Lapkritis visame pasaulyje laikomas mėnesiu, skirtu įspėti apie vyrams gresiančias ligas, ypač apie prostatos ir sėklidžių vėžį. Šiuo laikotarpiu skatinama daugiau dėmesio skirti sveikatai, atviriau kalbėti apie sveikatos problemas ir ieškoti profesionalios medicinos pagalbos.

 

usai

Šios ligos kelia didelį rūpestį. Pakanka pažvelgti į statistiką, kuri sako, kad 1 iš 6 vyrų per visą savo gyvenimą, yra diagnozuojamas prostatos vėžys. Sėklidžių vėžys – dažniausia vyrų nuo 15 iki 35 metų onkologinė liga. Vyrai, kurie sėdi ilgiau nei 6 valandas per dieną, turi 18 % didesnę riziką mirti nuo širdies ligų ir 7,8 % didesnę riziką mirti nuo diabeto negu tie stipriosios lyties atstovai, kurie sėdi 3 arba mažiau valandų per dieną. Kasmet visame pasaulyje įvyksta 5,3 milijonų mirčių dėl nepakankamo fizinio aktyvumo. 24 % vyrų rečiau kreipiasi į gydytojus, pajutę negalavimus, negu moterys.

 

Svarbiausias šio mėnesio simbolis – ūsai kaip tikrojo vyriškumo ženklas. Vyrai skatinami bent šį mėnesį nesiskusti ant veido augančių plaukų. Šį ženklą taip pat naudoja įvairios pasaulinės labdaros organizacijos, skatinančios atkreipti dėmesį į vyrus kamuojančias problemas.

 

Įdomu, kad veido plaukų spalva ir tekstūra gali skirtis nuo tų, kurie auga ant galvos. Plaukų svogūnėliuose gali būti skirtinga pigmentacija, todėl ūsai ir barzda gali būti tiek šviesesnė, tiek tamsesnė už galvos plaukus. Taip pat veido plaukai gali būti skirtingo atspalvio. Dėl nuolatos patiriamos įtampos ūsai gali pražilti, dėl prastos mitybos – prarasti žvilgesį, dėl išorinių veiksnių (pavyzdžiui, saulės šviesos) – nublukti arba išretėti. Tam, kad taip nenutiktų veido plaukais reikia rūpintis ne mažiau nei galvos. Rekomenduojama kiekvieną dieną naudoti nenuplaunamą kondicionierių, kuris apsaugotų plaukus nuo ultravioletinių spindulių žalos. Be to, būtina sveikai maitintis. Mityboje neturėtų trūkti biotino, kurio yra kiaušiniuose, riešutuose, bananuose ir grybuose. Vidutiniškai per dieną veido plaukai paauga 0,4 mm. Beje, vešlūs ir žvilgantys viso kūno plaukai – tai rodiklis, kad su sveikata viskas gerai. Galima teigti, kad rūpinantis išvaizda, taip pat pasirūpinama ir savo sveikata ir bendra savijauta.

 

Prostatos vėžio diagnozę dažniausiai pirmą kartą išgirsta vyresnio amžiaus vyrai (virš 65-erių metų). Rizika susirgti šia liga padidėja, jei šeimoje yra sirgusiųjų šia liga iki 60 metų. Nors sakoma, kad Afrikos gyventojai turi didesnę riziką susirgti šia liga, bet ji kasmet pasiglemžia daugybę, skirtingo amžiaus baltosios rasės vyrų gyvybių. Pavojingos ligos galima išvengti, laikantis taisyklingos mitybos principų ir reguliariai mankštinantis.

 

Prostatos vėžys iš pradžių gali nepasireikšti jokiais simptomais. Tačiau, kai liga ima progresuoti, atsiranda įvairių šlapimo takų sutrikimų, kraujas šlapime ir spermoje, skausminga ejakuliacija, retesnės erekcijos, skausmas apatinės nugaros, klubų ir pilvo srityse.

 

Sakoma, kad išvengti šių ligų gali padėti reguliarus seksas. Anot naujausio britų tyrimo, vyrai, kurie turėjo lytinių santykių su daugiau nei 20 moterų, turėjo 28 % mažesnę riziką susirgti šia onkologine liga. Taip pat jie turėjo 19 % mažesnę riziką, kad susiformuos agresyvūs augliai. Priešingai celibatas arba susilaikymas nuo sekso tikimybę susirgti gyvybei pavojinga liga padidino net du kartus. Seksas veikia kaip profilaktinė priemonė, nes ejakuliacijos metu iš prostatos pasišalina daugybė vėžį sukeliančių cheminių junginių. Kita vertus, riziką gali sumažinti ir dažni seksualiniai santykiai su nuolatine partnere, ir masturbacija. Mokslininkai nelinkę teigti, kad vienintelis būdas išvengti prostatos vėžio – tai miegoti su daugybe skirtingų moterų. Tačiau yra įmanoma, kad daug skirtingų sekso partnerių gali labiau jaudinti ir lemti dažnesnę vyro ejakuliaciją, kuri padeda išvengti vėžio.

 

Svarbiausia reikia atsiminti, kad reguliarus sveikatos tikrinimas vidutinio amžiaus vyrams gali padėti diagnozuoti ligą pačioje pradžioje, kai ją išgydyti nesudėtinga. Ankstyvoje stadijoje prostatos vėžys nustatomas pagal kraujo tyrimą.