Leptinas yra pagrindinė organizme išsiskirianti medžiaga, nuo kurios priklauso energijos metabolizmas. Leptinas, kilęs iš graikų kalbos žodžio „λεπτός“, reiškiančio „lieknas“, yra hormonas, nuo kurio priklauso, ar žmogus bus lieknas ar nelabai. Hormonas savaime gaminasi riebaliniame audinyje ir veikia kaip tarpininkas tarp virškinimo sistemos ir smegenų. To pakanka, kad leptinas būtų laikomas pagrindine medžiaga, reguliuojančia metabolizmą ir palaikančią energijos pusiausvyrą. Nuo leptino priklauso ne tik svoris, bet ir elgesys bei nuotaika. Jokia gyva būtybė žemėje negali gyventi ir atlikti sudėtingus veiksmus, neturėdama jėgų ir energijos.

 

"leptinas"

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad leptinas susijęs ne tik su maistu, bet ir motyvacija, nuotaika, elgesiu, seksualiniu aktyvumu ir pan. Nuo to, kiek yra energijos, priklauso, kokie bus žmogaus veiksmai. Energijos žmogus daugiausiai gauna iš maisto produktų.

 

Didžiausia grėsmė organizmui – alkis arba maisto trūkumas. Istoriškai taip susiklostė, kad kilus badmečiui, visų gyvų būtybių organizmų procesai sulėtėja, kūnas ima eikvoti anksčiau sukauptą energiją, kad išgyventų iki geresnių laikų. Daugelis gyvūnų, prasidėjus badmečiui, gali užmigti žiemos miegu (hibernuoti).

 

Trūkstant maisto organizmas išmoksta prisitaikyti. Kūnas stengiasi kuo labiau sulėtinti kalorijų įsisavinimą. Dėl to sulėtėja fizinė veikla, sumažėja motyvacija bei darbingumas, slopinamos seksualinės bei reprodukcinės funkcijos. Atsiranda skydliaukės ir kiaušidžių veiklos sutrikimų. Atsigauti po energijos taupymo periodo padeda daug kalorijų, riebalų turinti dieta.

 

Kai organizmui trūksta energijos, jis bando išgyventi bet kokia kaina. T. y. sulėtina medžiagų apykaitų ir energijos suvartojimą, tampa imlesnis bet kokioms alternatyvoms, suteikiančioms greitą energiją. Žmogus tampa vangus ir tingus. Ilgainiui jam tampa sunku net atsistoti nuo sofos, nes organizmas liepia maksimaliai tausoti jėgas ir energiją (kuo mažiau judėti, šypsotis, juokauti, džiaugtis gyvenimu).

 

Nereikėtų galvoti, kad energijos taupymo režimas visada yra blogai – mūsų protėviams jis padėjo išgyventi sunkius laikus. Problemų atsiranda, kai ši organizmo reakcija sutrinka.

 

Jeigu energijos per daug, smegenys siunčia signalą, kad reikia sudeginti riebalų perteklių. Dėlto net esant normaliai hormonų veiklai žmonės gali būti linkę persivalgyti ir priaugti svorio. O jeigu energijos nepakaka, organizmas pradeda ją taupyti. Įdomu, kaip leptinas veikia, kai organizmas turi daug energijos.

 

Kokią įtaką hormonas leptinas daro žmogaus organizmui:

 
  • Nuo hormono leptino priklauso žmogaus kūno masė. Skatina kūno svorio augimą, kritimą arba padeda palaikyti tokį patį. Skatina baltųjų kūno riebalų masės ir trigliceridų sumažėjimą. Leptinas taip pat skatina svorio kritimą, nepriklausomai nuo maisto suvartojimo, nes padidina termogenezę, t. y. šilumos gamybą ruduosiuose riebaluose.
 
  • Hormonas leptinas reguliuoja apetitą. Leptinas slopina apetito jausmą, kylantį smegenyse. Sustiprina sotumo jausmą ir apsaugo nuo persivalgymo. Manoma, kad jis veikia pagumburio – posmegeninę liauką, neleisdamas išsiskirti neuropeptidui, sukeliančiam alkio jausmą ir taip reguliuoja apetitą.
 
  • Hormonas leptinas veikia medžiagų apykaitą. Slopina insulino išsiskyrimą. Normalizuoja ir pagerina skydliaukės funkciją.
 
  • Skatina rudųjų riebalų susidarymą. Hormonas leptinas didina lipolizės ląstelių kiekį ruduosiuose riebaliniuose audiniuose (kitaip tariant, riebalai paverčiami šiluma ir energija).
 
  • Hormonas leptinas ir simpatinė nervų sistema. Leptinas stimuliuoja simpatinės nervų sistemos veiklą, kuri padeda pasiruošti kovai ir kitiems nenumatytiems veiksmams, reikalingiems išgyvenimui.
 
  • Hormonas leptinas didina aktyvumą ir ištvermę. Vienas iš galimų paaiškinimų, padidėja glikogenolizės ir gliukozės įsisavinimas griaučių bei raumenų sistemoje. Leptinas – hormonas, būtinas tiek fizinei, tiek psichinei žmogaus sveikatai.
 
  • Hormonas leptinas gerina nuotaiką, slopina depresiją. Kai organizme sumažėja leptino, gali padidėti nerimo jausmas, atsirasti slogių minčių, kamuoti apatija ir mieguistumas.
 
  • Hormonas leptinas didina atsparumą stresui, mažina nerimą.
 
  • Hormonas leptinas gerina bendrą organizmo sveikatos būklę. Stiprina kaulus, skystina kraują, gerina skydliaukės, kepenų ir kitaus vidaus organų veiklą.
 
  • Hormonas leptinas atsakingas už seksualumą. Didina libido, reguliuoja mėnesinių ciklą ir reprodukcinių organų veiklą, padeda greičiau pastoti. Moteris, kurios organizmas prasčiau toleruoja leptiną, sunkiau pastoja. Vyrams leptinas ne tik reguliuoja apetitą ir medžiagų apykaitą, bet ir didina testosterono lygį. Nustatyta, kad testosteronas susijęs su kūno mase, liemens apimtimi, atsparumu insulinui ir leptino pertekliumi.
 
  • Leptino veiklos sutrikimai didina metabolinių ligų išsivystymo riziką. Tokios ligos – tai diabetas, hipertenzija ir pan. Per didelis leptino kiekis skatina trombozių atsiradimą. Galima daryti išvadą, kad bet kokie leptino nukrypimai nuo normos daro neigiamą poveikį sveikatai ir kūno išvaizdai.