Elizabeth Bathory gimė 1560 m. Mirė 1614 m. Elžbieta Batory, labiau žinoma Kruvinosios grafienės vardu, – išgarsėjo vampyrizmu ir sadizmu. Galbūt ji nėra tokia įžymi kaip Vladas Drakula, tačiau ji buvo žiauri kankintoja, valgiusi žalią mėsą ir mėgavusi maudytis nekaltų mergelių kraujo vonioje.

 

Priepuoliai – ketverių, nėštumas – keturiolikos

Vienai seniausių ir turtingiausių Transilvanijos šeimų, kuriai priklausė daug įtakingų giminaičių kardinolų, princų ir ministrų pirmininkų, 1560 m. gimė dukra Elžbieta Batory. 4–5 metų sulaukusią mergaitę imdavo krėsti smarkūs traukuliai, dėl kurių greičiausiai buvo kalta epilepsija ar kitas neurologinis sutrikimas, kuris, kaip manoma, buvo susijęs su psichopatiniu elgesiu Elžbietai suaugus.

Mergaitė gavo labai gerą išsilavinimą – ji laisvai šnekėjo ir rašė vengriškai, lotyniškai ir graikiškai, o jos gyvenamuoju laikotarpiu netgi dauguma kilmingų vyrų buvo beraščiai, nekalbant apie moteris. Tačiau toks išprusimas nesutrukdė jai pastoti vos keturiolikos metų nuo valstiečio meilužio. Nėštumą nuo visuomenės kruopščiai slėpė, o gimusią dukrytę atidavė įsivaikinti valstiečiams. Būdama penkiolikos metų mergina ištekėjo už dvidešimt šešerių metų grafo Ferenco Nadazdžio. Siekdamas, kad nuotaka išsaugotų garsios giminės pavardę, grafas savąją pasikeitė į Batory.

 

Platusis santuokinis guolis

Jaunavedžių pora įsikūrė Čeitu pilyje, tačiau vyras dažnai vykdavo kariauti ir dėl dažnų savo karo žygių šalyje buvo vadinamas Juoduoju Vengrijos herojumi. O kad jaunoji žmona nenuobodžiautų, jos tarnas Torkas Elžbietą supažindino su okultizmu. Trumpam moteris netgi buvo pabėgusi iš namų su „tamsiu nepažįstamuoju“, tačiau grįžęs namo grafas atleido žmonai už šį paklydimą. Vis dėlto Elžbieta negalėjo apkęsti mėgstančios dominuoti uošvienės, todėl su savo sena slauge pradėjo kankinti jos tarnaites.

Grafienė turėjo ne tik daug jaunų vyrų meilužių, kurie atstodavo nuolat namie nebūnančio vyro meilę, kalbama, kad kartais ir iškreiptais būdais, bet ir neatsisakydavo lovos malonumų su moterimis. Elžbietos biseksualizmas ir seksualiniai iškrypimai – tik vienas iš daugelio jos beprotiškos asmenybės atspalvių. Po dešimties santuokinio gyvenimo metų grafienė pagaliau vieną po kito pagimdė tris dukteris ir sūnų, ir, pasak liudininkų, Elžbieta buvo puiki atsidavusi motina.

 

Elžbietos nusikaltimai

Pirmosiomis Kruvinosios grafienės žiaurumo aukomis tapo jaunos tarnaitės, kurias moteris savo malonumui mušdavo spygliuotais botagais ir sunkiais vėzdais bei tampydavo nuogas po sniegą arba nardindavo į ledinį vandenį, kol vargšės kankinės mirtinai sušaldavo. Kai 1604 m. nuo užkrėstos žaizdos mirė grafas Ferencas, Elžbieta išsikėlė gyventi į Vieną ir čia, padedama savo meilužio Darvulos, pagarsėjo didžiausiais savo sadistiniais poelgiais.

Pasak legendos, kartą iki kraujo ji sumušė savo tarnaitę, kuri šukuodama netyčia papešė jai plaukus: grafienė tada pastebėjo, kad trykštantis tarnaitės kraujas stabdo jos odos senėjimo procesą. Tuomet ji nusprendusi reguliariai maudytis jaunų nekaltų mergelių kraujo voniose, kad ilgiau išliktų jauna. Po kelerių metų, mirus Darvulai, Elžbieta susirado meilužį ūkininką, kuris paskatino ir padrąsino ją nuo valstiečių merginų kankinimų pereiti prie kilmingų, tačiau neturtingų aukų kraujo.

 

Kruvinosios grafienės smukimas

Jei į valstiečių merginų mirtis buvo žiūrima pro pirštus, kilmingųjų žmogžudystės neliko nepastebėtos, todėl Vengrijos karalius davė įsakymą areštuoti Elžbietą Batory. Surengus staigų reidą į pilį, koridoriuje buvo rastas besimėtantis vienos merginos lavonas bei keletas kitų aukų, kurios jau buvo mirusios, merdėjo arba laukė kankinimų užrakintos vienutėse. Elžbieta bei jos bendrininkai buvo sulaikyti, o 1611 m. prasidėjo jų teismas. Grafienės tarnaitė kaip įrodymą apie neįsivaizduojamo masto šeimininkės nusikaltimus pateikė Elžbietos vestą žurnalą, kuriame buvo suregistravusi daugiau nei 650 aukų, mirusių nuo jos rankos per pastaruosius metus. Grafienės egzekucijų pagalbininkai buvo apkaltinti raganavimu ir sudeginti gyvi, tačiau Elžbieta ne tik nepasirodė teismo posėdžiuose, bet ir nebuvo apkaltina jokiais nusikaltimais. Dėl šio fakto moteris galėjo būti dėkinga tik įtakingai savo šeimai, kuri griežtai atsisakė vykdyti karaliaus reikalavimus teisti grafienę. Visgi, nors ir nepripažinta nusikaltėle, Elžbietą laikė juodąja giminės dėme, todėl ją uždarė jos pačios miegamajame, kol po trejų metų tarnas ją rado negyvą ant grindų veidu į žemę.

 

Įdomūs faktai

  • Kruvinoji grafienė skrupulingai rūpinosi, kad vietinis protestantų kunigas visas jos aukas tinkamai palaidotų pagal krikščionių papročius. Be to, ji pati dalyvaudavo laidotuvių ceremonijose.
  • Elžbieta mėgo ne tik vonias, bet ir dušą – šiam reikalui merginų kūnus subadydavo žirklėmis, smeigtukais bei įkaitintomis vinimis ir pakabindavo ant viršaus narvo, kurio viduje grafienė prausdavosi kraujo dušu.
  • Pasakojama, kad Elžbieta buvo labai graži moteris. Netgi sulaukusi 54-erių, prieš pat savo mirtį, ji buvo laikoma pačia gražiausia Vengrijoje.
  • Visi įrašai apie Elžbietą Batory buvo kruopščiai slepiami daugiau nei šimtmetį, o vengrams ilgą laiką buvo uždrausta netgi ištarti jos vardą.