Turbūt niekam nekyla abejonių, kad šiuolaikiniai žmonės vartoja per daug cukraus. Ksilitolis atrodo lyg išsigelbėjimas visiems smaližiams. Teigiama, kad tai saugus saldiklis, neturintis jokio šalutinio poveikio kaip cukrus. Jis taip pat stiprina dantis, normalizuoja insulino ir hormonų lygį kraujyje ir stiprina imuninę sistemą. Skamba per gerai, tiesa?

 

Ksilitolis – tai chemiškai apdirbtas cukrus. Maisto priedas gaunamas hidrinant ksilozę, išgautą iš kukurūzų ar kitų augalų. Gamybos procesu metu išsiskiria toksinės medžiagos. Pagrindinė sveikos gyvensenos taisyklė – vengti bet kokio chemiškai apdirbto cukraus. Nenatūraliu būdu išgauti saldikliai (tokie kaip ksilitolis) žmogaus organizmui kenkia dar labiau nei natūralus produktas. Žinoma, kai kuriais atvejais ksilitolis gali būti naudingas, tačiau jo tikrai neverta įtraukti į kasdienę mitybą.

 

Ksilitolis galbūt neleidžia daugintis bakterijoms, tačiau tokį pat poveikį turi ir baltas cukrus. Daug ką pasako ir tai, kad net nedidelė ksilitolio dozė (15 g arba trys šaukšteliai) kasdien yra pavojinga sveikatai. Ypač pavojinga perdozuoti šios medžiagos, kurios yra daugelyje dantų pastų ir kramtomųjų gumų, vaikams.

 

Kaipgi dėlto, kad ksilitolis yra naudingas dantims? Tiesa, kad šiame saldiklyje yra medžiagų, kurios saugo ir stiprina dantis, tačiau kramtomoji guma kiekvieną kartą po valgio nėra vienintelis būdas išsaugoti gražią ir sveiką šypseną. Sveika ir subalansuota mityba, cukraus ribojimas – pagrindiniai dalykai, apsaugantys dantis nuo ėduonies ir kitų burnos ertmės problemų.