Regis, kas dieną atsiranda bent po vieną, esą labai naudingą maisto produktą. Dar geriau, jei tas produktas, kuo mažiau žinomas, neseniai atrastas. Paprastai tokie produktai turi labai mažai kalorijų, bet labai daug vertingų maistinių medžiagų bei antioksidantų. Dabar pasaulyje didžiausias mados klyksmas – ispaninių šalavijų (čija) sėklos, dygliuotojo ožerškio (goji) uogos, bet antioksidantais ne mažiau turtingi ir įprasti maisto produktai: šilauogės, migdolai, žalioji arbata ir t. t.

 

antioksidantai

Antioksidantai labiausiai vertinami todėl, kad jie gali padėti laimėti kovą prieš vėžį. Žmogaus organizmas gali pats pasigaminti tam tikrą kiekį antioksidantų, tačiau jo nepakanka maksimaliai apsaugai užtikrinti. Todėl antioksidantų būtina gauti ir su maistu. Norint, kad organizmo apsauginė funkcija būtų stipri, reikia vartoti daug augalinio maisto, žolelių ir prieskonių.

 

Tai nereiškia, kad vartojant daug antioksidantų pavojingų ligų rizika išnyks. Tačiau jie padės ląstelėms kovoti su kenksmingais aplinkos veiksniais.

 

Kaip veikia antioksidantai? Antioksidantai organizme stabdo oksidacijos reakcijas. Oksidacija – tai medžiagų apykaitos procesas, per kurį mitochondrija sudega arba susijungia su deguonimi ir angliavandeniais, kad pagamintų energiją. Šis procesas vyksta ląstelėje, bet degimo metu iš jos pasišalina mažos dalelytės, kitaip vadinamos laisvaisiais radikalais. Pastarieji taip pat išsiskiria iš cheminių ir nuodingų aplinkos medžiagų. Laisvieji radikalai arba reaktyviosios deguonies formos ardo ląsteles, pažeidžia DNR, ląstelių membranas ir daugelį kitų kūno dalių. Į skirtingas kūno dalis patekę laisvieji radikalai gali sukelti kitokias, degeneracines ligas (vėžį, širdies ligas ir kt.). Norint išvengti ląstelių pažeidimų, būtini skirtingi antioksidantai. Geriausiai ištirti antioksidantai yra vitaminai C ir E. Todėl mityboje neturėtų trūkti įvairių antioksidantų.

 

Norvegijoje buvo atliktas tyrimas, kuries išmatavo antioksidantų vertę 31000 maisto produktų 23 kategorijose. Šiuo metu tai išsamiausia antioksidantų duomenų bazė pasaulyje. Pagal ją geriausi antioksidantų šaltiniai: prieskoniai, vaistažolės, uogos, riešutai, sėklos, žalioji ir žolelių arbatos, daržovės. Įdomu, kad augaliniame maiste antioksidantų yra maždaug 64 kartus daugiau nei gyvuliniame.

 

Kokius gėrimus vartoti, kad organizmas įsisavintų daugiau antioksidantų? Šių naudingų medžiagų daugiausia neapdirbtuose arbatžolių lapeliuose, arbatos milteliuose ir kavos pupelėse. Taip pat jų apstu vynuogių, granatų, slyvų sultyse. Kituose gaiviuosiuose gėrimuose antioksidantų yra minimaliai.

 

Kokius grūdus, dribsnius ir ankštines daržoves vartoti? Patys vertingiausi grūdai yra grikiai, soros, miežiai. Ryžiuose antioksidantų yra daug mažiau. Ankštinėse daržovėse antioksidantų yra vidutinis kiekis.

 

Visų rūšių riešutuose ir sėklose (graikiniuose, karijų, žemės riešutuose, saulėgrąžų sėklose) yra labai daug antioksidantų.

 

Smaližių džiaugsmui šokoladas taip pat yra geras antioksidantų šaltinis. Tačiau ne bet koks šokoladinis saldėsis, bet toks, kurio sudėtyje yra labai daug kakavos. Kuo daugiau kakavos, tuo daugiau antioksidantų. Šokoladas, kuriame yra labai daug kakavos, gali turėti daugiau antioksidantų negu grūdinės kultūros, bet vis tiek mažiau nei riešutai.

 

Iš uogų naudingiausios braškės ir šilauogės. Tačiau šios uogos savo maistine verte nusileidžia indiškiems agrastams (amla), mėlynėms bei erškėtuogių vaisiams.

 

Antioksidantų kiekį organizme padidina granatai, džiovinti obuoliai, citrinų žievelės, džiovinti abrikosai ir slyvos.

 

Antioksidantais turtingiausios daržovės: svogūnai, česnakai, lapiniai kopūstai, artišokai, raudonos ir žalios aitriosios paprikos.

 

Pagardinti patiekalus rekomenduojama antioksidantų turtingais prieskoniais, pavyzdžiui, gvazdikėliais, mėtomis, kvapiaisiais pipirais ir čiobreliais.

 

Vaistiniuose augaluose didžiausia antioksidantų koncentracija Drakonų kraujo medžių žievėje, agrastiniuose lapainiuose, karpotuosiuose viršūkliuose ir plaukuotuosiuose viršūkliuose, indiškuosiuose lapainiuose, pilkuosiuose viršūkliuose.

 

Antioksidantų randama sriubose, padažuose, užpiluose, pavyzdžiui, pomidorų padažuose, bazilikų peste, garstyčių pastoje ir saulėje džiovintuose pomidoruose.

 

Vis dėlto būtina pažymėti, kad aklai sekti šiuo antioksidantų planu nereikėtų. Į šį planą įtraukti toli gražu ne visi organizmui naudingi maisto produktai. Be to, trūksta tyrimų, kurie nustatytų, kaip jie iš tiesų veikia organizmą ir padeda išvengti ligų. Mitybą reikia rinktis, atsižvelgiant į daugybę veiksnių (alergijos, kūno masės indeksas, virškinimo sutrikimai, kitos ligos), todėl vien antioksidantų vartojimas gali neužtikrinti sveikatos pagerėjimo. Ar reikėtų vartoti antioksidantų maisto papildus – diskutuotinas klausimas. Viena vertus juose yra koncentruotas antioksidantų kiekis, bet, kita vertus, šie antioksidantai gali būti sunkiau įsisavinami negu iš natūralių maisto produktų.