To klausia ir pats laimės mokytojas, lektorius, vedų tyrinėtojas Darius Ražauskas. Jo manymu, vyrai pamiršo, kad svarbiausia jų pareiga – būti atsakingiems. Dauguma pasiduoda žiniasklaidos įtakai – laimė yra naudotis viskuo, ką galima nusipirkti. O kaip moterys? Koks iš tikrųjų turėtų būti tikras vyras, kurio ieško visos dailiosios lyties atstovės?

 

 

Vyrams skirtuose žurnaluose kalbama apie seksą, galią, turtą, o moteris laikoma tik pasitenkinimo šaltiniu. Gal nenuostabu, kad vyrai yra tokie, kokie yra?

 

Visa žiniasklaida – televizija, internetas, spauda – tiesiogiai daro įtaką ir formuoja žmonių mąstymą. Neseniai Amerikoje buvo atliktas tyrimas, po kurio paaiškėjo, kad vaikai per dieną vidutiniškai kokybiškai bendrauja su tėvais tik apie 4,5 min., o prie televizoriaus, kompiuterių praleidžia apie 4,5 val. Tuomet psichologai ir uždavė retorinį klausimą – kas iš tiesų auklėja vaikus ir kokias, kieno vertybes jie perima? Šeimos ir giminės vertybės neteko svarbos, nors auklėjant vaikus, berniukams ruošiantis tapti vyrais, jos daro labai didelę įtaką. Deja, ateitį kuria žiniasklaida. Kokį modelį ji perduoda? Atsakymas aiškus – vartotojišką. Vyras visų pirma turi viskuo mėgautis, naudotis, ypač moterimis. Tokį mąstymą akivaizdžiai perša filmai, muzika, žodžiai, garsai ir vaizdai, sklindantys iš ekranų. Būtent garso ir vaizdo sintezė labiausiai ir veikia žmogaus pasąmonę. Tuo sėkmingai naudojasi reklamos kūrėjai.

 

         

Dažnai tenka girdėti, kad Lietuvoje neliko tikrų vyrų. Kas, anot jūsų, yra tikras vyras?

 

Taip, tai tiesa. Šiais laikais tikrų vyrų mažėja. Reikėtų nepamiršti, kad visada galima sugrįžti prie savo pareigų. Svarbu, kad antroji pusė taip pat to norėtų ir stengtųsi. Pagrindinė vyro savybė, kuri suteiktų tvirtumą, atsparumą prieš aplinką, žiniasklaidos stereotipus, ugdytų jo psichiką, yra atsakomybė, t. y., rūpinimasis šeima, vaikais, savo moterimi, artimaisiais. Jeigu šios savybės nėra, visa kita – sveikata, jausmų pastovumas ir pan. – irgi blėsta. Vyras turi prisiimti atsakomybę už savo šeimos dvasinį tobulėjimą. Tik tada jo žmona bus laiminga, kai jaus, kad jos antroji pusė veda visus į priekį.

   

Kaip turėtų pasireikšti vyro atsakomybė?

 

Visų pirma jis turi intelektualiai ir dvasiškai ugdyti save, ir vesti visą šeimą paskui. Jeigu vyras nenurodo dvasinio tobulėjimo kelio, tuomet visiems, esantiems šalia jo, būna blogai. Taigi vyras turi laikytis dienos režimo, medituoti, skaityti knygas, kitaip tariant, tobulėti dvasiškai. Jeigu vyras to nedaro, atsakinga už šią sritį tampa moteris, ir tai jai kelia didžiulį stresą. Moteris intuityviai jaučia, kad šeimai trūksta dvasinių dalykų, pradeda praktikuoti jogą, atneša šią idėją į namus, o vyras dažniausiai tam priešinasi. Kodėl? Nes jis giliai viduje irgi žino, kad tai turėtų būti jo pareiga, kurios jis neatlieka. Tuomet moteris jaučiasi nuvilta, neįvertinta, ir taip pora atsiduria užburtame rate. Kai žmonės nevykdo psichologinių pareigų, jų santykiai ir gyvenimas išsibalansuoja.

   

Gal nėra blogai, jeigu moteris vyrą paskatina kuo nors užsiimti, pasiūlo kokį nors kelią?

 

Kalbant apie tai, ką turėtų daryti moteris ir vyras, kad jų santykiai taptų harmoningi, reikia pabrėžti, kad viena pagrindinių moters pareigų ir yra paskatinti, motyvuoti, įkvėpti vyrą. Ji yra šeimos ir vyro mūza. Dailiajai lyčiai reikėtų ne sukti galvą, kaip padaryti karjerą, o įkvėpti vyrą būti sėkmingu, kad jis pinigus uždirbtų. Šie dalykai taip yra sudėlioti energetiškai, todėl atliekant savo pareigas gyventi tampa kur kas paprasčiau. Tiesa, moters įvaizdį irgi formuoja žiniasklaida – ji turi būti sėkminga karjeristė, lyderė. Taigi matydama, kad vyras nieko nedaro, moteris pradeda daryti už jį, o tai vyrui kelia dar didesnį stresą ir menkavertiškumo jausmą. Juk visi žymiausi generolai turėdavo savo moterį, kuri juos įkvėpdavo darbams.

   

Jeigu vyrą reikia motyvuoti visą gyvenimą? Juk moteris gali pavargti…

 

Teisingai motyvuojant, kad vyras pradėtų veikti, užtenka kelių mėnesių ar pusmečio. Jeigu niekas nesikeičia, tuomet pagalvokite, ar teisingai elgiatės. Galbūt atvirkščiai – užsiimate demotyvacija? Zyzimu tikrai neįkvėpsite. Visų pirma tiek vyrams, tiek moterims reikia įvertinti save. Ką aš galiu duoti kitam žmogui? Jeigu šeimoje kas nors blogai, tikrai nebūna viena pusė kalta. Stengtis reikia abiems. Tik kartais situacija susiklosto taip, kad vienas kuris jau nesugeba įvertinti savęs. Tarkime, vyras, žaidžiantis kompiuteriu arba nuolat žiūrintis televizorių, kai žmona rūpinasi dviem mažyliais, tik iš šalies atrodo didžiausias nedorėlis. Iš tiesų jam kažko trūksta šeimoje – gal moteris visą meilę atiduoda vaikams ir visiškai pamiršta vyrą? Šiuo atveju moteris turėtų daugiau dėmesio skirti partneriui. Tai tikrai duos vaisių. Atminkite – būtent nuo moters priklauso atmosfera šeimoje. Jeigu ji neturi nuotaikos, liūdna, tai visiems namiškiams bus blogai. Jeigu vyrui nėra nuotaikos, problema gerokai mažesnė: tuo metu žmona gali puikiausiai tvarkytis namuose, bendrauti su vaikais ir pan.

   

Jeigu vyras po darbo skuba ne namo, o pasikuisti garaže, vadinasi, moteriai reikėtų ne pykti, o rodyti daugiau dėmesio?

 

Vyro bėgimas iš namų, užsisklendimas reiškia, kad jam trūksta dėmesio, meilės ir pagarbos. Tai gali būti besaikis televizoriaus žiūrėjimas, mašinos taisymas, žvejyba kiekvieną savaitgalį, blogiausiu atveju – narkotikai, alkoholis, azartiniai žaidimai. Moters pastangos parodyti daugiau dėmesio tikrai atsipirktų su kaupu. Be abejo, kartais problema glūdi kur kas giliau. Gal jis nuo paauglystės yra užsidaręs, gal jau tada jam trūko dėmesio ir bendravimo? Bet kokiu atveju, raktas į sėkmę yra dėmesys, meilė, švelnumas ir laikas.

   

Ar ne per didelė našta užkraunama moteriai ant pečių?

 

Matote, jeigu ateitų pats vyras ir sakytų: „Aš per daug laiko praleidžiu prie kompiuterio, nes šeimoje negaunu dėmesio. Ką man daryti? Kaip tapti geresniu?“, tuomet kalbėtume kitaip. Šiuo atveju kalbu apie vyrą, kuris pats neateina ir taip nesako. Tačiau moteris mato, kad problema yra. Tada ji ir turi pirmoji ištiesti pagalbos ranką savo išrinktajam.

   

O ką tuomet sakytumėte vyrui?

 

Tokiam vyrui papasakočiau, kad jis turi laikytis dienos režimo, užsiimti meditacija, jo protas turi būti ramus. Kol nebus ramaus proto, joks kitas vystymasis neįmanomas. Visa tai puikiai aprašyta O. Torsunovo knygoje „Laimingo gyvenimo dėsniai“. Aš ir pats sekiau O. Torsunovo nurodymais ir drąsiai galiu teigti, kad jie veikia. Jau po savaitės pastebėjau šiokius tokius pokyčius. Tačiau nederėtų po kelių dienų visko mesti. Būkite kantrūs, juk pokyčiams reikia laiko.

   

Kas, jūsų manymu, yra laimingas vyras?

 

Tas, kuris vykdo savo pareigas ir suteikia laimę kitiems. Vyras iš principo negali būti pats laimingas. Arba jis turi teikti laimę šeimai, arba, kas būna retai, – visiems, t. y., tapti vienuoliu ar pan. Moteris bus laiminga tik tada, kai jai bus leidžiama būti tikra moterimi – ne uždirbti kuo daugiau pinigų, o rūpintis šeima. Tačiau vyras turi nepamiršti grįžęs iš darbo išklausyti savo moterį, paklausti, kaip jai sekėsi, prisiliesti, pabučiuoti, apkabinti…