Bėgimas – viena populiariausių sporto šakų. Reguliarus bėgiojimas suteikia energijos, stiprina kūną, padeda numesti svorio ir atsipalaiduoti. Tačiau yra ir kita, ne tokia graži bėgiojimo pusė. Kartais jis gresia įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, pėdos pado plantariniu fascitu, kai atsiranda vadinamieji „kulno pentinai“.

 

kojos

Pado fascija yra tvirtas jungiamojo audinio darinys, prasidedantis nuo kulnikaulio ir besitęsiantis per visą padą iki pirštų. Prie kulno ji taip pat jungiasi prie Achilo sausgyslės. Ji yra tam, kad palaikytų pėdos skliautą įtemptą. Fascitas – tai yra šio audinio uždegimas, sukeliantis stiprų skausmą.

 

Didesnį polinkį susirgti šiuo uždegimu turi tie asmenys, kurių pėdos skliautas yra labai aukštas arba lygus. Tokia pėdų struktūra lemia, kad pado fascijai teks didesnis krūvis. Statistiškai daugiau žmonių kenčia nuo planetarinio fascito, sergantys plokščiapadyste, kiek rečiau, kai pėdos skliautas yra pernelyg aukštas.

 

Nors didžiausia rizika kyla dėl pėdos tipo, tačiau pėdą taip pat veikia, kaip koja stato pėdą ant žemės. Skausmas stiprėja palaipsniui, dažniausiai prasideda kulne, bet kartais išplinta visame pade. Dažniausiai skausmas suintensyvėja rytais arba po fizinės veiklos. Ilgainiui būklė blogėja ir simptomai stiprėja.

 

Kaip gydyti šį pėdos sutrikimą? Visų svarbiausia sumažinti apkrovą, tenkančią plantarinei fascijai:

 

Vengti sveikatos būklę pabloginančių veiksnių, pavyzdžiui, bėgimo.

 

Aprišti elastiniu bintu. Tai gali akimirksniu sumažinti skausmą, ypač, jei skausmai neseniai prasidėjo, tačiau tai tik laikinas sprendimas. Skaudamos vietos aprišimas negydo pagrindinės problemos.

 

Nakčiai naudoti įtvarą, įtempiantį blauzdą, kad mažiau apkrovos tektų planetarinei fascijai. Tai gali būti veiksminga, jei skausmas kyla dėl blauzdos įsitempimo.

 

Gali padėti vaistažolių ištraukos, kuriose yra vitamino C, dervų, fitoncidų, eterinių aliejų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Pavyzdžiui, alyvų žiedų.

 

Masažas gali būti veiksmingas, jei jaučiama įtampa pėdos, kulno srityje. Tačiau jeigu pėda yra skausminga masažas nerekomenduojamas. Tada geriausiai aprišti skaudamą kojos dalį ir apsiauti korekcinę avalynę.

 

Nemalonius simptomus gali palengvinti skaudamos vietos šaldymas. Vietą reikia šaldyti 15 – 20 minučių tris arba keturis kartus per dieną.

 

Kartais gali padėti paprasčiausias poilsis ir tinkama mityba. Kodėl svarbu mityba? Pastebėta, kad dažnai šis sutrikimas atsiranda moterims, turinčioms antsvorio arba daug stovinčios ar vaikštančios ant kieto pagrindo.

 

Būtina rasti priežastis, kurios sukelia plantarinį fascitą, nes nėra vienintelio recepto, kuris tiktų visiems. Kai kurię dalykai bendri visiems.

 

Skausmas galėjo atsirasti, jei staiga buvo pakeistas treniruočių pobūdis ir (arba) intensyvumas. Taip pat labai svarbu, kokia avalyne avima sporto metu. Prieš dešimtmetį buvo rekomenduojama avėti labai paminkštintus, neleidžiančius atsirasti pronacijai (pėdos funkcija, kai pėda kreipiama į vidų arba į išorę). Dabar vyrauja tendencija kurti tokią lengvą avalynę, su kuria sportuojantis asmuo jaustųsi lyg bėgantis basomis. Tačiau viskas priklauso nuo individualių pėdos ir kojų ypatybių. Bėgimo bateliai turi tikti pėdoms, atitikti bėgimo stilių ir tikslą.

 

Natūralios medicinos šalininkai tikina, kad nemalonią pėdų problemą gali išspręsti akupunktūros procedūros.

 

Kitas gydymo metodas – ekstrakorporinė šoko bangų terapija. Neoficialių tyrimų duomenimis jos poveikis yra geras, tačiau oficialiai ji vertinama prieštaringai. Terapija nekelia didelės rizikos, tačiau yra gana skausminga.

 

Trumpalaikį poveikį gali suteikti kortikosteroidų injekcijos, tačiau jas reikia derinti ir su kitais gydymo metodais, turinčiais ilgalaikį poveikį. Injekcijos gali turėti šalutinį poveikį. Manoma, kad jos padidina planetarinės fascijos trūkimo galimybę.

 

Išimtinais atvejais atliekama chirurginė operacija, kai pašalinamas vadinamasis „kulno pentinas“.