Kūdikis dar prieš gimdamas pradeda judinti veido raumenis: mokosi šypsotis, suraukti nosytę ar antakius. Lankasterio ir Durhamo universiteto mokslininkai atliko įdomų tyrimą. Jie stebėjo penkiolikos sveikų embrionų motinų įsčiose veido išraiškas, kai jie buvo 24 savaičių ir paskui eksperimentą pakartojo, kai sulaukė 36 savaičių. Jau pirmojo eksperimento metu pastebėtos vaikų išraiškos, primenančios šypsenas. Po 36 savaičių vaisiaus veido išraiška pasikeitė, šypsena tapo ryškesnė, atsirado grimasos, imituojančios skausmą ar nepasitenkinimą.

 

„Dabar galime suvokti, kaip keičiasi vaiko veido išraiškos ir iš anksto pastebėti sutrikusio vystymosi užuomazgas. Remiantis duomenimis, galima būtų teigti, kad kūdikių veido išraiškos labiau susijusios su smegenų augimu, o ne su jausmais“, – teigia Durhamo universiteto psichologė Nadžia Reislend.

 

Mokslininkai mano, kad kūdikis dar motinos įsčiose išbando įvairiausias veido išraiškas ir taip ruošiasi gimimui, kad galėtų parodyti, kada jis patenkintas, o kada kenčia skausmą. Todėl mokslininkai nemano, kad embrionas iš tikrųjų jautė skausmą, kai rodė skausmingą grimasą. Nėra jokių įrodymų, kad kūdikis galėjo patirti kokį nors diskomfortą, nors tyrėjai ne kartą pastebėjo tą skausmo išraišką.

 

„Kūdikiams svarbu sugebėti parodyti kitiems, kad jie gali jausti skausmą. Mūsų tyrimo rezultatai parodė, kad dar iki gimimo embrionas išmoksta įvairių grimasų, kurios bus būtinos gimus“, – toliau aiškino psichologė.

 

Netolimoje ateityje ta pati mokslininkų grupė ketina atlikti eksperimentus, kad išsiaiškintų, kaip rūkymas ir alkoholis veikia embriono vystymąsi ir kaip jaučiasi kūdikis gyvendamas gimdoje. Tyrėjai nori sužinoti, ar netinkamas motinos gyvenimo būdas keičia embriono veido išraiškų raidą ir ar tai tiesiogiai ar netiesiogiai rodo netinkamą vaisiaus smegenų vystymąsi.