Vasarą kaitinant saulei oda tampa jautresnė, greičiau užsikemša poros. Kaukė – viena geriausių priemonių kūnui gaivinti. Nebūtina šturmuoti kosmetikos parduotuvių – daug daržovių galima ne tik valgyti, bet ir naudoti grožio procedūroms. Taigi iš daržo pravartu parsinešti tinkamų vasaros gėrybių.

 

Svogūnai – atgaiva plaukams

Plaukus augti skatina ir pleiskanas naikina svogūnų kaukė. Smulkiai sutarkuoti kelis svogūnus, tyrele įtrinti plaukus, susukti į rankšluostį ir palaikyti apie 2 val. Po procedūros galvą ištrinkti su šampūnu.

Pleiskanas naikina ir plaukų slinkimą stabdo kaukė iš smulkiai tarkuoto svogūno, sumaišyto su šaukštu medaus. Mase ištepti plaukų šaknis, užsidėti neperšlampamą kepuraitę ir apvynioti rankšluosčiu. Po 30–40 min. galvą išplauti šiltu vandeniu be šampūno. Į paruoštą kaukę įpylus pusę šaukštelio šilto alyvuogių aliejaus galima atgaivinti sausus ir pažeistus plaukus.

Riebiems, linkusiems slinkti plaukams padeda šviežiai spaustos svogūnų sultys. Jomis reikia įtrinti galvos odą 1–2 kartus per savaitę.

Svogūnų nuoviras paryškina plaukų spalvą, slepia žilus plaukus. 50 g svogūnų laiškų užpilti stikline šalto vandens ir užvirinti. Nuovirą palaikyti 5 min., nukošti ir kelis kartus per dieną juo įtrinti plaukus.

 

Česnakai – silpniems plaukams

Plaukų šaknis stiprina ir pleiskanas naikina česnakų antpilas. Į indelį sudėti stambiai pjaustytas česnako skilteles ir užpilti 70 laipsnių stiprumo spiritu santykiu 1:3. Palaikyti 7–9 dienas šiltoje patalpoje, tada skystį nukošti. Juo įtrinti plaukų šaknis, po kelių minučių plaukus išskalauti vandeniu.

 

Agurkai – veido grožiui

Veido prausiklius ir tonikus galima keisti agurkų sultimis. Sumaišyti pusę stiklinės agurkų sulčių, kiaušinio trynį, pusę stiklinės grietinėlės ir šaukštą degtinės. 2 paras šaldytuve palaikyta tyrele valyti veidą.

Nuo raukšlių gelbsti kaukė, pagaminta iš tarkuoto žalio agurko, kiaušinio baltymo ir trupučio citrinų sulčių. Sausai odai tinka kaukė iš pusės agurko sulčių, sumaišytų su dviem šaukštais avižinių dribsnių. Masę palaikyti 15 min. ir tepti ant veido. Po 20–30 min. nuplauti vandeniu.

Strazdanas balina spiritinė agurkų ištrauka. Kelis prinokusius sveikus agurkus smulkiai sutarkuoti, užpilti degtine arba spiritu santykiu 1:2 ir 14 dienų laikyti tamsioje vietoje. Paskui perkošti per 3–4 sluoksnių marlę. Strazdanotas veido vietas skysčiu valyti kelis kartus per dieną.

 

Ridikėliai – suglebusiai odai

Odai skaistumo ir stangrumo suteikia ridikėlių kaukė. Sumaišyti šaukštelį smulkiai tarkuoto ridikėlio, šaukštelį medaus ir šaukštą grietinės. Mase ištepti veidą ir kaklą, palaikyti 5–6 min., tada užtepti dar vieną sluoksnį. Procedūrą kartoti tris kartus. Užtepus paskutinį kartą palaikyti 20 min. ir nuplauti.

 

Pomidorai – nuo spuogų

Spuogus gydo pomidorų kaukė. 2–3 vynuoginius pomidorus ir kelias žemuoges gerai sutrinti, įlašinti 2–3 lašus alyvuogių aliejaus. Mase ištepti veidą, palaikyti 15 min. ir nuplauti.

Riebiai veido odai tinka nulupto ir sutrinto pomidoro, sumaišyto su dviem šaukštais sėlenų, kaukė. Į masę galima įdėti šviežių smulkintų petražolių, įpilti morkų sulčių, ja ištepti veidą ir laikyti pusvalandį.

 

Dilgėlės – pavargusiai odai

Nors dilgėlės vadinamos piktžolėmis, tačiau jos turtingos vitaminų, mineralų ir plačiai naudojamos kosmetologijoje. Užsimovus pirštines smulkiai supjaustyti 4–5 šaukštus šviežių dilgėlių lapų, sudėti į termosą ir užpilti stikline verdančio vandens. Antpilu veidą valyti kelis kartus per dieną. Vakare skystyje galima pamirkyti lininę skepetaitę ir 10 min. laikyti ant veido.

 

Krienai ir petražolės – dėmėtai odai, silpniems plaukams

Strazdanas ir pigmentines dėmes, itin išryškėjančias vasarą, balina krienų kaukė. Krienų sultis sumaišyti su grietine santykiu 1:1, ištepti veidą ir laikyti 10 min. Tada nuplauti šaltu vandeniu. Krienų sultys balina ne tik odą, bet ir plaukus, stiprina jų šaknis ir neleidžia atsirasti pleiskanoms. Krienų sultimis įtrinti galvos odą, palaikyti 10 min. ir išskalauti vandeniu.

Petražolės taip pat balina odą. 30 g petražolių sėklų užpilti stikline verdančio vandens, pavirti ant silpnos ugnies, palaukti, kol atauš, ir nukošti. Nuoviru prausti veidą ryte ir vakare. Juo galima tepti ir vabzdžių įkąstas vietas.

 

Bulvės – jaunystei

Bulves galima ne tik valgyti, bet ir naudoti kaip grožio priemonę: jos minkština odą, mažina vokų patinimą. Šviežią bulvę nuskusti, supjaustyti plonais griežinėliais, uždėti ant nuvalyto veido ir akių. Palaikyti 15 min., nuimti ir veidą nuplauti šiltu vandeniu.

Esant išryškėjusiems veido kapiliarams padės bulvių kompresas. 5–6 sluoksnių marlę pamirkyti šviežiai spaustose bulvių sultyse ir pusvalandžiui uždėti ant veido.

 

Morkos – įvairiems odos tipams

Senstančiai ir pavargusiai odai tinka morkų kaukė. Pusę stiklinės morkų sulčių sumaišyti su keliais lašais alyvuogių aliejaus ir kiaušinio tryniu. Tyrele ištepti nuvalytą veidą, palaikyti 20 min. ir nuplauti šiltu vandeniu.

Jeigu veido oda riebi arba spuoguota, išplaktą kiaušinio baltymą sumaišyti su šaukšteliu morkų sulčių ir dviem šaukštais miltų. Tyrele ištepti veidą ir palaukti, kol ji sukietės. Tada kaukę nuimti, veidą nuplauti kontrastišku (šiltu ir šaltu) vandeniu.

Sausai odai tinka kaukė iš tarkuotos morkos, sumaišytos su šaukšteliu medaus ir šaukštu grietinėlės. Tyrele ištepti veidą, palaikyti 15 min. ir nuplauti kontrastišku vandeniu. Tarkuotą morką galima sumaišyti su kiaušinio baltymu, įpilti šaukštelį aliejaus, įberti truputį miltų. Tyrele ištepti veidą ir laikyti apie 20 min. Dažnai atliekant šią procedūrą veido oda gali pagelsti.

 

Įdomu

● Odos uždegimą mažina molis ir rūgštūs pieno produktai.

● Jeigu trūksta vitamino A, oda sausėja, glemba.

● Avižiniai dribsniai stangrina suglebusią odą.

● I a. graikų gydytojas Dioskuridas svogūnais gydė plinkančius pacientus.

● Įgėlus uodui, bitei ar kitam vabzdžiui skausmą malšina žalias svogūnas.

● Česnakų tyrelė padeda greičiau gyti žaizdoms.