, karpas ir nuospaudas. Tinka egzemos ir kojų trofinių opų gydymui.

 

Lietuvių mėgstama gėlė žydi labai ilgai – nuo birželio iki spalio mėnesio. Kartais medetkos painiojamos su kita vaistažole arnika, kuri netinkamai vartojama gali kelti pavojų sveikatai, ypač sergantiems širdies ligomis. Tuo tarpu medetkos yra saugios vartoti. Medetkos gali užaugti iki 40 cm aukščio. Žiedai būna nuo geltonos iki oranžinės spalvos, lapai, palietus atrodo šiek tiek lipnūs. Žiedai skinami žydėjimo pradžioje. Įdomu, kad pastarosios gėlės žiedai neprasiskleidžia rytą, jei popiet pranašaujamas lietus. Todėl medetkų žiedus skinti reikia tik saulėtą dieną, geriausiai – vidurdienį.

 

Vaistams gaminti naudojamos medetkų žiedų ir lapų sultys arba vien tik džiovintų žiedlapių arbata. Šaukštelį džiovintų medetkų žiedlapių užpilti šaltu vandeniu ir palikti pritraukti, tada užvirinti. Reguliariai vartojama arbata valo kraują, gerina žarnyno, kepenų veiklą, padeda nuo viduriavimo, pūslelinės, jei padidėja limfmazgiai. Medetkos padeda peršalus, malšina gerklės skausmą ir gydo slogą. Asiūklio ir  medetkų nuoviras gydo negyjančias žaizdas, suskilinėjusius kulnus ir kojų venų opas.

 

Medetkų arbata naudinga moterims, kurios kenčia nuo priešmenstruacinio sindromo, skausmingų mėnesinių ar menopauzės. Medetkų nuoviras stiprina silpnus plaukus, padeda atsikratyti pleiskanų, suteikia varinį atspalvį rusviems ar šviesiems plaukams.