Spalio 25 dieną, kaip ir kasmet, laikas bus atsukamas viena valanda atgal. Tuo bent kelias dienas džiaugsis tie, kurie mėgsta ilgiau pagulėti lovije, nes iš pradžių atrodys galima ilgiau pamiegoti. Laiko persukimas dažnai kritikuojamas, kaip sutrikdantis natūralų žmogaus paros ritmą. Kita vertus, laikas persukamas ne veltui, todėl nereikia manyti, kad valdantieji nori pakenkti paprastiems žmonėms.

 

"laiko persukimas"

Priežastys, kodėl laiko persukimas yra žalingas:

 
  • Padidėja rizika papulti į automobilių avariją. Vairuoti automobilį, kai merkiasi akys, labai rizikinga. Tačiau mieguistumas aplanko ne tik po vidurnakčio, bet ir savaitę po to, kai persukamas laikas. JAV duomenimis, šiuo metu įvyksta 7 % daugiau incidentų kelyje. Rytais nelaimių dar labiau padaugėja (14 %). Kas lemia šį chaosą? „Tiesiog dėl laiko pokyčių, krenta darbingumas. Pažintiniai gebėjimai smunka. Jums nebūtinai turi trūkti miego, kad sutriktų bioritmai, nuo kurių priklauso produktyvumas“, – aiškino Oregono valstijos miego ir nuotaikos sutrikimų laboratorijos direktorius dr. Alfredas Lewy. Vairavimas tamsiuoju paros metu gali būti kaltas dėl nelaimingų atsitikimo vakarais. „Persukus laiką vakarai tampa valanda ilgesni, nors socialinis gyvenimas nepasikeičia. Dėlto galite jaustis šiek tiek labiau pavargę dienos pabaigoje“, – teigė Pensilvanijos universiteto psichiatrijos dėstytojas Michaelis Gardneris. Vairuotojams gali reikėti šiek tiek daugiau laiko, kol jie prisitaikys prie vairavimo tamsiuoju paros metu, nes per vasarą jie buvo įpratę važinėti, kai lauke šviesu.
 
  • Pablogėja miego kokybė. Daugelis miegalių džiaugiasi, kad paskutinį spalio sekmadienį pasukus laikrodžio rodykles atgal, atsiranda papildoma valanda miego. Gali būti, kad tai netiesa. Labai mažai įrodymų, kad žmonės pasinaudoja šiomis papildomomis 60 minučių. Tiesa ta, kad staigūs laiko pokyčiai kaip tik gali lemti miego trūkumą visą savaitę, kol organizmas galiausiai prisitaiko. Žmonės gali neiti miegoti ilgiau (pasukus laikrodžio rodykles atgal), nes neima miegas vakarais, o rytais jie nemiega valanda ilgiau, nes juos pažadina vidinis kūno laikrodis. Taigi žmonės negauna papildomos valandos šeštadienio ir sekmadienio naktį ir visą savaitę miega trumpiau nei įprastai.
 

Priežastys, kodėl laiko persukimas yra naudingas:

 
  • Sumažėja rizika patirti širdies priepuolį. Įdomu tai, kad laikrodžių pasukimas valanda atgal sumažina yra naudingas sergantiems širdies ligomis. 2014 metais JAV buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 42 620 žmonių, parodęs, kad širdies priepuolių sumažėjo 21 %, praėjus vos kelioms dienoms (antradienį), kai buvo persuktas laikas. Tačiau pavasarį, pasukus laikrodžio rodykles į priekį, pirmadienį, širdies priepuolių padaugėja 24 %. Mokslininkai tai aiškina taip: pavasarį persukus laiką sutrikdomas miego ir pabudimo ciklas ir padidėja uždegimų rizika. Fiziologinė įtampa pirmadienio rytą gali padidinti širdies ligų riziką. Kita vertus, kai laikrodžio rodyklės pasukamos valanda atgal (rudenį), organizmas nepatiria tokio streso, todėl širdies priepuoliai pasitaiko rečiau. „Daugelis žmonių patiria širdies priepuolius rytą, nes kraujo spaudimas nukrinta per naktį, o paskui staigiai pakyla prieš pabudimą. Gulėjimas lovoje šiek tiek ilgiau padeda kūnui atsigauti“, – aiškino M. Gardneris, rašo yahoo.com.
 
  • Gali pagerėti nuotaika. Kai oras atšąla, žmonių nuotaikos prastėja. Dėlto galima kaltinti tamsius rytus ir besikeičiančius sezonus. Keliantis gerokai prieš aušrą, žmonės tampa pažeidžiamesni ir labiau linkę į sezoninę depresiją. Tačiau tada, kai rudenį persukamas laikas, pabudimo laikas daugmaž sutampa su saulės tekėjimu, todėl bent laikinai pagerėja nuotaika. Ryto šviesa yra viena galingiausių priemonių, kuri gali išvaikyti niūrias mintis. Laiko persukimas tarsi sustabdo laiką kelioms savaitėms ir žmonės gali ilgiau pabusti su pirmaisiais saulės spinduliais.
 

Geri patarimai:

 
  • Jeigu metai iš metų sunku prisitaikyti prie sezoninių laiko pokyčių, galima išbandyti tokią strategiją: nuo penktadienio prieš laikrodžių rodyklių pasukimą atgal, pradėti vartoti po 3 mg melatonino maisto papildo (labai mažą dozę) pabudus. Vartoti iki pirmadienio po laiko persukimo. Melatoninas – tai cheminė medžiaga, kuri gaminasi žmonių organizmuose tamsiuoju paros metu. Jis padeda sureguliuoti vidinį organizmo laikrodį ir neutralizuoja ryto šviesos poveikį. Labai svarbu vartoti tik nedidelę melatonino dozę, kad nesukeltų mieguistumo ir neturėtų priešingo poveikio. Gydytojų nuomone, melatoninas gali padėti greičiau prisitaikyti prie laiko pokyčių.
 
  • Daugelis žmonių, ypač tie, kurie kenčia nuo sezoninės depresijos, teigia, kad gali padėti speciali šviesos dėžė. Tačiau sergant maniakine depresija, šviesos terapija gali ir nepadėti. Prieš išbandydami natūralias priemones ir terapijas, pasikonsultuokite su gydytoju.
 
  • Nesunki fizinė veikla (pasivaikščiojimai popietę arba ankstų rytą), padeda išvengti nuovargio, kuris neretai kamuoja, persukus laiką. Reguliari kūno mankšta skatina serotonino išsiskyrimą smegenyse, kuris padeda lengviau prisitaikyti prie laiko ir gyvenimo pokyčių.