Hipnozė – senas reiškinys. Manoma, kad ją naudojo dar senovės šumerai 4 000 m. pr. Kr. Tai yra panaši į miegą būsena, tarpinė grandis tarp miego ir budėjimo, tačiau kaip iš tikrųjų veikia hipnozė, iki galo neišsiaiškinta dar ir šiandien.

 

Įdomu visais laikais

Kas yra hipnozė? Teoriškai ji apibūdinama kaip tikroviška, normali, lengva būsena, kuriai charakteringa intensyvi koncentracija (išorinių dirgiklių nejautimas), raumenų atpalaidavimas ir aukštas įtaigos laipsnis. Tačiau ne visada tai yra nekalta atsipalaidavimo priemonė, visai kas kita – masinė hipnozė. Turbūt daugelis prisimena, kaip tarybiniais laikais su visa šeima susėsdavo prie televizoriaus ekrano žiūrėti įžymiojo Anatolijaus Kašpirovskio seansų.

Gydytojai pasakoja, kad po jų pacientų padaugėdavo tiek greitosios medicinos pagalbos tarnyboje dėl paūmėjusių vidaus organų ligų, tiek psichiatrų kabinetuose. Masinėje (populiariojoje) kultūroje hipnozė suvokiama kaip metodas, kuriuo asmuo panardinamas į transą ir tuomet esą galima iš jo išgauti (sąmoningai neišgaunamą) informaciją, valdyti žmogų komandomis, „užprogramuoti“ tam tikriems veiksmams. Tačiau ar iš tiesų taip yra?

Garsūs hipnotizuotojai ir šiais laikais surenka dideles sales, o bilietai į jų gydymo seansus kainuoja nepigiai. Juose pabuvoję žmonės pasakoja, kaip į sceną pakviesti žiūrovai pasiekia gilaus transo būseną, skina ten neaugančias gėles ir po šio stebuklingo patyrimo pasveiksta nuo juos ilgai kankinusių ligų.

 

Pavojus sveikatai

Gydytojai išskiria atvejus, kai masinė hipnozė labai pavojinga. Jos pasekmės nenumatomos, sergant epilepsija, psichotiniais sutrikimais, pavartojus narkotinių preparatų, taip pat nėščioms moterims. Nors kai kurie iš šių atvejų yra reti, bet iš tiesų žmonių, kurie pasižymi ypatingu jautrumu ir lengvai susipainioja tarp realybės ir fantazijos, nemažai. Taip pat didelis pavojus kyla hipnoze slopinant skausmą, kai nenustatyta tikroji skausmo priežastis. Tuomet liga pamažu vystosi toliau, kol ją gydyti gali būti jau per vėlu.

Medicininės hipnoterapijos metu už išvedimą iš transo būsenos atsakingas hipnoterapeutas, o masinės hipnozės metu neatsakingas niekas. Visgi didžiausia netinkamo hipnozės taikymo žala yra psichologinė. Ne paslaptis, kad nemažai žmonių nemėgsta mąstyti, neturi savo pozicijos, lengvai pasiduoda kitų žmonių nuomonei. Jie linkę perimti minios nuotaiką ir tikėti stebuklingomis hipnotizuotojo galiomis, taip pat tuo, kad jų problemos gali išsispręsti stebuklingai.

 

Pagalba – tik profesionali

Hipnozė, skirtingai nei kiti psichoterapiniai metodai, nepadeda suvokti savo gyvenimo problemų ir jų išspręsti. Dėl to medicininę hipnozę taikantys gydytojai mano, kad svarbiausia pacientą kuo greičiau išmokyti autohipnozės – mokėti savarankiškai pasinaudoti transo būsena. Sveikatai pagerėjus, reikėtų pamažu, be jokių stebuklų imtis savo gyvenimo pertvarkymo. Atliekant masinę hipnozę, to pasiekti neįmanoma.

Kai kuriems žmonėms gali būti naudingi ir masiniai seansai, tačiau specialistai hipnozės niekada netaiko esant ūminei vidaus organų patologijai (apendicitui, miokardo infarktui, infekcijoms), esant hipertoninėms krizėms, kraujuojant ir pan., nes galima ligoniui smarkiai pakenkti. Tačiau kaip tokius ligonius atskirti atliekant masinius seansus per televiziją? Todėl masinė hipnozė taip ir nesulaukia specialistų pritarimo.

 

Svarbiausia suprasti pagrindus

Kaip ir bet kuri poveikio priemonė, įtaiga, dar vadinama hipnoze, puikiai gali būti panaudojama gydant. Deja, ją mielai saviems tikslams pasiekti naudoja ir šarlatanai – norėdami paveikti mases, išgarsėti ar tiesiog išvilioti pinigų iš kliento. Tai, kokiai įtakai pasiduodame, o kokiai ne – asmeninis, bet ne visada sąmoningas, pasirinkimas. Aišku viena – kuo daugiau žinosime apie neigiamą įtaką darančius hipnozės aspektus, tuo mažiau jai pasiduosime. Iš tiesų mes kasdien hipnotizuojame vieni kitus, to net neįtardami, tarkime, savo žodžiais, akimis ir pan.

Hipnozė, smegenų plovimas vyksta daugelyje „naujosios bangos“ dvasinių judėjimų. Jos požymių turi net tokie nekalti užsiėmimai kaip joga, o ką jau kalbėti apie manipuliaciją gerai išmanančių „koučerių“ siūlomas paslaugas. Panašūs „mokytojai“ puikiai moka pasimetusiam ir dažnai ne vien smalsumo, bet ir nelaimės vedamam žmogui pasiekti transo būseną. Tačiau kartu atsiranda ir didelė rizika tapti ne juokais priklausomam nuo tokių „mokytojų“. Taigi šiais laikais išmanyti apie hipnozę darosi tiesiog būtina.

 

Įdomūs faktai

  • Manoma, kad hipnozė naudota jau seniausiais laikais, pavyzdžiui, gydomosiose šventyklose Indijoje. Panašių užuominų randama ir Senovės Egipto raštuose, kuriuose kalbama apie gydymą hipnotine įtaiga.
  • Daktaras Džeimsas Esdelis atliko per 300 operacijų, kuriose skausmui malšinti buvo naudojama hipnozė, tačiau greitai atrasti cheminiai anestetikai šį metodą pakeitė.
  • Masinei hipnozei pasiduoda 40–75 proc. žmonių. Viešai atliekamais seansais daugeliui galima padėti atsikratyti ar sušvelninti lėtines neurozines ligas.
  • Masinės hipnozės elementus pasitelkti gali ir oratoriai, žinoma, kad juos efektyviai naudojo A. Hitleris.
  • Išmatavus smegenų skleidžiamas bangas hercais, matyti, kad natūralioje miego būsenoje jų dažnis mažesnis nei 8 hercai. Hipnozės poveikiui priskiriama 8–12 hercų, o nuo 13 hercų prasideda aktyvi smegenų veikla.
  • Nors manoma, kad užhipnotizuoti žmonės praranda valią, iš tikrųjų panorėję jie seansą gali nutraukti. Hipnozės metu sąmonė išlieka budri, žmogus žino, ką sako ir daro. Paciento negalima priversti elgtis priešingai jo norams, moraliniams įsitikinimams, todėl duomenys, gaunami hipnozės metu, nelaikomi itin rimtais.