Gydytojo priimamasis tikriausiai yra vienintelė vieta, kur derėtų ištirpti pilkoje minioje. Nenorėkite išskirtinumo ir originalumo. Jį pasilikite savo grožiui išryškinti ar būsto interjerui. Jei lietuvis suserga mažai girdėta liga, jam gali atrodyti, kad jis toks vienintelis. Savo mažame krašte jis gali ir nesutikti likimo draugo. Jei žinai diagnozę – sėsk prie kompiuterio, nes panaršęs po internetą gali sužinoti, kad pasaulyje tokių kaip tu yra daugiau. Tik žinojimas, kad tu toks ne vienintelis, ne visada suteikia galimybę pasveikti.

Ligų – milijonas…

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, žinoma apie 5 000 retų ligų. Kitų šaltinių teigimu, jos gali siekti 7 000–8 000. Tikslaus skaičiaus nustatyti neįmanoma, nes naujų ligų atrandama beveik kasdien. Retoms priskiriamos įvairios paveldimos ligos, dažniau pasitaikančių ligų retos formos ir vadinamosios „atogrąžų ligos“, mažai pasitaikančios Europoje ir Amerikoje.

 

Žuvies kvapo sindromas

Trimetilaminurija – retas medžiagų apykaitos sutrikimas. Pūvančios žuvies kvapo, sklindančio iš burnos, išsiskiriančio per šlapimą ir prakaitą, negali panaikinti jokia parfumerija ir higienos priemonės. Dezodorantų, kvepalų ir supuvusios žuvies kvapo mišinys – košmaras ne tik pačiam žmogui, bet ir aplinkiniams. Gydymo nėra, tačiau ligos simptomus galima sušvelninti laikantis dietos – reikėtų vengti, pavyzdžiui, kiaušinių, ankštinių daržovių, tam tikrų mėsos, žuvies ir kitų maisto produktų, kurių sudėtyje yra cholino, karnitino, azoto, sieros ir lecitino.

 

„Morgellons“ liga

Viena naujausių keistų ligų, sukėlusi daugybę spėliojimų ir primenanti siaubo filmą – sindromas, kai žmogus jaučiasi taip, tarsi po jo oda knibždėtų, geltų, dilgintų didžiulė svetimkūnių gauja. Pirmasis simptomas – opa, o ją ištyrus buvo pastebėta, jog ji apraizgyta raudonomis, juodomis, mėlynomis ir baltomis gijomis. Tas spalvotas gijas vėliau pacientai traukia iš savo kūno… Pabrėžiama, kad tie plaukeliai – nėra įprasti žmogaus plaukai, taip pat nei dirbtiniai, nei augalinės kilmės dariniai. Nesutariama, ar tai psichinė, ar dermatologinė liga. Skleidžiama teorija, kad tai nanotechnologijų išrasti mikroskopiniai „robotai šnipai“, slapta paleisti šniukštinėti po žmonių organizmus.

 

Dramblialigė

Šia liga, dar vadinama elefantiaze, serga net 120 mln. žmonių visame pasaulyje. Ją sukelia parazitiniai kirminai, kuriuos į kraują įsodina apsikrėtę moteriškosios lyties uodai. Kirminų lervos pasiskirsto visoje kraujo sistemoje ir, susirinkus didesniam kirminų kiekiui vienoje organizmo vietoje, gali sutrikti kraujotaka. Dėl to supančiuose audiniuose prisikaupia vandens ir žmogaus galūnė išpampsta it balionas. Ligos simptomai dažniausiai pasireiškia tik praėjus keleriems metams po užkrėtimo. Ši liga gali atsirasti ir dėl įgimtos limfinės sistemos sutrikimo, po įvairių ligų (rožės, sifilio, tuberkuliozės), traumos, smarkaus nudegimo, spindulinio gydymo.

 

Progerija

Liga, kurią sukelia smulki mutacija žmogaus genetiniame kode, verčia naujagimių organizmus senti nenatūraliai greitai. Progerija sergantys vaikai daugumą senatvės simptomų – plikimą, širdies ligas, silpnėjančius kaulus ir artritą – patiria iki ankstyvos paauglystės. Vidutiniškai jie gyvena iki 13-os metų. Laimė, liga itin reta: visame pasaulyje ja serga tik 48 žmonės, ji pasitaiko maždaug vienam iš 8 mln. naujagimių. Nors šia liga gali sirgti įvairioms etninėms grupėms priklausantys vaikai, sergančiųjų šia liga išvaizda yra labai panaši… Deja, vaistų nuo šios ligos neišrasta iki šiol, o gydymas, norint sušvelninti požymius, taip pat labai neproduktyvus.

 

Mėlynos odos liga

Apie 1800 m. buvo užfiksuota, kad Kentukyje, JAV, gyveno Martino Fugate šeima, kurios kai kurių narių melsva odos spalva būdavo perduodama iš kartos į kartą. Žinoma, kad Martino žmona Mari sirgo reta paveldima liga – methemoglobinemija. Tai liga, kai kraujyje susidaro pernelyg daug neįprastos formos hemoglobino, kuris negali veiksmingai išnešioti deguonies po organizmą. Pasekmė – arterinis kraujas vietoj šviesiai raudonos spalvos būna tamsaus šokolado spalvos ir dėl to baltaodžių oda pamėlsta. Jei abu tėvai turi šį geną, palikuonių oda bus melsva. Kadangi ši giminė gyveno gana izoliuotai ir santuokos buvo dažnos tarp artimų giminaičių – pusbrolių ar pusseserių – mėlynaodžių buvo nemažai. Tik apie 1960 m. Fugate šeimos nariais susidomėjo gydytojai ir buvo greitai rastas sprendimas: pasiūlyti vaistai, kompensuojantys trūkstamą fermento kiekį kraujyje. Ir taip pirmą kartą savo gyvenime mėlyni žmonės pavirto paprastais baltaodžiais.

 

Pica – ne ta, kurią valgome

Žmonės, sergantys pica, turi nesuvaldomą poreikį valgyti ne maisto produktus, pavyzdžiui, smėlį, popierių, klijus, molį, skalbiamuosius miltelius, muilą, metalą, monetas, kreidą, baterijas ir net dantų šepetėlius… Nėščiosios dažnai trokšta valgyti anglį, kai kurios – geležį. Dažniausiai šis sutrikimas kamuoja vaikus ir moteris. Nors sutrikimas siejamas su mineralų trūkumu organizme, specialistai iki šiol nežino, nei kas sukelia šią ligą, nei kaip ją gydyti. Vis dėlto šiais laikais toks ne maisto produktų valgymas, kuris normaliai būtų vadinamas picos liga, tam tikrose kultūrose yra magijos, gydymo metodų ar religinių ceremonijų dalis.

 

„Alisos Stebuklų šalyje“ sindromas

Jei esate skaitę Luiso Kerolio knygą apie Alisą, galbūt prisimenate, kad mergaitei ištįsdavo kaklas arba iš kūno likdavo tik galva ir smakras skaudžiai atsitrenkdavo į žemę. Tikros haliucinacijos: nereikėjo Alisai krimstelėti to grybo ar kreminių pyragaičių… Tuos, kurie turi Alisos sindromą, kankina panašios fantazijos. Nieko gero. Reikia gydyti. Galbūt pats L. Kerolis, sukūręs tokią fantasmagorišką knygą, pats sirgo savo veikėjos vardu pavadinta liga? Galbūt. Vadinamuoju Alisos sindromu serga žmonės, turintys du neurologinius sutrikimus: mikropsiją ir makropsiją.

Mikropsija verčia matyti objektus mažesnius nei jie yra iš tiesų, o makropsija – didesnius. Alisos sindromu sergantys žmonės objektus vienu metu mato iš labai arti ir iš labai toli. Tai psichopatologinis sindromas, pasireiškiantis iškreiptu paciento erdvės, laiko ir kūno suvokimu. Ligonis jaučia, kad pakito viso kūno ar jo dalių forma ir dydis, regi haliucinacijas, pajunta lengvumą ir tarsi pakyla į orą, sutrinka laiko samprata. Dalis ligonių ir jų šeimos narių yra sirgę migrena.

 

Brangiausios ligos, kurios tiesiogiai susijusios su gyvenimo būdu:

  • Cukrinis diabetas
  • Hipertenzinės ligos
  • Inkstų, plaučių, stuburo, širdies, protinės (smegenų) ligos
  • Osteoartritas
  • Įvairios traumos
  • Vėžiniai susirgimai