Kai prasideda šaltasis metų sezonas, diena, regis, niekada neišaušta. Ar rytas, ar vakaras – lauke tamsu, šalta ir šlapia. Mintis apie sportą atvirame lauke norisi kuo greičiau vyti šalin, kaip kokį košmarą.

 

dietos

Vasarą motyvacijos toli ieškoti nereikia. Tačiau rudenį ir žiemą keltis anksti rytais, kad būtų laiko mankštai, valgyti dietinius produktus – išbandymas. Šiuo metų laiku labiausiai norisi apsirengti šiltais ir jaukiais drabužiais, susirangyti ant sofos ir mėgautis šiltu, nors ir kaloringu maistu.

 

Tačiau šaltymetis – tai ne priežastis apsileisti, nes sportuoti galima ir neišėjus iš namų, o dietinis maistas gali būti taip pat šildantis ir suteikiantis energijos, bet ne nereikalingų kalorijų. Prieš didžiąsias metų šventes, daugelis svajoja numesti keletą kilogramų. Populiariausias būdas tai padaryti – laikytis trumpų, bet efektyvių sriubų dietos. Nors pagal šiuos mitybos planus suvartojama labai mažai kalorijų, bet vartojamas šiltas produktas, kuris suteikia energijos ir šilumos net ir žvarbiausią dieną. Laikantis ne tokios griežtos sriubos dietos, rekomenduojama per dieną suvalgyti vieną pagrindinį patiekalą (pageidautina šiltą ir pagardintą šildančiais prieskoniais: pipirais, kardamonu, cinamonu, paprika, imbieru, krienais) ir sriubos, tiek, kiek norisi. Laikantis tokios dietos per savaitę įmanoma numesti 2 – 3 kilogramus.

 

Labai dažnai nepavyksta atsikratyti svorio dėl virškinimo sutrikimų, vidurių pūtimo. Nemalonius pojūčius paprastai sukelia tam tikrų maisto produktų netoleravimas. Atsikratyti šios problemos ir sulieknėti gali padėti nedideli mitybos pokyčiai: vartoti mažiau arba atsisakyti kviečių produktų. Daugeliui žmonių tai padėtų išvengti virškinimo sutrikimų ir numesti 0,5 – 1,5 kg per savaitę. Vietoj kviečių į mitybą įtraukti glitimo neturinčias grūdines kultūras: avižas, soras, sorgas, kukurūzus, grikius, ryžius. Kiti maisto produktai, kurie padeda nuo pilvo pūtimo: jautiena, ėriena, kiauliena, vištiena, žuvis, pienas, varškė, jogurtas, sūris, grietinė, ruginė duona, visi vaisiai ir daržovės.

 

Daugelis žmonių klysta manydami, kad daugiausiai energijos suteikia ir šildo organizmą tie maisto produktai, kurie kelia cukraus lygį kraujyje. Kai trūksta energijos, visų pirma reikėtų ne skubėti prie šaldytuvo, o atverti langą ir įkvėpti gaivaus oro, paskui išgerti stiklinę kambario temperatūros vandens. Mieguistumas dažniausiai būna ne dėl maisto, bet dėl deguonies trūkumo. Energija gaunama iš kalorijų, bet tai nereiškia, kad kuo daugiau suvartojama maisto, tuo daugiau energijos. Visos perteklinės kalorijos organizme kaupiasi kaip riebalai.

 

Tam, kad energijos šaltymečiu nepritrūktų, būtina riboti angliavandenių suvartojimą. Valgyti daugiau baltymų, kurių yra liesoje jautienoje, nugriebtame piene, kalakutienoje ir vištienoje, kiaušiniuose, jūros gėrybėse. Beje, šiek tiek angliavandenių prieš miegą gali padėti greičiau užmigti. Taip pat sveika kartais išgerti kavos. Įrodyta, kad kava slopina blogų cheminių medžiagų įsisavinimą iš maisto. Todėl šį gėrimą rekomenduojama vartoti po valgio.

 

Laikytis dietos – tai nereiškia, kad reikia atsisakyti visų mažų gyvenimo malonumų. Pavyzdžiui, juodasis šokoladas, kurio sudėtyje yra daug kakavos, yra labai naudingas produktas ir jis net gali padėti numesti svorio. Pavyzdžiui, laikantis šokolado dietos, kiekvieną kartą pavalgius, reikia suvalgyti vieną langelį juodo šokolado. Antioksidantų turtingas saldumynas turi mažiau cukraus nei kiti saldumynai ir net šiek tiek greitina medžiagų apykaitą.

 

Alkti taip pat nereikia laikantis Skarsdeilo dietos. 7 – 14 dienų mitybos planą sudarė amerikiečių gydytojas Hermanas Tarnoweris. Dietos principas: mažai riebalų, mažai angliavandenių ir daug baltymų. Kitaip nei laikantis griežtos Atkinsono dietos, galima vartoti vaisius ir duoną. Per 2 savaites galima numesti iki 10 kilogramų.

 

O kaip dėl sporto? Šaltuoju metu treniruočių sale galima paversti savo namus. Fizinė veikla, deginanti kalorijas – tai ne tik specifinis sportas, bet apskritai visa veikla, kuri lemia padažnėjusį širdies plakimą. Todėl šaltymečiu rekomenduojama dažniau lipti laiptais, įsijungti mėgstamiausią dainą ir pašokti, sportuoti pagal vaizdo įrašus arba instrukcijas knygose ir žurnaluose, šokinėti per virvutę, bėgti ant bėgimo takelio, sukti lanką ir panašiai.

 

Maisto produktai, kurie gali padėti tirpdyti kilogramus šaltuoju laiku: avižų košė, didysis greipfrutas, saulėgrąžų sėklos, medus, bertoletijos (braziliški) riešutai, kokosų pienas, rėžiukai, ispaninių šalavijų sėklos, juodasis šokoladas, graikiškas jogurtas, įvairių rūšių grybai, mandarinai, kepenys, kefyras ir t. t.